Gimp i jego wtyczki

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie Gimp i jego wtyczki

Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6084
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Witam
    Czasami trzeba nam wykonać operację na wielu obrazach/zdjęciach (zmiana rozmiaru, formatu, itp.). Takie czynności można wykonać w konsoli używając do tego zainstalowanego już w system ImageMagick.
    Komendami np. mogrify możemy to uczynić (tutaj przykłady). Graficznym programem najczęściej proponowanym IMO jest Gimp, lecz niektórzy powiedzą, że po co kombajn do zmiany formatu a inni powiedzą, że nie można
    wykonywać czynności na wielu plikach. Co do pierwszego się zgadzam, jest to kombajn ale co do drugiego to przychodzi nam na pomoc wtyczka Bimp.
    Posiada ona kilka prostych czynności, które możemy wykonać na wielu obrazach.
    Wtyczkę instalujemy z AUR:

    yaourt -S gimp-plugin-bimp

    Wychodząc z założenia, że „jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów”, próbka działania wtyczki na filmie.

    #6086
    Avatar photonapcok
    Administrator

    @aquila, nie znałem, dzięki – może się przydać :)
    Jak już mamy wątek o GIMPie i jego wtyczkach to ja podrzucam bardzo fajną i bogatą wtyczkę gmic – działa też jako oddzielny program.
    Nazwa paczki gimp-plugin-gmic – jest w repo community.

    Strona domowa projektu G’MIC

    Wrzucam też link do 11stu oficjalnych videotutoriali – można się przekonać o ogromnych możliwościach GMIC…

    #6091
    Avatar photoaquila
    Moderator

    No to następna propozycja.
    Czasami potrzeba nam wyrzucić jakiś przedmiot ze zdjęcia. Wtyczka nie sprawdza się we wszystkich przypadkach ale gdy mamy jednolite, podobne tło, radzi sobie całkiem nieźle.
    Instalacja z AUR:

    yaourt -S gimp-plugin-resynthesizer

    A to przykład.

    #6100
    Avatar photonapcok
    Administrator

    To ja dorzucam jeszcze kurs podstaw GIMPa.
    Materiały z http://www.inf.sgsp.edu.pl/… pozwoliłem sobie wrzucić je na Youtube – licencja Public Domain – gdyż są to świetne materiały do nauki, a bardzo trudno je znaleźć w wyszukiwarkach.

    Materiały do ćwiczeń: http://www.inf.sgsp.edu.pl/lab/gimp/cwiczenia/
    Miłej nauki :)

    #6181
    dead0user
    Forumowicz

    Ciekawy jest też zestaw wtyczek Elsamuko. Do zainstalowania z AUR.
    Strona projektu

    #6187
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Ja z kolei chciałem zaproponować tą wtyczkę dla Gimp-a.
    yaourt -S gimp-plugin-layerfx
    która to odpowiada za efekty do tekstu, (podobna do layer styles z photoshop-a).

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.