[SOLVED] Instalacja Gimp devel

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] Instalacja Gimp devel

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 20 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5257
    nikczemnik
    Forumowicz

    Witam
    Próbuję zainstalować Gimp-devel przez octopi. Niestety nie udaje mi się. Wyskakuje:

    == Missing mandatory dependencies ==
    
    GIMP configuration failed.
    The following mandatory dependencies are missing:
      - libmypaint >= 1.3.0
    
    See the file 'INSTALL' for more help.
    ==> BŁĄD: Wystąpił błąd w build().
        Przerywam...
    ==> BŁĄD:Makepkg nie był w stanie zbudować gimp-devel.

    Kiedyś udało mi się bez problemu a teraz nie wiem co jest? libmypaint mam zainstalowane w wersji 1.3.0-2
    Będę wdzięczny za pomoc.

    #5258
    Avatar photoazja
    Moderator

    gimp-devel (AUR) jest w wersji 2.9.4-1, czyli nowszej niż gimp (extra), który jest w wersji 2.8.22-1, ale ostatnio paczka była ruszana w marcu tego roku. Zapewne jest za stara, w stosunku do systemu, który ma nowsze biblioteki, z których Gimp korzysta (libmypaint 1.3.0 / 1.3.0-2). Zainstaluj gimp (extra). Chyba, że zależy Ci na wersji gimp-devel – wtedy masz problem.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5259
    pavbaranov
    Forumowicz

    Spróbuj odinstalować libmypaint i zainstalować np. przez yaourt (jeśli się zmieści w tmpfs).

    #5260
    nikczemnik
    Forumowicz

    Niestety ani jeden ani drugi sposób nie działa:-(. No nic, dzięki za pomoc, pozostaje mi chyba poczekać na aktualizację.

    #5261
    Avatar photoazja
    Moderator

    gimp-devel ma w zależnościach:
    libmypaint>=1.3.0
    więc wersją 1.3.0-2 (taka jest również aktualnie w AUR) powinien być usatysfakcjonowany. Chyba, że jakiś knot jest gdzie indziej, albo źle jest rozpoznawana wersja – było coś takiego jakiś czas temu; nie pamiętam z jaką paczką i czy dotyczyło tylko pamac’a (może pacman’a), czy generalnie, całego mechanizmu. Chodziło o sytuację z paczką braną z AUR, z numerem wersji z kreską i numerem na końcu, co powodowało, że wersja była rozpoznawana nieprawidłowo.
    ————-
    EDIT … rozumiem, że instalowałeś gimp (extra). Czy problem był dokładnie ten sam, czy inny?
    ————-
    EDIT … zastanawiające, bo Gimp jest preinstalowany w Manjaro.
    ————-
    EDIT … gimp (extra) nie ma w zależnościach libmypaint, więc po odinstalowaniu gimp-devel (AUR) i libmypaint (AUR), powinien się zainstalować.
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5262
    nikczemnik
    Forumowicz

    Gimp 2.8.x się instaluje bez problemu tylko chciałem mieć wersję 2.9.x, bo mam i używam na drugim komputerze z Ubuntu

    #5263
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Bardziej aktualny jest gimp-git -> https://aur.archlinux.org/packages/gimp-git/
    Ale widzę, że tam występuje podobny problem, zobacz dyskusja – komentarze z wczoraj i dziś.

    #5264
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ok, prawdopodobne rozwiązanie wymaga odinstalowania libmypaint, zbudowania jego bez patcha, jego instalacji i zbudowania gimp-devel.

    sudo pacman -R libmypaint # jeśli napisze, że nie może, bowiem coś go wymaga - sprawdź co to jest
    yaourt -G libmypaint
    cd libmypaint
    nano PKGBUILD
    # należy usunąć całą sekcję:
    ----------------------------
    prepare() {
      cd "$pkgname-$pkgver"
    
      patch -uNp2 -r- -i ../versioning.patch
    }
    ----------------------------
    # i zapisać plik
    makepkg -sirc
    cd ..
    yaourt -G gimp-devel
    cd gimp-devel
    makepkg -sirc

    Uwaga: W ten sposób będziesz miał zbudowany libmypaint inaczej niż jest to w AUR. Kiedy pojawi się jakaś nowsza wersja i zostanie zainstalowana, to GIMP może przestać działać. Jeśli tak się stanie będziesz musiał ponownie przebudować libmypaint (wówczas ów nowy). Tak, czy inaczej – w przypadku jakichś późniejszych problemów powiadamiaj, że masz przebudowany (i jak) libmypaint.

    #5265
    nikczemnik
    Forumowicz

    Ech to chyba zostawię to i poczekam, aż znów da się zainstalować

    #5266
    pavbaranov
    Forumowicz

    Daje się zainstalować i będzie dawać zainstalować pod warunkiem, że libmypaint w AUR zostanie zmieniony w sposób, który opisałem. Zmiana wprowadzona do paczki powoduje tzw. jej wersjonowanie, a zatem m.in. możliwość współistnienia w systemie paczek libmypaint w różnych wersjach (np. gdy programy różnych wersji wymagają). Problem jest taki, że po nałożeniu patcha GIMP nie daje się zbudować, albowiem zamiast (na okrągło) libmypaint widzi libmypaint-1.3. To nic, że on ma zbudwać się na podstawie libmypaint >=1.3.0 co jest tożsame z libmypaint-1.3, ale zbuduje się wyłącznie, gdy paczka (a w zasadzie same biblioteki) libmypaint >=1.3.0 będzie nazywała się libmypaint, a nie libmypaint-1.3.
    Bez zatem usunięcia patchy wersjonujących libmypaint nie zbudujesz tak gimp-devel, jak i gimp-git na podstawie libmypaint. GIMP z GIT (gimp-git, gimp-gtk3-git) winien się również zbudować na podstawie libmypaint-git. Teoretycznie gimp-devel również się winien dać zbudować gdy w systemie masz libmypaint-git zamiast libmypaint. Nie odpowiem Ci jednak czy to ostatnie jest możliwe czy nie, a nie chce mi się ściągać połowy gtk jedynie w tym celu by sprawdzić możliwość budowy.
    Możesz w zamian spróbować też AppImage GIMPa, bo z tego co widzę jest w wersji 2.9.3. Tutaj jednak może być problem z wersją glibc. Sprawdź sam.

    #5278
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Właśnie instaluję gimp-git z AUR – ponoć błąd z libmypaint został naprawiony.
    Trochę to potrwa bo net mi dziś strasznie muli, a jest kilka rzeczy do sklonowania z git i zbudowania.
    Dam znać jak pójdzie dobrze lub nie ;)

    #5280
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Trochę trwało ale udało się :)
    „Fotka” w załączniku.

    Instalacja:

    yaourt babl-git
    yaourt gimp-git
    #5283
    Avatar photoazja
    Moderator

    … nie ma bata na upierdliwych ;-) Brawo Ty!
    … fajna tapeta. Mało jej widać, ale wystarczy, aby zorientować się, że wprowadza miły dla oka klimat.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5284
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Tapeta spokojna :)
    A podzielę się….

    Attachments:
    #5289
    Avatar photoazja
    Moderator

    … tapeta świetna, zarówno tematyka, jak i tonacja kolorystyczna. Dzięki, niech browar obdarzy Cię swą pienistą hojnością :-)

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 20 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.