Instalacja sterownika w karcie intel/nvidia Hybryda

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Instalacja sterownika w karcie intel/nvidia Hybryda

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1438
    Bekon241
    Forumowicz

    Witam!
    Mam problem z instalacja sterownika do karty Intel/Nvidia740M jest to hybryda. Laptop to Sony Vaio system manjaro KDE, plasma5. Dodam że na stacjonarnym komputerze z którego aktualni piszę również mam Nvidie GTX670 i tu wszytko przebiegło gładko instalacja sterownika nonfree z terminala, według opisu z wiki. Mój problem polega na tym że nawet jeśli usunę wszystkie sterowniki intela, zainstaluję nvidie, wtedy po restarcie system nie uruchomi się i muszę wszytko przywrócić korzystając z ctrl,alt F1. Automatyczna aktualizacja sterownika z wykrywania urządzeń, nie instaluje domyślnie Nvidia ponieważ jest to GPU card 2 a nie 1 w tym wypadku intel. Laptop działa na power saving mode. Nvidia-seting nie istnieje a nawet jeśli była to miałem powiadomienie o nie korzystaniu z serwera-X Czy ktoś może konfigurował Manjaro i wymusił korzystanie z drugiej karty graficznej? Dodam że pod Ubuntu laptop w pełni skonfigurowałem i w ustawieniach nvidii miałem opcje do zmiany preferowanej GPU. W Manjaro z konfiguracja hybrydy jest problem, bo nawet jak zainstaluje sterownik to pliki konfiguracyjne widocznie nie aktualizują ustawień. Dodam ze nie chce instalować otwartych sterowników bo nie istnieją takie które wykryją mój sprzęt. Proszę o pomoc. Jutro po pracy po 18:00 tu zajrzę i podam więcej szczegółów. Dziękuje.

    #1439
    pavbaranov
    Forumowicz

    Od razu mówię – nie mam „podwójnej” karty. Z tego co widzę nie ma w wiki Manjaro, ale z Archa winno się nadać – może informacje o Optimus i/lub Bumblebee jakoś Ci pomogą. Trzecia opcja to PRIME, ale to jest oparte o nouveau, a tego nie chcesz.

    #1440
    Bekon241
    Forumowicz

    Dziękuje za odzew, poniżej konfiguracja laptopa.

    CPU~Dual core Intel Core i5-4200U (-HT-MCP-) speed/max~1353/2600 MHz Kernel~4.4.6-1-MANJARO x86_64 Up~4 min Mem~1019.4/3856.5MB HDD~750.2GB(9.5% used) Procs~175 Client~Shell inxi~2.2.36

    a oto wynik nieszczęsnego GPU hybrydy.

    Graphics:  Card-1: Intel Haswell-ULT Integrated Graphics Controller
               Card-2: NVIDIA GK208M [GeForce GT 740M]
               Display Server: X.Org 1.17.4 driver: intel
               Resolution: 1366x768@60.06hz
               GLX Renderer: Mesa DRI Intel Haswell Mobile
               GLX Version: 3.0 Mesa 11.1.2

    Na koniec zainstalowane obecnie sterowniki komputer działa normalnie ale w grach nie wykorzystuje wydajniejszej Nvidia740M tylko nadal intel.

    --------------------------------------------------------------------------------
    > PCI Device: /devices/pci0000:00/0000:00:02.0 (0300:8086:0a16)
      Display controller Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller
    --------------------------------------------------------------------------------
      > INSTALLED:
    
       NAME:        video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2016.02.05
       INFO:        Hybrid bumblebee solution for NVIDIA Optimus Technology - Closed source NVIDIA driver & open source intel driver.
       PRIORITY:    8
       FREEDRIVER:  false
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   video-intel video-nvidia video-nvidia-304xx video-nvidia-340xx video-hybrid-intel-nvidia-340xx-bumblebee video-hybrid-intel-nouveau-bumblebee 
       CLASSIDS:    0300 0302 0300 
       VENDORIDS:   10de 8086 
    
