Instalacja Manjaro 16.10 obok Windows

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy Instalacja Manjaro 16.10 obok Windows

Oglądasz 5 posty - 1 do 5 (z 5 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2908
    jagielloma
    Forumowicz

    Mam klopot z instalacja Manjaro. Pierwszy raz mam stycznosc z linuxem i probuje zrobic sobie partycje w taki sposob abym mogl korzystac jednoczesnie z Windowsa 8.1. Chcialbym prosic o rade jak mam je zrobic? Ogladalem kilka poradnikow, ale nie moge niestety tego zrobic.

    Dziekuje z gory za pomoc. :)

    #2917
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Właściwie wszystkie informacje dotyczące instalacji Manjaro można znaleźć w internecie (filmy jak i opisy). Jesli chodzi o Twój podział dysku to:
    1. Partycjonowanie możesz wykonać przy instalacji Manjaro.
    2. Możesz wykorzystać do tego wolną przestrzeń, ostatnia pozycja – 50 GiB.
    Proponowałbym podzielić (to jest moje zdanie):

    /swap - tyle ile RAM lub 2 razy tyle (są różne szkoły). Potrzebna gdy mało RAM w kompie lub przy hibernacji.
    / - partycja główna 15-20 GiB
    /home - partycja użytkownika/ów - reszta

    Wiem, że to mało lecz dla nowych, nieznających się użytkowników nie radziłbym zaczepiać partycji windowsowej.
    3. Kwestia uruchamiania, musisz wybrać legacy czy UEFI, poczytaj o tym.

    #2918
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Dodałbym jeszcze, że doskonałym źródłem informacji na temat instalacji Manjaro jest Przewodnik Użytkownika Manjaro

    #2923
    michaldybczak
    Forumowicz

    Polecam zapoznać się z informacjami odnośnie tablic partycji (gpt i mbr/dos), sposobami bootwania systemu (bios i uefi).
    W przypadku windows 10, masz na pewno tablicę gpt i windows działa pod uefi, więc instalację Manjaro też musisz tak ustawić.

    EDYCJA: teraz się przyjrzałem screenowi powyżej. Jeśli to twój dysk, nie widzę tam partycji EFI, więc chyba masz tabelę mbr (dos) i wtedy trzeba ustawić w BIOSIE i na rufus opcję Legacy. Z kolei przy partycjonowaniu wybierz własny schemat i pustą partycję. Przy instalacji legacy, możesz już przy pierwszym bootowaniu Live USB wybrać język polski. Punkty poniżej zostawiam tak jak były, ale dotyczą one instalacji UEFI, czyli innej niż w twoim wypadku, ale ogólnie większość powinna wyglądać podobnie. Różnicą będzie ustawienie opcji Legacy w Biosie i języka polskiego od razu w Grubie Live USB. No i na pewno nie będzie trzeba wybierać ścieżki do pliku bootx64, pod tym względem instalacja legacy jest łatwiejsza.

    Instalacja UEFI:
    1. Ściągnij plik instalacyjny iso 64x.
    2. Zrób bootowalne USB za pomocą programu Rufus (ustaw UEFI).
    3. Koniecznie zrób backup danych z windowsa, zrób płytę naprawy systemu oraz instalacji systemu w razie gdyby coś poszło nie tak!
    4. Wyłącz fast boot w windows 10 – tutoriale jak to zrobić łatwo znajdziesz w sieci. Jest to niezbędne, jeśli chcesz mieć dostęp do plików z partycji windowsa z linuxa.
    5. Naucz się jak dostać się do BIOSu, gdzie są opcje Bootowania. Wyłącz Secure Boot.Jeśli ta opcja była włączona, najlepiej zrobić reboot i znowu wejść do biosu. Musisz się zorientować jak ustawić USB z Manjaro jako pierwszy Boot. Czasem jest to od razu widoczne, czasem trzeba pewne rzeczy włączyć i zrestartować BIOS, czasem trzeba RĘCZNIE dodać taką opcję poprzez wybranie opcji „Add new boot device” czy coś takiego i potem wskazać urządzenie (USB) a potem odpowiedni folder i ścieżkę do pliku bootx64 (będziesz miał menu wyboru, żeby poszukać tego).
    6. Jak już uda się uruchomić ekran startowy Manjaro, wybierz najlepiej opcję none free (ładuje własnościowe sterowniki, które są bardziej wydajne i zazwyczaj lepiej działające – dzięki temu takie same ustawienia będziesz miał po instalacji systemu). Manjaro będziesz miał po angielsku (niestety tak to jest przy instalacji UEFI), ale nie przejmuj się, jak wybierzesz opcje polskie podczas instalacji, wszystko będzie po polsku w systemie.
    7. Uruchom instalatora Manjaro z ekranu powitalnego, z pulpitu lub wyszukaj go w menu. Podążaj za ekranami i odpowiednio ustawiaj. Jak jesteś nowy, zdaj się na automatyczną instalację Manjaro obok systemu winddows. Będziesz mógł ręcznie wybrać ilość miejsca na Manjaro przesuwając suwak na pasku podglądu struktury dysku, więc mimo automatyzacji masz wystarczającą kontrolę.
    8. Po skończeniu instalacji wyjmij instalacyjne USB, zrób reboot, i wejdź do panelu bootowania w UEFI. Albo zobaczysz tam opcję uruchomienia Manjaro z dysku twardego, albo trzeba będzie dodać ręcznie nową opcję bootowania tak jak wskazałem powyżej. Kolejny reboot.
    9. Powinieneś widzieć menu startowe Grub2 z opcją uruchomienia Manjaro i Windowsa. Jeśli nie widzisz windowsa, nie szkodzi, zaloguj się do Manjaro i potem wejdź do terminala i wykonaj komendę: sudo grub-update lub zainstaluj z AUR program o nazwie grub-customizr, który daje ci graficzny interfejs kontroli gruba i po załadowaniu i tak robi aktualizację i skan systemów, więc wystarczy w nim zapisać konfigurację i windows powinien być widoczny w menu startowym systemu.

    Poczytaj przewodnik Manjaro, który wskazał napcok jeśli masz jakieś wątpliwości.

    #2924
    jagielloma
    Forumowicz

    Dziękuję bardzo Panowie za odpowiedzi. W chwili wolnej zajmę się instalacją i zobaczę jak to wyjdzie.

Oglądasz 5 posty - 1 do 5 (z 5 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.