Instalacja Manjro i partycja boot/efi

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy Instalacja Manjro i partycja boot/efi

Oglądasz 10 posty - 1 do 10 (z 10 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7457
    JaOrazInni
    Forumowicz

    Cześć. Trochę mnie tutaj nie było bo na podstawowym kompie miałem Antergosa…
    Jednak po tych 6-10 miesiącach postanowiłem wrócić do manjaro.

    Do rzeczy

    Instaluję manjaro na dysku koło Windowsa 10(GPT i UEFI).
    Tworzę partycje /boot/efi(w fat32) oraz system i home.

    Czy to normalne, że system windows widzi partycję boot/efi w eksploratorze plików? Czy też to ja zrobiłem coś źle.
    Dodam, że grub itp działa znakomicie jednak nie wydaje mi się, że ta partycja powinna być widoczna w windowsie.

    Z góry dzięki za odpowiedź :)

    #7458
    Avatar photoUlther
    Moderator

    Tak jest to normalne, jednakże próba wejścia z poziomu windows’a w tą że partycje powinien wywołać błąd z formatowaniem jej – chyba nie muszę mówić żeby tego nie czynić :P.
    Za chwilę wrzucę screen, jak wygląda to u mnie z poziomu Linuxa oraz Windowsa.

    Edit.

    #7460
    Avatar photoazja
    Moderator

    … nie używam EFI, więc niech mnie ktoś naprostuje, jeżeli piszę bzdury:
    # moim zdaniem, Windows’y nie potrzebują widzieć tej partycji na poziomie manager’a plików – nie potrzebują montować jej pod literę. Robią, to bo widzą, że coś jest, więc montują – domyślnie zgarniają wszystko, co im na drzewo nie ucieknie.
    # ergo – należy w manager’ze dysków usunąć przyporządkowanie do litery.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7463
    JaOrazInni
    Forumowicz

    @Ulther @Azja
    No i tak właśnie zrobiłem (na potrzeby screena dodałem literę do dysku)
    Ale windows również ma partycję boot/efi, której sobie nie montuje a przecież ma takie same parametry co ta od linuksa.
    Pytałem tylko z ciekawości bo widoczność partycji wydaje się dziwna. Szczególnie, że po coś daj się flagę ESP. Do tego paratycja linuksowa boot/Efi (F) nie jest oznaczona jako eFI system partition jak to się ma z tą od windowsa (100mb)
    Partycje

    Partycje są w EXT4 tylko EaseUS źle widzi ich format.
    widoczna partycja EFI

    #7464
    czapnaper
    Forumowicz

    Małe pytanie może trochę niezwiązane po co robić kolejną partycje EFI skoro jest już jedna przecież można ją zamontować w /boot/efi ?

    Manjaro KDE/Xfce - CPU - i5-7300HQ - GPU - Intel/NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]

    #7465
    JaOrazInni
    Forumowicz

    Bo mimo, ze wybralem gotową partycje boot/efi to grub nie dzialal…nie wiem co było powodem.
    Zaskoczyło dopiero po zrobieniu nowej.

    #7466
    JaOrazInni
    Forumowicz

    No to zgłupiałem do reszty…

    Postanowiłem raz jeszcze zainstalować Manjaro wykorzystując partycje boot/efi, którą stworzył Windows.
    No i nie działa. Gdyu wybieram botowanie w BIOSIE dla linuksa to system wraca do BIOSu

    Jednak Gdy wybiorę w biosie pendrive’a z Manjaro i tam w menu przed uruchomieniem systemu live wejdę w opcje „Pokaz instalacje EFI” (albo coś w tym sylu bo z głowy mi uciekło) i tam wybiorę sobie Efi dev/sda2 to wtedy Grub się pojawia i wszystko działa (mam do wyboru oba systemy).
    No ale nie będę za każdym razem podpinał pena by wybrać manjaro…

    #7499
    JaOrazInni
    Forumowicz

    No cóż jako, że nie mogłem znaleźć odpowiedzi na moje pytanie w internecie to poszedłem trochę inną drogą.

    Stworzyłem drugą partycje boot/efi dla manjaro (chociaż zaczynam tęsknić za Antergosem i Gnome3) i oprócz dodania wymaganej flagi ESP dodałem też flagę BOOT. Dzięki takiemu zabiegowi partycja nie jest widoczna w Windowsi oraz nie można dopisać do niej litery w aplikacji zarządzanie dyskami.
    KDE pokazuje wszystkie partycje w przeglądarce plików oprócz swojej /boot/efi i SWAP tak więc do tej stworzonej przez Windowsa dodałem flagę HIDDEN.

    Mam nadzieję, ze napisałem zrozumiale ^^

    #7500
    Avatar photoUlther
    Moderator

    Do przypomnienia:
    Jeśli instalujemy Linux’a obok Windows’a w Trybu EFI/UEFI – partycja /boot/efi zawsze musi mieć flagę ESP oraz BOOT
    Jeśli instalujemy Linuxa na czysto w trybie BIOS – partycja /boot z flagą bios_grub.

    W innym przypadku mogą być problemy z odczytywaniem gruba Windows’owego przez gruba Linux’owego.

    #7501
    JaOrazInni
    Forumowicz

    Może inaczej chociaż specjalistą nie jestem… Ale próbowałem kilka razy rozwiązać wyżej opisany problem (co mi się nie udało).
    Jeżeli wywali się flage boot z windowsowej partycji boot/efi (ta zrobiona przez Windowsa) to marne szanse na to, że grub wykryje Windowsa. Jednak flaga boot nie jest potrzebna by grub z manjaro i windowsem działał jeżeli jest to partycja boot/efi robiona na potrzeby Linuksa.
    Funkcje BOOT (dopartycji linuksowej efi)dodałem bo dzięki temu Windows nie widzi tej partycji jak każdej normalnej i nie przypisuje do niej literki.

Oglądasz 10 posty - 1 do 10 (z 10 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.