      > AVAILABLE:
    
       NAME:        video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2016.02.05
       INFO:        Hybrid bumblebee solution for NVIDIA Optimus Technology - Closed source NVIDIA driver & open source intel driver.
       PRIORITY:    8
       FREEDRIVER:  false
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   video-intel video-nvidia video-nvidia-304xx video-nvidia-340xx video-hybrid-intel-nvidia-340xx-bumblebee video-hybrid-intel-nouveau-bumblebee 
       CLASSIDS:    0300 0302 0300 
       VENDORIDS:   10de 8086 
    
       NAME:        video-hybrid-intel-nvidia-340xx-bumblebee
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2016.02.05
       INFO:        Hybrid bumblebee solution for NVIDIA Optimus Technology - Closed source NVIDIA legacy driver & open source intel driver.                            
       PRIORITY:    7
       FREEDRIVER:  false
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   video-intel video-nvidia video-nvidia-304xx video-nvidia-340xx video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee video-hybrid-intel-nouveau-bumblebee 
       CLASSIDS:    0300 0302 0300 
       VENDORIDS:   10de 8086 
    
       NAME:        video-hybrid-intel-nouveau-bumblebee
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2016.01.28
       INFO:        Hybrid bumblebee solution for NVIDIA Optimus Technology - Open source nouveau & intel video driver.
       PRIORITY:    6
       FREEDRIVER:  true
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   video-intel video-nouveau video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee 
       CLASSIDS:    0300 0302 0300 
       VENDORIDS:   10de 8086 
    
       NAME:        video-intel
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2016.01.28
       INFO:        X.org intel video driver. Standard open source driver for intel graphic cards.
       PRIORITY:    2
       FREEDRIVER:  true
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee video-hybrid-intel-nouveau-bumblebee 
       CLASSIDS:    0300 
       VENDORIDS:   8086 
    
       NAME:        video-vesa
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2012.09.18
       INFO:        X.org vesa video driver.
       PRIORITY:    0
       FREEDRIVER:  true
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   -
       CLASSIDS:    0300 
       VENDORIDS:   * 
    
    --------------------------------------------------------------------------------
    > PCI Device: /devices/pci0000:00/0000:00:1c.2/0000:02:00.0 (0200:14e4:4365)
      Network controller Broadcom BCM43142 802.11b/g/n
    --------------------------------------------------------------------------------
      > INSTALLED:
    
       NAME:        network-broadcom-wl
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2015.12.13
       INFO:        Broadcom 802.11 Linux STA wireless driver BCM43142
       PRIORITY:    0
       FREEDRIVER:  true
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   -
       CLASSIDS:    0200 0280 
       VENDORIDS:   14e4 
    
      > AVAILABLE:
    
       NAME:        network-broadcom-wl
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2015.12.13
       INFO:        Broadcom 802.11 Linux STA wireless driver BCM43142
       PRIORITY:    0
       FREEDRIVER:  true
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   -
       CLASSIDS:    0200 0280 
       VENDORIDS:   14e4 
    
    --------------------------------------------------------------------------------
    > PCI Device: /devices/pci0000:00/0000:00:1c.3/0000:03:00.0 (0200:10ec:8168)
      Network controller Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
    --------------------------------------------------------------------------------
      > INSTALLED:
    
       NAME:        network-r8168
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2013.12.07
       INFO:        RealTek RTL-8168 Gigabit Ethernet driver
       PRIORITY:    0
       FREEDRIVER:  true
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   -
       CLASSIDS:    0200 
       VENDORIDS:   1186 10ec 
    
      > AVAILABLE:
    
       NAME:        network-r8168
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2013.12.07
       INFO:        RealTek RTL-8168 Gigabit Ethernet driver
       PRIORITY:    0
       FREEDRIVER:  true
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   -
       CLASSIDS:    0200 
       VENDORIDS:   1186 10ec 
    
