Geforce mx940 sterowniki

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Geforce mx940 sterowniki

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 20 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6707
    Fiszek
    Forumowicz

    Witam testuję manjaro i wszystko jest ok tylko czasami z kuplami lubiy zagrać w cs-a czy dota2
    Wydaj mi się że mój komputer nie korzysta z dedykowanej grafiki na manjaro bo fps w cs wynosza 50 a na win10 150

    View post on imgur.com

    moze ktos doradzic jak to ustawić?

    #6709
    Avatar photoazja
    Moderator

    … z tego co widzę, to masz kartę hybrydową (nazywa się, to bodajże nVidia Optimus). Ciężki temat – na szczęście nie mam tego problemu. Zacznij od:
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Bumblebee

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #6716
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Spróbuj uruchomić program tak:

    vblank_mode=0 primusrun nazwa programu/gry
    lub
    optirun nazwa programu/gry

    Jeśli uruchamiasz przez wine to jak wyżej przed nazwą gry wstawiasz wine.

    #6719
    Fiszek
    Forumowicz

    gry odpalam przez steam
    czyli rozumiem ze te komendy mam w konsoli wpisać?

    Na stronie NVidi znalazłem sterowniki teoretycznie do mojej karty pod linuxa czy to pomoże ?
    http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us
    jak je zainstalować po ściągnięciu bo nie mam zielonego pojęcia.
    dodatkowe pytanko
    Laptop to Asus Aspire 5 czyli jest tu linux 64-bit tak?

    #6729
    Fiszek
    Forumowicz

    zrobiłem to co tutaj https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Configure_NVIDIA_(non-free)_settings_and_load_them_on_Startup
    od Bumblebee and Steam

    i teraz cs sie wiesza xD
    muszę od nowa manjaro stawiać :P?

    #6731
    Avatar photoazja
    Moderator

    … na pewno nie jest, to powód do reinstalacji systemu. mhwd (Manjaro Hardware Detection) pomoże. Nie musiałem jednak dotychczas ratować systemu z takich tarapatów, więc zalecam zaczekać, aż zgłosi się ktoś, kto już przerabiał takie sytuacje. W międzyczasie – lektura Wiki.
    … podejrzewam, że gdybyś użył Auto Install, w graficznej wersji mhwd (Konfiguracja sprzętowa), to rozwiązało by problem, ale to tylko moje spekulacje – nie zachęcam do experymentów, bo driver’y do kart graficznych, to ciężki kawałek chleba. Nawet jeżeli nagrzebiesz, to będziesz w stanie z tego wyjść, ale narobisz się. Nie reinstaluj systemu – szukaj w Wiki Manjaro, oficjalnym i Tym forum, i czekaj na kolejne wpisy.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #6732
    Avatar photoaquila
    Moderator

    @fiszek czas na trochę samodzielności i uzupełnienie wiedzy co do Linuksa i Manjaro. Czy przeczytałeś chociaż ten artykuł.
    Musisz poczytać o podstawach jak: pacman – jego graficzne nakładki, (octopi, pamac), AUR, mhwd, wine – bo z tego co widzę lubisz grac,to na początek.

    Wykonaj jeszcze raz szystko co jest przez Ciebie podanym linku w dziale Bumblebee i steam.
    Próbuj uruchomić steam w różny sposób:

    vblank_mode=0 primusrun steam
    vblank_mode=0 optirun steam
    primusrun steam
    optirun steam

    Przeczytaj.

    #6734
    Fiszek
    Forumowicz

    Musisz poczytać o podstawach jak: pacman – jego graficzne nakładki, (octopi, pamac)-mam obie
    AUR – nie kumam za bardzo tz wiem ze korzysta z tego inna dystrybucja i manjaro tez moze
    mhwd – sprawdzanie karty graficznej
    wine – odpalanie gier z windowsa (interesują mnie tylko 2 gry cs i dota2 bo w to gram za znajomymi w Heroes3 lubię pograć sam)

    Czytałem sporo ale niektóre artykuły są napisane jak dla mnie masłem maślanym tym bardziej kiedy zawsze korzystało się w Windowsa

    Przyznam się że nie mam pojęcia o co chodzi z tym
    Zmiana domyślnych mirrorów

    #6736
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Przyznam się że nie mam pojęcia o co chodzi z tym
    Zmiana domyślnych mirrorów

