Grafika aka customise plasma

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Manjaro PL (forum ukryte) Manjaro-KDE-PL Grafika aka customise plasma

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2228
    pavbaranov
    Forumowicz

    Drążąc temat. Wydaje się, że tym, co identyfikuje dystrybucję (czy jakieś wydanie społecznościowe, obojętne) jest m.in. jej wygląd. Chciałbym poznać Wasze zdanie, bo albo muszę się wziąć do roboty, albo… roboty nie mamy tu wcale.
    W tym zakresie możemy:
    1. Pozostać przy domyślnym wystroju Plasmy.
    Zeleta – jest. Jest najlepiej (bo przez upstream) wspierany. Wada – jest „anonimowy”. Wiele dystrybucji wygląda dokładnie tak, po instalacji Plasma.
    2. Dokonać jakichś zmian.
    a. Opieramy się o istniejące, kompleksowe rozwiązania.
    Bodaj najlepiej znaną i z drugiej strony najbardziej kompleksową „skórką” Plasmy jest Papirus. Oferuje niemal wszystko co potrzebne (i jeszcze trochę). Jest w 2 wersjach w AUR (trochę te PKGBUILDy trzeba poprawić, bo Tomek miejscami chyba dodał tam zbyt wiele w zależnościach). Wada? Nie mam pojęcia czy obecnie istnieje aktywnie wersja „Dark”. Sam autor niegdyś sugerował wystrój Arc-Dark.
    Co do zasady wielu alternatyw dla tak kompleksowego wystroju – nie ma. Może Numix.
    b) Swój wystrój „składamy z klocków”
    Są w store.kde.org dostępne różne tematy. Można je wziąć i spróbować zrobić coś z nich. Zaleta – wystrój byłby „nasz” (w tym sensie, że nie byłby nigdzie dostępny). Wada: trzeba byłoby dorobić jakieś rzeczy typu wystroje dla SDDM, czy splashe. To ostatnie, obecnie, ma jedną wadę. Wraz z 5.8 nastąpiła regresja i Plasma nie przyjmuje innych splashy niż te, które zostały zrobione przez lookandfeel. Nawet tematy z KSplash nie są dostępne.
    Jeśli poszlibyśmy w tę stronę, to uważam, że:
    – powinniśmy wybrać wystrój, który ma co najmniej dwie wersje: jasną i ciemną,
    – ikony – wg mnie – najlepiej pozostawić Breeze (bo najbardziej kompleksowe), co najwyżej lekko je (w zakresie, jaki daje sama Plasma) zmienić kolorystycznie, by dobrać lepiej do wystroju.
    Jeśli o mnie chodzi – mógłbym się zająć przygotowaniem odpowiednich PKGBUILDów. Potem trzeba byłoby zrobić paczki. Mógłbym również pokusić się o stworzenie wystrojów dla SDDM, czy stworzyć lookandfeel (no powiedzmy „z czasem”, bo nieco bym się musiał poduczyć).
    Pozostaje kwestia wystroju Gtk i tu jestem w kropce, albowiem kompletnie się na tym nie znam, natomiast bardzo rzadko są wersje wystrojów Gtk, które odpowiadają tym ze store.kde.org dla Plasmy. Oprócz store.kde.org jest jeszcze deviantart.com. Czy gdzieś są jeszcze jakieś sensowne wystroje – nie mam pojęcia.

    Na razie – wybierzmy jakąś wersję.

    #2230
    pavbaranov
    Forumowicz

    Oki – rozmawialiśmy o Hederze. Poniżej jest PKGBUILD, który trzeba jeszcze dorobić:

    # Maintainer: pavbaranov
    
    pkgname=hedera-look-and-feel-git
    _pkgname=Hedera
    pkgver=20161103
    pkgrel=1
    pkgdesc="Hedera look-and-feel package for Plasma (git version)"
    url="https://github.com/sixsixfive/Hedera}"
    arch=('any')
    license=('GPL')
    depends=('')
    makedepends=('git' 'make')
    conflicts=('')
    options=('!strip')
    source=("git+https://github.com/sixsixfive/Hedera.git")
    sha256sums=('SKIP')
    
    pkgver() {
        cd ${_pkgname}
        git log -1 --format="%cd" --date=short | tr -d '-'
    }
    
    package() {
        # Plasma desktoptheme
        install -dm755 ${pkgdir}/usr/share/plasma/desktoptheme
        cp -r ${srcdir}/${_pkgname}/Plasma/plasma/desktoptheme/${_pkgname} ${pkgdir}/usr/share/plasma/desktoptheme
        # Plasma color-scheme
        install -dm755 ${pkgdir}/usr/share/color-schemes
        cp ${srcdir}/${_pkgname}/Plasma/color-schemes/Hedera*.colors ${pkgdir}/usr/share/color-schemes/
        # Icon theme (obecnie źle się wczytują - do poprawienia; zestaw ikon jest w AUR)
    #    install -dm755 ${pkgdir}/usr/share/icons
    #    cp -dr ${srcdir}/${_pkgname}/Other/icons/Hedera ${pkgdir}/usr/share/icons
        #TO DO others :)
    }
    

    Nie zawiera jeszcze niczego dla gtk. Nadto – musielibyśmy tu dorobić splash i sddm-skin. Jeśli ma być „ciemny” temat, to prawdopodobnie jeszcze ikonki itp. należałoby pozmieniać. Nieco roboty jest.