    --------------------------------------------------------------------------------
    > PCI Device: /devices/pci0000:00/0000:00:1c.4/0000:04:00.0 (0302:10de:1292)
      Display controller nVidia Corporation GK208M [GeForce GT 740M]
    --------------------------------------------------------------------------------
      > INSTALLED:
    
       NAME:        video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2016.02.05
       INFO:        Hybrid bumblebee solution for NVIDIA Optimus Technology - Closed source NVIDIA driver & open source intel driver.
       PRIORITY:    8
       FREEDRIVER:  false
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   video-intel video-nvidia video-nvidia-304xx video-nvidia-340xx video-hybrid-intel-nvidia-340xx-bumblebee video-hybrid-intel-nouveau-bumblebee 
       CLASSIDS:    0300 0302 0300 
       VENDORIDS:   10de 8086 
    
      > AVAILABLE:
    
       NAME:        video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2016.02.05
       INFO:        Hybrid bumblebee solution for NVIDIA Optimus Technology - Closed source NVIDIA driver & open source intel driver.
       PRIORITY:    8
       FREEDRIVER:  false
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   video-intel video-nvidia video-nvidia-304xx video-nvidia-340xx video-hybrid-intel-nvidia-340xx-bumblebee video-hybrid-intel-nouveau-bumblebee 
       CLASSIDS:    0300 0302 0300 
       VENDORIDS:   10de 8086 
    
       NAME:        video-hybrid-intel-nvidia-340xx-bumblebee
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2016.02.05
       INFO:        Hybrid bumblebee solution for NVIDIA Optimus Technology - Closed source NVIDIA legacy driver & open source intel driver.
       PRIORITY:    7
       FREEDRIVER:  false
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   video-intel video-nvidia video-nvidia-304xx video-nvidia-340xx video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee video-hybrid-intel-nouveau-bumblebee 
       CLASSIDS:    0300 0302 0300 
       VENDORIDS:   10de 8086 
    
       NAME:        video-hybrid-intel-nouveau-bumblebee
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2016.01.28
       INFO:        Hybrid bumblebee solution for NVIDIA Optimus Technology - Open source nouveau & intel video driver.
       PRIORITY:    6
       FREEDRIVER:  true
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   video-intel video-nouveau video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee 
       CLASSIDS:    0300 0302 0300 
       VENDORIDS:   10de 8086 
    
       NAME:        video-nvidia
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2016.01.06
       INFO:        Closed source NVIDIA drivers for linux.
       PRIORITY:    5
       FREEDRIVER:  false
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee video-nvidia-304xx video-nvidia-340xx video-hybrid-intel-nvidia-340xx-bumblebee 
       CLASSIDS:    0300 0302 
       VENDORIDS:   10de 
    
       NAME:        video-nvidia-340xx
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2016.01.06
       INFO:        Closed source NVIDIA legacy drivers for linux.
       PRIORITY:    4
       FREEDRIVER:  false
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee video-nvidia video-nvidia-304xx video-hybrid-intel-nvidia-340xx-bumblebee 
       CLASSIDS:    0300 0302 
       VENDORIDS:   10de 
    
       NAME:        video-nouveau
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2016.01.28
       INFO:        X.org nouveau video driver. Standard open source driver for nvidia graphic cards.
       PRIORITY:    2
       FREEDRIVER:  true
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   video-hybrid-intel-nouveau-bumblebee 
       CLASSIDS:    0300 0302 
       VENDORIDS:   10de 
    

    Jeśli ktoś ma jakies sugestie sprawdzę wszytko.

    #1441
    Bekon241
    Forumowicz

    Od razu mówię – nie mam „podwójnej” karty. Z tego co widzę nie ma w wiki Manjaro, ale z Archa winno się nadać – może informacje o Optimus i/lub Bumblebee jakoś Ci pomogą. Trzecia opcja to PRIME, ale to jest oparte o nouveau, a tego nie chcesz.

    Dziekuję zaraz sprawdzę!!

    ale to jest oparte o nouveau, a tego nie chcesz.

