Instalacja linux-bede kernel Problem

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Instalacja linux-bede kernel Problem

Oglądasz 9 posty - 1 do 9 (z 9 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5771
    macieslaw
    Forumowicz

    Chciałem wypróbować kernel linux-bede z repo herecura. Ale błąd mam jak na załączonym screenie.
    https://zapodaj.net/cc65c0b307c79.png.html


    @pavbaranov

    #5775
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jeśli masz mlocate – co mówi:
    locate sd_mod
    Winien znaleźć plik sd_mod.ko.gz w katalogu /usr/lib/modules/TU_WERSJE_KERNELI/kernel/drivers/scsi/. Co ciekawe, linux-bede ma ów sd_mod ustawiony jako część samego kernela (nie moduł, a na „sztywno”).
    Co mówi:
    lsmod | grep sd
    Swoją ścieżką… Ty masz komputer Apple’a? Ike swój linux-bede buduje przede wszystkim na tego typu komputery (choć oczywiście zwykli potomkowie PC również winni być obsługiwani). W przypadku „normalnych” PC sens korzystania z bede jest powiedzmy taki sobie. Więcej osiągnie się czy to korzystając z innych rozwiązań, czy to budując kernel (nawet w oparciu o config bede i dostosowując go) we własnym zakresie.

    #5778
    macieslaw
    Forumowicz
    locate sd_mod
    locate: nie można wykonać stat () "/var/lib/mlocate/mlocate.db": Nie ma takiego pliku ani katalogu
    
     lsmod | grep sd
    msdos                  20480  0
    fat                    65536  2 msdos,vfat
    sdhci_pci              28672  0
    sdhci                  40960  1 sdhci_pci
    led_class              16384  4 iwlmvm,sdhci,input_leds,thinkpad_acpi
    mmc_core              122880  2 sdhci,sdhci_pci
    

    Nie, mam zwykly laptop thinkpad e570. Chciałem tylko wypróbować to jądro.

    #5788
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jeśli chodzi o pierwsze:
    sudo updatedb

    #5795
    macieslaw
    Forumowicz
    locate sd_mod
    /usr/lib/modules/4.12.10-1-MANJARO/kernel/drivers/scsi/sd_mod.ko.gz
    /usr/lib/modules/4.9.47-1-MANJARO/kernel/drivers/scsi/sd_mod.ko.gz
    
    #5798
    pavbaranov
    Forumowicz

    Rozumiem, że linux-bede jest zainstalowany. W takim przypadku – spróbuj jeszcze raz, bo wygląda na to, że się źle wgrał.
    Inna sprawa, że jeśli chcesz sięgnąć po bardziej wydajne kernele itp. itd., to nie tędy droga :)

    #5799
    macieslaw
    Forumowicz

    Przeinstalowałem ale nadal to samo co na początku. Jak na screenie.

    Co masz na mysli bardziej wydajne kernele?

    Czasami z nudów szukam coś, ale chciałbym przyspieszyc start systemu, szybsze uruchamianie aplikacji. Mimo ze mam dysk ssd to chcialbym jeszcze szybciej.
    Wiem kiedys pisales ze mozna stworzyc wlasny kernel, ale to raczej nie dla mnie. Nie umiem, po za tym boje sie ze pewnego dnia po uruchomieniu komputera system juz nie wstanie. :)

    #5800
    macieslaw
    Forumowicz

    przeindtalowalem jeszcze raz kernel, update-grub ale dziala tragicznie, bardzo powoli

    EDIT: Znalazlem jeszcze taka strone http://www.netext73.pl/
    Tam piszą kernele, tylko szkoda, że niektore płatne. Jest taki program, w ktorym mozna instalowac kernele.

    #5820
    pavbaranov
    Forumowicz

    Czasami z nudów szukam coś, ale chciałbym przyspieszyc start systemu, szybsze uruchamianie aplikacji. Mimo ze mam dysk ssd to chcialbym jeszcze szybciej.

    Prawdopodobnie to co osiągnąłeś, to już szczyt możliwości kerneli stockowych. Kernele Manjaro fakt do demonów prędkości nie należą, ale nie są złe. Masz tam bodaj 4 różne możliwości ustawienia tzw. planisty I/O. Popróbuj po prostu na takim kernelu pozmieniać. O ile pamiętam, to domyślnym w Manjaro był BFQ (przez długi czas, teraz nie jestem przekonany). Za optymalny dla SSD uchodzi no-op. Zmień – zobacz. Nadto dostosowanie odpowiedniego systemu plików do SSD również przynosi dobre efekty. Powyłączaj niepotrzebne usługi.
    Zerknij na wiki Archa o optymalizacji. Więcej w ten sposób osiągniesz. Przynajmniej na początek. To jest „biblia”. To trzeba poznać, bo inaczej będziesz błądził. Dopiero potem albo zadowolisz się takim rozwiązaniem, bo będzie satysfakcjonujące, albo… zdecydujesz się na budowę kernela dostosowanego do Twojego sprzętu. Inna droga jest po prostu złudna. Każdy, kto buduje kernel ma na początku obawy i wątpliwości. Zbudowałem jednak już taką ich ilość (zacząłem się bawić jeszcze na linii 3.x), że doprawdy mogę powiedzieć: w przypadku budowy kernela „po archowemu” żadnej magii tu nie ma. Fakt trzeba poznać o co chodzi w niektórych ustawieniach. Nic złego Ci się nie podzieje jeśli zbudujesz sobie np. jakikolwiek kernel z AUR, uruchomisz możliwość edycji configu, wytniesz co bez sensu itd. Pomóc pomożemy. Pewnie więcej na forum.archlinux.org.pl, ale nie wykluczam, że i tutaj ktoś oprócz mnie buduje. Tam więcej osób. No i na pewno to kwestia na inny wątek.

    przeindtalowalem jeszcze raz kernel, update-grub ale dziala tragicznie, bardzo powoli,

    Widać ten – przynajmniej przy domyślnych ustawieniach (vide wyżej) – nie jest optymalny dla Twojego sprzętu. Jak ostatnio sprawdzałem, to kernel Ike’a był mocno (dużo mocniej niż inne) dostosowany do pracy na intelowych Apple’ach. Jeśli nie masz takiego komputera, to sens jego używania jest co najmniej wątpliwy. Jego config może posłużyć jedynie za informację co można… odchudzić w kernelu budowanym na własne potrzeby. Tam nie ma żadnych dodatkowych rozwiązań.

    Znalazlem jeszcze taka strone http://www.netext73.pl/
    Tam piszą kernele, tylko szkoda, że niektore płatne. Jest taki program, w ktorym mozna instalowac kernele.

    Te kernele są wyłącznie dla *buntu (i być może uda się z nimi w Debianie). Pomimo deklaracji GPL o źródła raczej się nie doprosisz, a permanentnie ich nie ma. Mam jakiś config dla 4.coś (nie pamiętam) – możesz sobie zbudować. Oczywiście Tomek będzie twierdzić, że tylko dzięki jego „optymalizacjom na poziomie kompilacji oraz innym rozwiązaniom” ten kernel będzie pracował zgodnie z zamierzeniem. Może. Mi udało się zrobić porównywalny – przynajmniej w responsywności, szybkości itp. – kernel dla AMD bez owych voodoo. I to nie bardzo nawet się na jego optymalizację siliłem.

Oglądasz 9 posty - 1 do 9 (z 9 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.