Grub nie widzi windowsa 7

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy Grub nie widzi windowsa 7

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6958
    V3ntu
    Forumowicz

    Hej wszystkim, jestem nowym użytkownikiem manjaro. Po przebrnięciu przez instalacje windows nie zostaje pokazany w grubie.
    Zorbiłem polecenie
    grub-update
    Ale nie wykryło windowsa
    dodałem do 40_custom taki kod

    menuentry "Windows 7" { 
        set root='(hd0,1)'
        chainloader +1 } 
    

    i dałem grub-update i nadal nie znalazło. Jak uruchomiłem ponownie widniał napis Windows 7 ale nie wywala błąd invalid efi file patch.
    Macie może jakieś pomysły ?

    #6960
    michaldybczak
    Forumowicz

    Masz tablelę partycji w starym formacie mbr więc UEFI ci nie pójdzie (chyba że zrobisz nową tabelę GPT na dysku, a to oznacza kasację wszystkich danych), szczególnie że nie masz nawet partycji EFI tylko zwykłą rozruchową, czyli wszystko musisz odpalać w trybie Legacy. Nie wiem jakie masz ustawienia, ale przestaw w BIOSie na Legacy, uruchom system i jeszcze raz zaktualizuj grub, może tym razem poradzi sobie.

    #6961
    V3ntu
    Forumowicz

    Jak ustawiam bootowanie bez uefi to nie znajduje systemu i każe wrócić do menu bootowania. Spróbuje zainstalować system od nowa bez uefi

    #6962
    michaldybczak
    Forumowicz

    Tak będzie najlepiej, bo zły tryb instalacji zawsze powoduje problemy. Zawsze jak instalujesz system to musisz wiedzieć jaką masz tabelę partycji, jakie są ograniczenia MBR, co jest wymagane na GPT z UEFI itd. To są podstawy i bez tego łatwo zepsuć wszystkie systemy…

    #6963
    V3ntu
    Forumowicz

    Tak wiem, jestem nowy w świecie linuxa i dopiero się go uczę ^^ Zainstaluje od nowa i dam znać

    /edit
    Wczytywanie grafiki na legacy nie odpala. Jak zrobie tablice GPT to będę musiał odnowa instalować windowsa czy windows zostanie a inne pliki ulegną formatowi ?

    #6967
    michaldybczak
    Forumowicz

    Jak zmieniasz tablicę partycji to skasowaniu ulega WSZYSTKO (dane i partycje) i trzeba robić wszystko od nowa (będzie czysty dysk bez partycji).
    Wg mnie nie ma sensu tego zmieniać. Na pewno coś źle robisz i sama tabela partycji nie powinna wpływać na wczytywanie się grafiki. Lepiej się pobaw i odkryj co jest nie tak zanim skasujesz cały dysk twardy – to ostateczność.

    Generalnie temat partycjonowania to nie Linuxowa sprawa tylko niezależna od systemu. Nie wszystkie (stare) wersje Windowsa można zainstalować we wszystkich konfigurachach, a różne tabele partycji działają trochę inaczej, więc to po prostu podstawowa wiedza przy instalowaniu systemów.

    Musisz wiedzieć czym się różnią tabele MBR i GPT, jakie partycje na nich można zrobić, czym się charakteryzują. Do tego jak się robi partycję EFI i jak instalować Linuxa w danym trybie (Legacy lub UEFI).

    Dam podpowiedź, że musisz pamiętać o tych sprawach:

    – przy robieniu bootowalnego USB musi on być możliwy do odpalenia w trybie, który potrzebujesz (Legacy lub UEFI), wiele programów robi tak, że można uruchomić tak i tak, ale nie zawsze i trzeba na to zwrócić uwagę
    – przed odpaleniem systemu live musisz wybrać tryb, bo tutaj jest zależność taka: jak uruchomisz w legacy to instalujsz w legacy, jak uruchomisz w UEFI to instalujesz w UEFI i żadne opcje podczas instalacji raczej tego nie zmienią.

    Zwykle tutaj większość popełnia najwięcej błędów bo odpalają UEFI a instalują na dysk z tabelą MBR (jak ty zrobiłeś), która nie wspiera UEFI, albo próbują instalować UEFI bez poprawnej partycji EFI, albo odpalają w Legacy i próbują wymusić UEFI podczas instalacji. Takie instalacje mogą z pozoru działać, ale będą poważne problemy. Żaden instalator systemowy przed tym cię nie ostrzeże i co więcej, artykuły o instalacji systemów lubią pomijać te podstawowe zagadnienia. Niezależnie czy instalujesz Windowsa czy Linuxa, musisz się w tym orientować.

    Jak chcesz, żebyśmy pomogli to musimy mieć więcej danych co robisz.

    Wiemy, że:
    – masz dysk w tabeli MBR i jakie partycje (struktura partycji jest ok)
    – robisz dual boot z Windowsem

    Nie znamy:
    – w jakim programie robisz live USB i czy poprawnie go wypalasz (w trybie Legacy lub UEFI)
    – co masz ustawione, Legacy (BIOS) czy UEFI podczas startu Live USB
    – jaki masz sprzęt (głównie jakie GPU, ale CPU też czasem przydaje się wiedzieć, czy to nowy czy stary komputer/laptop)
    – czy zabezpieczyłeś dane z Windowsa?
    – jaką wersję Manjaro instalujesz (XFCE, KDE, Gnome czy inną)?
    – co ci się wyświetla jak robisz X czy Y (czyli jakie są objawy problemu) i co robiłeś jak on się pojawił?
    itd.

    #6972
    Avatar photoazja
    Moderator

    … panowie, moim zdaniem popłynęliście. Nie problem w MBR/UEFI, tylko w tym, dlaczego grub-update nie widzi Windows. Przede wszystkim, sprawdź czy masz zainstalowany pakiet os-prober:
    $ pacman -Q os-prober

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #6973
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Po pierwsze, komenda poprawna to:

    update-grub

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.