    Chodzi mi o wydajną GPU jesli ustaię wszystko i sterowniki nie będą powodować problemów mogą być otwarte. Co do Prime to o ile się nie myle w Ubuntu właśnie w nvidia-setting widniało Prime i właśnie tam miałem mozliwość wyboru preferowanego GPU. Zerknę na Twoje Linki Dziekuję i czekam na kolejne porady.

    #1442
    Bekon241
    Forumowicz

    Sceeny z Hardware Detection łatwiej będzie zrozumieć, jak widać nvidia-video nie ma żadnego sterownika. Jesli zainstaluje ręcznie z terminala system nie wstanie po restarcie…

    #1449
    pavbaranov
    Forumowicz

    Z tego co piszesz (zależy Ci na wydajnej karcie oraz możliwości przełączania się pomiędzy kartami), to jedyne rozwiązanie, jakim się powinieneś zainteresować do Bumblebee. PRIME jest technologią dla nouveau, oferuje przełączanie kart, jednakże jak zostało napisane w jednym z poradników, które Ci podrzuciłem: „offers poor performance compared to the proprietary NVIDIA driver”, a to nie jest to o co Ci chodzi.
    Jeśli w Manjaro nie ma jakiejś „automagii” :), to powinieneś się zainteresować sposobem instalacji i konfiguracji opisanej dla Bumblebee dla sterowników Intel/NVIDIA. Wydaje się to być proste, zatem zrób i sprawdź, czy działa i jak.

    #1453
    Bekon241
    Forumowicz

    Cześć ns pewno sprawdzę wszytko Najlepszym rozwiązaniem okazało by się całkowite usunięcie sterowników intela, zainstalowanie Nvidia740M nonfree i taka konfiguracja by komputer uruchamiał się korzystając wyłącznie z niej. Wtedy wydajność powinna być optymalna, no i nie było by konieczności przełączania. kart. Tylko że nie mam pojęcia który plik *.config edytować i jak żeby wymusić opisane działanie.

    Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Nie poddam się. Jeśli mi się uda opiszę tu proces instalacji. Zapewne nie tylko ja mam hybrydę w laptopie. Najgorsze jest to że w nowych maszynach grafika zintegrowana w płycie, cpu, lub gpu będzie prawdopodobnie problemem dla linuxa. Co i tak już bardzo odbija się na jego popularności. A dla typowego laika jak np. moja Mama nie wyobrażam sobie zostawienia jej z jakimkolwiek linux-em bez pomocy. o ile cały system mógł bym dla niej dostosować to przy próbie instalacji czegokolwiek, nawet nie wiedziała by że dostępne powszechnie instalacje z „windy” .exe nie zadziałają po 2kliku. A o nauce podstaw raczej mogę zapomnieć, bo usłyszał bym, „narzazie działa, a jak coś bede potrzebować to mam ciebie”. No trudno. O ile testowanie OS jest dla mnie ciekawe. To terminal wiele osób odstrasza. Nie mówiąc już o tym że pomoc do linuxa na większości forów nie istnieje. Pamiętam jak zaczynałem. Po tym co napisano. Najpierw musiałem dowiedzieć się co to jest repo unity ze instalacja tar /gz /bz nie ogranicza się do tych samych komęd. Ze tzw. nano to konsolowa wersja notatnika itd. Niby proste ale tylko gdy samemu się uczysz bo jesli ktos na poczatku napisze użyj w terminalu komedy „sudo nano /home/xxx/mazwa_pliku to i tak bez zgłebienia tematu, nici z jakiejkolwiek pomocy tym bardziej że jeszcze trzeba umieć opisać problem. Mama napisała by że system to linux np ubuntu, ale o wersji, kernelu środowisku. Inni dowiedzieli by się po nakazaniu wklejeniu danych z terminala o ile by wiedziała jak to umieścić na forum. Jesli o mnie chodzi to najlepszym rozwiązaniem są tutoriale w wiki. Najprostsze tzn.
    Ubuntu instalacja programu

    sudo – nadanie programowi praw administratora
    apt-https://pl.wikipedia.org/wiki/Advanced_Packaging_Tool
    install -parametr dla apt-get instaluje program
    firefox – nazwa programu do instalacji

    Aby zainstalować np. program Firefox uruchom terminal (ctrl+alt+t) lub wybierz z menu start
    i wpisz:
    sudo apt-get install firefox gdy poprosi cię o hasło „Password:” wpisz własne i potwierdź enterem (hasła nie będzie widać).