    Zmiana mirrorów jest konieczna wtedy, gdy obecny mirror działa zbyt wolno. W tym celu aby wygenerować nowy najszybszy mirror, wklepujemy do terminala:
    sudo pacman-mirrors -f3
    A następnie odświeżamy repozytoria:
    sudo pacman -Syy

    A jeżeli chodzi o instalacje sterów własnościowych, to tylko przez MHWD. Podam Tobie komendę której używam do instalacji sterów mojej starej NVidii
    sudo mhwd -i pci video-nvidia-304xx
    I po tak zainstalowanych sterownikach do karty graficznej będziesz miał pewność że wszystko działa jak należy.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #6737
    Avatar photoazja
    Moderator

    @Fiszek -> czy pisząc ’Zmiana domyślnych mirrorów’ masz na myśli mirror’y, z których system bierze pakiety? Warto ograniczyć listę, ale to temat na inny wątek. @aquila rzucił kilkoma podstawowymi tematami, o których musisz dowiedzieć się co nieco, jeżeli chcesz posługiwać się systemem swobodnie i samodzielnie. To, że używałeś wcześniej Windows’ów nie ma żadnego znaczenia – system jak system, każdy ma swoją specyfikę (wersje Windows’ów również różnią się między sobą). Na głównej stronie (tej stronie) masz, po lewej, kilka linków – wykorzystaj je. Tutaj również znajdziesz kilka przydatnych artykułów i ciekawych wątków na forum.
    … powoli wgryzaj się w temat, a wszystko stanie się jasne. Jeżeli masz takie możliwości, to postaw sobie dwie wersje systemu – jedną stabilną, a drugą testową, której nie będziesz żałował, gdy wystrzelisz ją w kosmos razem z czerwoną Teslą. Czytaj, próbuj i pytaj.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #6739
    Fiszek
    Forumowicz

    Oczywiście dzięki za pomoce :)
    Działam na razie na jednym systemie nie mam i tak tutaj na razie jakichś ważnych danych więc niech się dzieje.
    Ogólnie za radą ogarnąłem to jeszcze raz
    http://wklej.org/id/3363823/

    oczywiście steam nie chciał się odpalić

    
    vblank_mode=0 primusrun steam
    vblank_mode=0 optirun steam
    primusrun steam
    optirun steam
    

    z primusa nie wiem czemu
    wywalało fatal error:failed to load steamui.so
    a z optirun crashowało grę (wcześniej więc nie próbowałem teraz)
    pogrzebałem i znalazłem

    vblank_mode=0 LD_PRELOAD='/usr/$LIB/libstdc++.so.6 /usr/$LIB/libgcc_s.so.1 /usr/$LIB/libxcb.so1' optirun -b primus steam
    

    i poszło ściągam cs-a bo usunąłem(juz myślałem ze jestem skazany na 2 systemy) i zobaczymy co z tego będzie.
    pytanie czy znaleziony kod można przypisać do jakiejś ikony aby po kliknięciu w nią automatycznie go wykonywało (podmienic pod ikone steam?) czy za każdym razem muszę w konsolę to wpisywać ?

    martwi mnie to

    [fisqs@AcerLinux ~]$ mhwd -li
    > Installed PCI configs:
    --------------------------------------------------------------------------------
                      NAME               VERSION          FREEDRIVER           TYPE
    --------------------------------------------------------------------------------
             network-r8168            2016.04.20                true            PCI
    video-hybrid-intel-nouveau-prime            2017.05.29                true            PCI
    video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee            2017.03.12               false            PCI
    
    Warning: No installed USB configs!
    

    bumblebee jest zawsze false

    #6741
    Avatar photoazja
    Moderator

    … restart systemu był? ZAWSZE, jeżeli instalujesz/deinstalujesz/reinstalujesz jakieś moduły kernel’a, albo coś, co podejrzewasz, że może leżeć obok jądra – restart systemu. Szczególnie, jeżeli literalnie Cię o to prosi.
    … jeżeli masz jakąś komendę lub zestaw komend, który musisz wykonać, aby coś zadziałało i musisz, to robić za każdym razem, to najwygodniej wrzucić, to do skryptu. Daj nowy wątek, to Ci opiszę temat.
    ————-
    EDIT … co do false przy bumblebee, to dotyczy, to licencji – driver jest własnościowy (nVidi zapewne).

