Instalacja drugiego systemu

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Instalacja drugiego systemu

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 19 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3034
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Witam. Mam problem z instalacją drugiego systemu tzn. (chciałem zainstalować ROSE obok Manjaro). Muszę dodać że mój piec wrócił niedawno z serwisu powód padła pamięć ram i teraz mam 4 Gb (wcześniej 3 Gb) no i przy okazji wymieniłem dysk twardy z 80 Gb na 1 Tb. I mając tyle wolnego miejsca chciałbym je wykorzystać. Tak więc gdy komp wrócił z serwisu postanowiłem zainstalować na czysty dysk Manjaro, instalacja przebiegła prawidłowo, ale gdy chciałem zainstalować ROSE to już nie mogę ponieważ system uruchamia się z dysku twardego. Dodam że w Biosie mam ustawioną kolejność bootowania następująco: 1.stacja dyskietek 2.napęd optyczny 3.dysk twardy. Muszę dodać że w tym serwisie gościu mi podłączył stację dyskietek ale mi się wydaję zbędna więc ją odłączyłem (problem był ten sam z podłączoną jak i odłączoną stacją dyskietek). Podczas uruchamiania naciskam spację ale to nic nie daję dysk optyczny nie reaguje. Dodam jeszcze że w moim piecu mam zamontowane 2 napędy optyczne 1. do wypalania płyt 2. do instalacji systemu.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3035
    pavbaranov
    Forumowicz

    1. Używasz nie tego napędu, z którego startuje system, albo
    2. coś jest rąbnięte z możliwością startowania z napędu optycznego, albo
    3. płyta jest wadliwie wypalona.

    #3036
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Wszystko działa prawidłowo, gdy instaluje system na VB z napędu optycznego wszystko działa prawidłowo. Widocznie gościu z serwisu coś namieszał w piecu. Ale jedno mnie dziwi gdy instalowałem na czysty (nowy) dysk Manjaro instalacja przebiegła prawidłowo.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3049
    michaldybczak
    Forumowicz

    Powiedz coś o tym Rose, google nie podaje nic. Mamy też za mało danych. Przy dual boocie to ważne, bo dystrybucje z różnych gałęzi mogą nie współgrać ze sobą przy danym sposobie bootowania. Podaj też:
    1) jaka tabela partycji
    2) uruchamianie legacy czy uefi?
    3) co jest źródłem instalacyjnym?
    4) w jaki sposób robisz dysk/usb instalacyjne?

    Nie rozumiem też co masz na myśli mówiąc: „gdy chciałem zainstalować ROSE to już nie mogę ponieważ system uruchamia się z dysku twardego”. To chyba prawidłowo, że system uruchamia się z dysku twardego, ale jaki system? Ten Rose chyba nie, skoro nie jest zainstalowany, a jeśli Manjaro to przecież normalne. Proszę o wyjaśnienie tej łamigłówki.

    P.S. Znalazłem jedynie taki Rose Linux…. xD

    https://www.facebook.com/rose.linux

    #3056
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    A więc tak ROSA Fresh R8 jest to distro stworzone przez Rosjan bazujące na Mandrivie. A ja chcę ją zainstalować obok Manjaro. Ale mam problem ponieważ startuję Manjaro z dysku twardego. A moje ustawienia bootowania w BIOSIE są następujące: 1.stacja dyskietek 2.napęd optyczny 3.dysk twardy. To chyba logiczne jest że pierwszeństwo ma napęd optyczny. Tak więc gdy wkładam płytę do napędu optycznego i restartuję kompa to napęd nie reaguje i się odpala Manjaro z dysku twardego. Tak na marginesie tydzień temu mój piec wrócił z serwisu ponieważ padła pamięć Ram, przy okazji wymieniłem dysk twardy z 80 Gb na 1 Tb. I na ten nowo kupiony dysk zainstalowałem Manjaro z napędu optycznego i wszystko było ok, do chwili gdy chciałem zainstalować drugi system czyli ROSE. Dodam że gdy wkładam do napędu optycznego Manjaro (płytę z której instalowałem system) to napęd optyczny też nie reaguje (oczywiście po restarcie).

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3060
    pavbaranov
    Forumowicz

    Dodam że gdy wkładam do napędu optycznego Manjaro (płytę z której instalowałem system) to napęd optyczny też nie reaguje

    Czyli problem jest sprzętowy. Masz coś albo źle ustawione w komputerze, albo napęd nie jest sprawny, albo – skoro masz 2 napędy optyczne – startujesz nie z tego, który BIOSie traktuje jako „rozruchowy”.

    #3069
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Przy włączaniu kompa pokazuje się informacja o przycisku zmiany urządzenia bootowania (u mnie akurat w lapku jest to przycisk escape). Po wejściu w tę opcję widzisz tam któryś z napędów? Czy sprawdziłeś płytę na innym kompie?

