[SOLVED] Instalacja firebird 1.5

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] Instalacja firebird 1.5

Oglądasz 10 posty - 16 do 25 (z 25 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5149
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    I ciekaw jestem, czy ten gość to przeczytał przed wysłaniem :)
    Biblioteka libfbclient 2.5.7.x dostępna winna być w repozytorium (w Archu jest). Sama baza jest w AUR pn. firebird-odbc (ale to jest tylko ODBC) oraz firebird-superserver (również wersja 2.5.7.x). Powinno Ci się to udać zbudować.
    W zakresie udzielonej Ci pomocy ze strony LH nic nie powiem, albowiem nie jestem w stanie zrozumieć tekstu pozornie po polsku napisanego.

    #5150
    Avatar photoazja
    Moderator

    MANJARO-x64:
    libfbclient 2.5.7.27050-2 (extra)
    firebird-superserver 2.5.7.27050-4 (AUR)
    firebird-odbc 2.0.4-1 (AUR)

    … nie sądzę, aby ten gość czytał text przed wysłaniem. Jest, to coraz rzadziej stosowana praktyka. Podejrzewam, że sporo czasu spędza z pochylonym karkiem nad urządzeniem mobilnym (SMS, komunikator, etc.). Wnoszę, to po formie wypowiedzi. Co do treści, to nawet większość (choć nie wszystkie – nie kumam o co chodzi z tymi edytorami) zdań rozumiem, ale co do całości, to mam problem z ogarnięciem. Z interesujących tematów, swobodnie interpretując text: #1 można by wywnioskować, że na FB 2.5 pójdzie, pod warunkiem, że powiedzie się instalacja; #2 sugestia nt. Wine – na podstawie własnego doświadczenia podejrzewam, że ’ale już wersja na windowsa’ dotyczy FB, ale bez tego bagażu, opierając się wyłącznie na text’cie, można by sądzić, że może FB-win, a może LH-win.

    pavbaranov -> po polsku, po polsku jest. Język zmienia się, nie zawsze w optymalnym kierunku, bo ludzi specjalnie nie interesują takie sprawy jak, np. klarowność wypowiedzi. Zazwyczaj (chyba od zawsze) zwycięża opcja ’krócej i prościej’, a to nie, to samo co ’jaśniej i bardziej wyczerpująco’ :-)

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5151
    Avatar photoddd
    Forumowicz

    Kiedyś próbowałem postawić na innym serwerze niż 1.5 ale niestety LH zawsze krzyczy, że musi być 1.5 i mi się nie udało. Podejrzewam, że LH w jakiś sposób sprawdza wersję serwera.

    #5152
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Teraz to już kompletnie nie rozumiem tego, co napisał Ci support LH.
    Tak, czy inaczej – chcesz się bawić w to LH+FB1.5, czy nie. W pierwszej opcji możesz ode mnie liczyć na przeróbkę PKGBUILDów (ale już nie na testowanie). Resztę musisz zrobić sam, włącznie z tak trywialną w sumie rzeczą, jak nabycie wiedzy kiedy FB będziesz musiał przekompilować. Niestety w ogóle nie ręczę, że to się uda z uwag – jak Ci już napisałem – na to, że FB1.5 zaprzestało być rozwijane w 2009 r. Pewnie nawet na żaden support już z ich strony liczyć nie można.
    Decyzja należy do Ciebie.
    PS: No i nie licz na to, że PKGBUILDy pojawią się zaraz po tym, jak powiesz, że chcesz :)

    #5153
    Avatar photoazja
    Moderator

    … na mnie, z kolei, możesz liczyć, jeżeli zdecydujesz się na wariat z Wine. Nie gwarantuję, bo z LH tego nie próbowałem, ale podzielę się moimi doświadczeniami w tym zakresie.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5154
    Avatar photoddd
    Forumowicz

    Dzięki i sorry , że nie odpisuję od razu ale mam jeżdżącą robotę i walczę z czasem.
    Sprawa ma się tak , że arch/manjaro bardzo mnie wciągnęły . Mam ubuntu na 2 partycji z LH i FB 1.5 i wszystko działa i niech tam sobie działa. Tutaj bym walczył z uruchomieniem 1.5 normalnie czyli bez wine (dzięki @azja)

    Z tego co zrozumiałem to kłopotem wg. pomocy LH jest tylko i wyłącznie doinstalowanie 2ch bibliotek i386 . Czy tych bibliotek nie można wziąć z debiana i przekąpilować na .aur?