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #6742
    Fiszek
    Forumowicz

    nadal lipa max 50 fps i błędy w konsoli tyle udało mi się wyłapać
    http://wklej.org/id/3363899/

    A jeżeli chodzi o instalacje sterów własnościowych, to tylko przez MHWD. Podam Tobie komendę której używam do instalacji sterów mojej starej NVidii
    sudo mhwd -i pci video-nvidia-304xx
    I po tak zainstalowanych sterownikach do karty graficznej będziesz miał pewność że wszystko działa jak należy.
    [fisqs@AcerLinux ~]$ sudo mhwd -i pci video-nvidia-304xx
    Warning: no matching device for config 'video-nvidia-304xx' found!
    Error: config 'video-nvidia-304xx' conflicts with config(s): video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee
    [fisqs@AcerLinux ~]$ 
    
    

    po uruchomieniu steam-a za pomocą
    vblank_mode=0 LD_PRELOAD=’/usr/$LIB/libstdc++.so.6 /usr/$LIB/libgcc_s.so.1 /usr/$LIB/libxcb.so1′ optirun -b primus steam
    dodania do komendy rozruchu cs-a primusrun %command%
    wywala takie błędy w konsoli

    http://wklej.org/id/3363927/

    View post on imgur.com

    #6745
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Oto moje wyniki na kompie gdzie sa 2 karty graficzne:

    vblank_mode=0 LD_PRELOAD='/usr/$LIB/libstdc++.so.6 /usr/$LIB/libgcc_s.so.1 /usr/$LIB/libxcb.so1' optirun -b primus glxspheres64
    113.287082 frames/sec - 95.945096 Mpixels/sec
    
    vblank_mode=0 primusrun glxspheres64
    114.322070 frames/sec - 96.821647 Mpixels/sec
    
    vblank_mode=0 optirun glxspheres64
    87.813572 frames/sec - 74.371070 Mpixels/sec
    
    optirun glxspheres64
    84.667280 frames/sec - 71.706413 Mpixels/sec
    
    primusrun glxspheres64
    62.157293 frames/sec - 52.642254 Mpixels/sec

    Pokaż:

    inxi -Gxx
    systemctl status bumblebeed
    cat /proc/acpi/bbswitch

    Nie wiem dlaczego masz 2 sterowniki, u mnie jest jeden: video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee.
    Proponowałbym odinstalowanie drugiego:

    sudo mhwd -r pci video-hybrid-intel-nouveau-prime

    #6747
    Fiszek
    Forumowicz
    [fisqs@AcerLinux ~]$ inxi -Gxx
    Resuming in non X mode: xrandr not found. For package install advice run: inxi --recommends
    Graphics:  Card-1: Intel HD Graphics 620 bus-ID: 00:02.0 chip-ID: 8086:5916
               Card-2: NVIDIA GM108M [GeForce 940MX] bus-ID: 01:00.0 chip-ID: 10de:134d                                                                                                         
               Display Server: N/A driver: intel tty size: 188x27                                                                                                                               
    [fisqs@AcerLinux ~]$ clear
    [fisqs@AcerLinux ~]$ inxi -Gxx
    Resuming in non X mode: xrandr not found. For package install advice run: inxi --recommends
    Graphics:  Card-1: Intel HD Graphics 620 bus-ID: 00:02.0 chip-ID: 8086:5916
               Card-2: NVIDIA GM108M [GeForce 940MX] bus-ID: 01:00.0 chip-ID: 10de:134d
               Display Server: N/A driver: intel tty size: 188x27
    [fisqs@AcerLinux ~]$ systemctl status bumblebee
    Unit bumblebee.service could not be found.
    [fisqs@AcerLinux ~]$ systemctl status bumblebeed
    ● bumblebeed.service - Bumblebee C Daemon
       Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/bumblebeed.service; enabled; vendor preset: disabled)
       Active: active (running) since Thu 2018-02-08 16:22:29 CET; 5h 8min ago
     Main PID: 495 (bumblebeed)
        Tasks: 1 (limit: 4915)
       CGroup: /system.slice/bumblebeed.service
               └─495 /usr/bin/bumblebeed --use-syslog
    
    lut 08 16:22:29 AcerLinux systemd[1]: Started Bumblebee C Daemon.
    lut 08 16:22:29 AcerLinux bumblebeed[495]: /usr/bin/bumblebeed 3.2.1-2017-02-27-Format:%h$ started
    [fisqs@AcerLinux ~]$ cat /proc/acpi/bbswitch
    0000:01:00.0 OFF
    [fisqs@AcerLinux ~]$ 
    
    

    stery odinstaluje

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 20 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.