    EDIT:
    Temat „ciemny” Hedera ma. Bardzo dziwny, czyli jedynie jest to plik *.colors. Efekt jest taki, że pozostaje „jasny” panel, co wg mnie mocno jest drażniące. Inna sprawa, że same kolorki w Haderze również do dorobienia, bo po prostu mało są czytelne (jakieś róże na czarnym, czy popielatym, to nie jest najlepszy pomysł).

    #2245
    michaldybczak
    Forumowicz

    Problemem w tego typu sprawach jest… gust. Ciężko wspólnie ustalić jeden wybór.

    – Masz rację co do ikon. Osobiście używam innych, ale zestaw breeze jest najbezpieczniejszy do zastosowania.
    – Co do tematu, to chyba pierwsze musielibyśmy zgodzić się na jakiś sensowny (czyli taki, który posiada wersję kompleksową light and dark, pliki colors, werję na gtk) i dopiero potem bawić się dalej. Osobiście nie jestem przekonany do pairusa i z tego co widziałem, napcok też nie. Na środowiskach gtk lubię, żeby kolor paska tytułu okna był w tym samym kolorze co reszta okna, ale w plazmie jakoś mnie to drażni i nie pasuje, może dlatego, że przez to wygląda jakby było sporo niepotrzebnej przestrzeni.

    #2246
    pavbaranov
    Forumowicz

    Na środowiskach gtk lubię, żeby kolor paska tytułu okna był w tym samym kolorze co reszta okna

    I z tym jest największy – przynajmniej dla mnie – problem. W zasadzie działa to dobrze jedynie przy ustawieniu:
    – wygląd interfejsu – breeze
    – wygląd dla gtk (2 i 3) – breeze-gtk
    – zestaw kolorów – breeze/breeze-dark + nałóż kolory na programy spoza Qt
    Już jednak, gdy dokona się wyboru innej kolorystyki (nawet tych dostarczanych wraz ze środowiskiem), to kolor paska oraz okna aplikacji gtk będzie zbliżony, ale nie taki sam. W aplikacjach qt jest taki sam.

    Alternatywą jest chyba wyłącznie użycie wystroju gtk w aplikacjach qt. Pytanie jednak, czy chcemy upodobnić aplikacje z Qt to aplikacji Gtk. Osobiście, wystroju Gtk po prostu nie lubię i źle się w nim czuję, ale to wyłącznie moje wrażenie. Można również wykorzystać silnik adwaita (jest wersja dla Qt). Także silnik KVantum daje spójny wygląd. Zarówno jednak adwaita, jak i kvantum dość mocno zmieniają środowisko, zwłaszcza adwaita, która oferuje okna dialogowe jak z gtk.

    Natomiast jeśli chcemy osiągnąć spójny wygląd, to musimy się zdecydować na taki sam wygląd aplikacji niezależnie od tego, czy jest to qt, czy gtk (jeśli w qt pasek w innym kolorze niż okno, to i w gtk tak winno być).

    Spośród kompleksowych tematów, które zapewniają kompleksowość – po różnego rodzaju próbach i analizachy, wychodzi mi na to, że:
    – nie możemy wziąć jakiegokolwiek tematu dostarczanego z Plasmą i go przerobić bez zmiany nazwy (wówczas bowiem paczka taka koliduje z paczką Plasmy),
    – można pozmieniać np. Breeze, pozmieniać ją, zmienić nazwę i dostarczać z naszego repozytorium,
    – do wyboru są w zasadzie 3-4 wystroje do ewentualnych zmian: breeze i oxygen (systemowe), papirus i heritage (dawna caledonia sforkowana przez Chakrę).

    Pliki colors nie muszą być dostarczane wraz z gotowym tematem (temat może go nie zawierać), taki wystrój także będzie nadawał się do wykorzystania. Akurat colors jest najprościej dorobić.

    Prawdopodobnie (bo nie obczaiłem tego jeszcze dla Gtk) można również spróbować zainteresować się Material Design. Tematy (a nawet silnik) jest.

    Na razie mam lekko zmienione heritage. Czekam na Wasze wytyczne co do:
    – kolorystyki, a w szczególności czy tworzymy własną, czy korzystamy z gotowców oraz czy pasek tytułowy (titlebar) ma być w kolorze okien, czy nie,
    – czy pozostajemy bliscy silnikom dostępnym w Plasma (w zasadzie breeze, oxygen; raczej nie fusion, bo chyba nie istnieje wersja gtk), czy też bawimy się w inne (adwaita, kvantum),
    – czy kolorystyka „dark” ma być zupełnie czarna (jak Zion (Reversed)), czy też ciemno szara, bądź w jakichś odcieniach kobaltowych (nie bijcie za nieznajomość nazw kolorów; jak np. Wonton Soup, czy też kolorystyka w OpenSUSE); przy czym uwaga – niemal każdy kolor ciemny i taki silnik, przynajmniej na razie, powoduje problem z prawidłowym wyświetlaniem LibreOffice jeśli w systemie jest kdelibs. Powoduje też brak jednolitości kolorystycznej z aplikacjami Gtk. Bodaj wyjątkiem jest tu breeze-dark (ale dość dawno to sprawdzałem).

    Pewnie później wrzucę lekko zmienione heritage (muszę tylko jeszcze bodaj 2 pliki tam zmienić≤ bo inaczej dostaniecie „przejściówkę”). To wystrój L&F, zatem instalacja winna być prosta.

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.