    #5155
    Avatar photoazja
    Moderator

    … biblioteki, programu, nie przekompilowujesz na AUR. W dwóch żołnierskich słowach:
    pacman, to manager pakietów, on rządzi w systemie, za jego pomocą instalujesz i deinstalujesz elementy systemu i aplikacje. Tak ma być, AMEN!;
    pacman używa swojego formatu (mniejsza o szczegóły) paczkowania/pakietowania oprogramowania;
    – pakiety bierzesz z repozytoriów oficjalnych i nieoficjalnych. AUR jest repozytorium nieoficjalnym (bliżej Arch’a niż Manjaro, ale generalnie – nieoficjalne);
    – możesz, jeżeli wiesz co robisz i jak zrobić (albo, jeżeli ktoś Ci zrobi) zainstalować własną paczkę;
    – taką paczkę można zrobić ze źródeł, albo przepakowując nie-pacman’owe paczki (z Debiana, czy inne);
    – jeżeli robisz własną paczkę, spoza repozytoriów, to sam o nią dbasz, czyli pilnujesz aby nie konfliktowała z innymi elementami systemu, które ulegają częstym zmianom (circa 2 x miesiąc)

    … ostatni punkt, to największy problem, bo chcesz użyć starego oprogramowania, które oczekuje obecności starych komponentów, w systemie, który z definicji zawsze jest nowy – system typu rolling release powinien zawsze być tak aktualny, jak, to tylko możliwe i, na dodatek, aktualny w całości, bo należy unikać wyłączania z aktualizacji poszczególnych elementów. Jeżeli Twoje stare oprogramowanie używa komponentów, które obecne, są w Twoim systemie (ponieważ potrzebują ich inne pakiety), ale Twoje oprogramowanie oczekuje wersji 2.0, a w systemie jest 4.0, to masz problem, bo powstaje konflikt pomiędzy starym programem, a resztą systemu. W takiej sytuacji, trzeba znaleźć sposób na rozwiązanie tego konfliktu.

    … nie zastanawialiśmy się dotychczas nad innym rozwiązaniem – kontener. Może by tak docker? pavbaranov -> co Ty na to?
    ————-
    EDIT … nigdy nie używałem kontenerów, znam jedynie z teorii (trochę z ćwiczenia TrueOS’a, bo u niego wszystkie paczki, to wszystko-mające kontenery), ale wydaje mi się, że tego typu rozwiązanie byłoby w tym przypadku idealne. Wręcz podręcznikowe zastosowanie.
    ————-
    EDIT … wiem, że powyższy elaborat jest trochę nie na miejscu, że powinienem odesłać do literatury, ale miałem w głowie dwa zdania, a jak się z niej wylały, to okazało się, że jest ich więcej. Niech mi regulaminy i dobre obyczaje wybaczą ;-)
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5166
    Avatar photoddd
    Forumowicz

    Dostałem informację z LH , że doinstalowanie starszej wersji biblioteki libncurses5 niestety nie rozwiąże problemu :( problemem jest jednak instalacja skryptu do initd.

    Aktualnie rozwiązaniem problemu jest instalacja firebirda 1.5 przez wine

    1) Instalujemy program wine >> pacman -S wine
    2) Pobieramy firebirda 1.5 32 bity ze strony https://firebirdsql.org/en/firebird-1-5/
    3) Instalacja odbywa się poprzez >> wine wersja_firebirda.exe
    4) Uruchamiamy program lefthand a w ustawieniach wpisujemy adres IP swojego komputera zamiast localhost.

    Dziękuję @azja , @pavbaranov i pomocy technicznej Left Hand (odpisywali nawet w niedzielę o 22:00) za pomoc i zaangażowanie .

    #5168
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Może by tak docker? pavbaranov –

    No wyżej, o ile pamiętam, proponowałem, że jedyne sensowne rozwiązanie z LH (w ogóle, nie tylko w Archu i Manjaro) polega na opakowaniu go do jakiegoś „formatu uniwersalnego”: appimage, flatpak… Dołączyłeś dockera… Tak – skoro LH opiera swoje rozwiązania na dawno porzuconych rozwiązaniach (równie dobrze mogliby teraz to robić na dosowej wersji dBase), to winna zadbać o to, by nadawało się współcześnie do używania. Biorąc pod uwagę, że jest to rozwiązanie komercyjne, to nie bardzo chce mi się ich wspierać choćby dla sportu. Mogę tylko przypuszczać, że to rozwiązanie jest możliwe.

    #5171
    Avatar photoazja
    Moderator

    @pavbaranov -> wszystko jest możliwe, tylko czasem życia brakuje ;-) Rzeczywiście pisałeś o kontenerach. Nie umknęło mi to, samo w sobie, tylko to, że dotyczyło tego wątku. Póki co, problem rozwiązany.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 10 posty - 16 do 25 (z 25 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.