    #3070
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    U mnie jest to del. Ale czego ja nie próbowałem żeby wejść do BIOSU, po prostu nie mogę wejść.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3074
    pavbaranov
    Forumowicz

    inxi Twoim przyjacielem jest :) Sprawdzisz sobie jaki masz BIOS, a potem w sieci znajdź opis jak się do niego u Ciebie wchodzi.

    #3076
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Ale przecież przy starcie systemu jest info setup Del. To wygląda na to że tylko w ustawienia BIOS-u mogę wejść przy pomocy tegoż właśnie przycisku.

    [robson@amd ~]$ inxi
    CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 4200+ (-MCP-) speed~2210 MHz (max) Kernel~4.4.52-1-MANJARO x86_64 Up~50 min Mem~874.8/3956.2MB HDD~1000.2GB(1.7% used) Procs~150 Client~Shell inxi~2.3.8
    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3082
    Avatar photoaquila
    Moderator

    @Robert75 zaczynam podejrzewać Cię o lenistwo. Nawet nie chce ci się sprawdzić co to jest inxi i z jakim parametrem go użyć. Czy to co podałeś mówi nam coś o BIOS-ie? Jak tak dalej pójdzie nikt nie będzie chciał ci pomagać a i ja zacznę wyrzucać wątki do kosza.

    PS. Znacznik code zaczynaj z nowej linijki.

    #3083
    pavbaranov
    Forumowicz

    To może ów del zbyt późno naciskasz. Czasem trzeba kilka razy, niekiedy raz a dłużej… W każdym razie do BIOSa na pewno musi być wejście. Jeśli zaś chodzi o inxi – to pod „-h” masz opcje. Akurat informacje o „maszynie” uzyskujesz dodając „-M” (ew. „-Mxx”).

    #3084
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Ale z ręką na sercu mówię Tobie nawet zadałem pytanie na Forum Linuxiarzy i stosowałem się do tych wskazówek bez rezultatu.https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,1883.msg7595.html#msg7595 A co do polecenia w terminalu to mój wynik: `[robson@amd ~]$ inxi -M
    Machine: Device: desktop Mobo: ASUSTeK model: M2N-E v: 1.XX
    BIOS: Phoenix v: ASUS M2N-E 0402 date: 09/25/2006

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3087
    pavbaranov
    Forumowicz

    Masz BIOS Phoenix, zatem dostępne skróty klawiszowe, które winny pozwolić na jego „odpalenie” to: [F1], [Ctrl]+[Alt]+[Ins], [Ctrl]+, [Ctrl]+[Alt]+[Esc], [Ctrl]+[Alt]+, [Ctrl]+[Alt]+[Enter], [del].
    Jeszcze jedno, czy w ogóle słyszysz przeszukiwanie napędów przed uruchomieniem się systemu? Jeśli masz to ustawione, tak jak piszesz: FDD, CD, HDD, to powinieneś najpierw usłyszeć próbę znalezienia dyskietki (dość głośne zwykle). Z włożoną płytą do CD nawet jeśli ona jest wadliwa (w dowolny sposób) to powinieneś usłyszeć, że napęd nią zakręcił. Jeśli tego nie słyszysz, to na 99% nie masz ustawionej w BIOSie takiej kolejności startowania komputera, o jakiej wspomniałeś. Ergo – chcąc go wystartować z czegokolwiek innego niż z HDD musisz wejść w jakikolwiek sposób do BIOSa i przestawić kolejność gdzie komputer szuka systemu.
    Zerknij sobie jeszcze na ten tekst, może coś da: http://www.laart.eu/pc_serwis/bios-wejscie.htm
    Alternatywa, to znaleźć dla Phoenix jakiś skrót klawiszowy, który umożliwia wybór urządzenia z którego ma system startować (nie mam Phoeniksa ani ASUSa – musisz poszukać). Jeśli takiej możliwości by nie było (choć chyba wszystkie mają), to niektóre BIOSy dają możliwość uruchomienia jakiegoś trybu testowego itp. z którego potem można wejść do BIOSu.
    Generalnie trzeba uważnie patrzeć co Ci komputer wypisuje (jeśli ktoś tego nie przesłonił).
    A najprościej – zadzwonić do gościa, który Ci to ustawił w ten sposób :)

    #3088
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Czy słyszę, tak słyszę a poza tym zapala się dioda. Ale kolejność bootowania mam tak ustawioną jak pisałem powyżej, a poza tym gdyby była inna kolejność to jak bym zainstalował Manjaro. Jeszcze jedna rzecz przed oddaniem do serwisu 1.napęd optyczny (czyli nagrywarka) była na dole a teraz jest odwrotnie. Coś ten gościu z serwisu musiał namieszać, będę musiał się z nim skontaktować i niech wyjaśni mi o co chodzi.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 19 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.