home jak ?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy home jak ?

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3523
    christo
    Forumowicz

    Na osobnej partycji jest /home , czy jak podmontuje go we fstab to bedzie się zachowywał poprawnie ? /home jest po poprzednim systemie ( mint.18.1 cinnamon ) .Podczas instalacji maniaro 17.01 cinnamon zachowałem tę samą nazwe usera , roota i te same hasła.Na mincie wystarczył podmapować we fstab i wszystko było dobrze niestety szlag mnie trafia bo każda nastepna wersja minta jest jakas krowiasta, stąd pomysł maniaro.Maniaro jest jednak zdecydowanie szybszy i stabilniejszy i chodzi o to aby go nie popsuć poprzednimi byc może błędnymi wpisami w /home po mincie.
    Pozdrawiam

    #3524
    pavbaranov
    Forumowicz

    Rozumiem, że będziesz instalował Manjaro na tym dysku. Przed instalacją, dla bezpieczeństwa zrobiłbym sobie gdzieś backup najważniejszzych rzeczy z /home po Mincie. Zastanowiłbym się również nad ewentualnym wykasowaniem z tego /home ustawień, które po Mincie pozostały, głównie będą to katalogi ukryte lub pliki w takich katalogach. W zasadzie nic się nie powinno dziać (np. ja „winstalowałem” Chakrę i Manjaro w Kubuntu), ale nie wykluczam tego.
    Teraz podczas instalacji, gdy instalator proponuje tworzenie partycji przechodzisz na „ręczy” sposób ich tworzenia (opcja na samym dole, o ile pamiętam), wskazujesz:
    – dawną partycję główną jako obecną główną i formatujesz; system plików dowolny
    – dawną partycję /home jako obecną /home i nie formatujesz; system plików jak poprzednio
    Przy ustawieniu użytkownika możesz wybrać 3 warianty:
    1. nazwa użytkownika i hasło jak na Mint; wówczas partycja /home z Minta winna się stać partycją /home Manjaro i teoretycznie nic nie powinno się złego dziać, po uruchomieniu masz Manjaro, niczego nie musisz zmieniać w fstab. Ważne, by niczego nie zmieniać z następujących ustawień z Mint: nazwa użytkownika, hasło, system plików, szyfrowanie itp.
    2. bezpieczniejsze – tworzysz nowego użytkownika (czyli innego niż był na Mint), nadajesz mu jakieś hasło. Po uruchomieniu Manjaro masz zamontowaną partycję /home z następującymi katalogami: /home/użytkownik_minta /home/użytkownik_manjaro. Dane z pierwszego katalogu winny być kompletnie nietknięte. Przenosisz je do katalogu obecnego użytkownika, zmieniasz prawa dostępu na nowego użytkownika. Winno działać i być bezbolesne. Katalog starego użytkownika kasujesz jeśli chcesz.
    3. jak 2, tylko, że po podniesieniu się systemu dodajesz nowego użytkownika o nazwie i haśle jak w Mint. Z nowym użytkownikiem (tym przy instalacji) możesz teraz zrobić co chcesz. Ważne, by ów dołączony (drugi) użytkownik miał te same prawa, należał do tych samych grup, co ten, który tworzony jest przy instalacji.
    Przez długi czas przy zmianach systemu stosowałem rozwiązanie 1), niemniej od pewnego czasu preferuję rozwiąanie 2).

    #3526
    christo
    Forumowicz

    Dzięki za info ale juz sam sobie pozamiatałem.Po różnych próbach ( spoko mam drugi system na tym samym dysku ) manjaro przejął ustawienia po mincie równiez z błędami i od razu zrobiła sie krowa.Pozamiatałem sam sobie bo odpaliłem minta 17.3 kde na tym samym dysku zaktualizowałem jak zwykle gruba install i update i manjaro szlag trafił.Pstawie raz jeszcze juz bez kombinacji tylko pliki usera poprzeżucam po zainstalowaniu manjaro, jednak to nie był dobry pomysł.A na przyszłość to aktualizacje manjaro raczej przebiegaja spoko i distro jest ciągłe ?
    Dzięki za pomoc i pozdrawiam.

    #3527
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jeśli „aktualizujesz” system z czegokolwiek na KDE4 (Mint 17.3) do czegokolwiek na Plasma 5 (Manjaro KDE), to polecam zachowanie wyłącznie dokumentów itp. rzeczy (czyli katalogi widoczne w ~/). Nie ma większego sensu zachowanie ustawień konfiguracyjnych, bowiem Plasma i tak ma własne. Reszta, tj. ewentualnie które zachować, co zachować, co zrobić, by czegoś nie stracić, to tzw. konkret – pytać należy za kazdym razem.
    O ile aktualizacja w ramach Archa, czy Manjaro z KDE4 do Plasma 5 przeszła raczej bez większych boleści, to nawet Mint nie pokusił się o „łatwą” możliwość aktualizacji z 17 do 18 i w tym przypadku polecał wgranie nowego systemu w miejsce starego.

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.