    To właśnie opis dla laika. Teraz każdy rozumie dlaczego tak ciężko przenieść się z Windowsa, nie wspominając o problemach z instalacja grafy, jak u mnie np.
    przepraszam za offtop odezwę się jak tylko sprawdzę możliwości i wyniki moich działań. Dziękuje za odzew PAV… :)

    #1455
    pavbaranov
    Forumowicz

    Najlepszym rozwiązaniem okazało by się całkowite usunięcie sterowników intela, zainstalowanie Nvidia740M nonfree i taka konfiguracja by komputer uruchamiał się korzystając wyłącznie z niej. Wtedy wydajność powinna być optymalna, no i nie było by konieczności przełączania. kart. Tylko że nie mam pojęcia który plik *.config edytować i jak żeby wymusić opisane działanie.

    Cóż – znów: jeśli się nie mylę, albowiem karty takiej nie mam – wg informacji, m.in. z podanych Ci stron, wynika, że:
    – systemy z podwójnymi kartami co do zasady są tak projektowane OTB, by startować na zintegrowanych kartach (Intel) – przełączenie następuje (nie wiem czy automatycznie), gdy jest taka potrzeba,
    – niektóre systemy (nie wiem, czy wszystkie) umożliwiają na stałe wyłączenie karty zintegrowanej – robi się to w BIOSie.
    – ceną za przełączenie się wyłącznie na kartę NVidii jest większe zużycie energii, a zatem notebook będzie zdecydowanie krócej pracował na zasilaniu bateryjnym w takiej konfiguracji.
    Jeśli chodzi o pliki konfiguracyjne – jak na razie nic nie kombinuj, bo przekombinujesz, a jak wynika z Twoich wypowiedzi raczej trudno uznać Cię za dobrze obeznanego z linuksem i jego konfiguracją „z palca”.
    Wygląda na to, że wszystkie pliki wymagane do zainstalowania bumblebee masz w systemie. Wynikałoby z tego, że i w BIOSie masz aktywowany układ „podwójny”.
    Z tego co rozumiem, to aby całość działała, musisz jeszcze dorzucić się do grupy bumblebee oraz podnieść usługę. Masz to opisane przy instalacji.

    #1459
    Bekon241
    Forumowicz

    Nie jestem bogiem Linuxa jeśli chodzi o konfiguracje to prawda co do ustawień w biosie mogę wyłączyć układ ale wyłączy mi to właśnie kartę nVidia co jest marnym pocieszeniem gdzieś czytałem o grupach i bunblebee zaraz sprawdzę. Co do utworzenia grupy rozumiem co zrobić, ale co miałeś na myśli mówiąc „podnieść usugę„? O baterie nie będę się martwic niech będzie wydajnie.

    tak mam dodanie grupy
    # gpasswd -a user bumblebee
    ale strasznie namieszany opis
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Bumblebee#Installation

    #1460
    pavbaranov
    Forumowicz

    Zerknij raz jeszcze na link do wiki (nie wiem na ile znasz angielski) Bumblebee.
    Zgodnie z nim masz:
    1. zainstalować odpowiednie sterowniki (i to zdaje się, że masz wszystko zainstalowane; jeśli – a tak by wyglądało – w Manjaro jest nieco inaczej, pozostawiasz instalację z Manjaro!),
    2. dodajesz siebie do grupy: sudo gpasswd -a USER bumblebee. W miejscu słowa USER wpisuje to jak Ty jesteś widziany przez komputer (np. bekon321, pb, cośtam) – wyświetli Ci się po podaniu komendy: users,
    3. udostępniasz systemd usługę bumblebee: sudo systemctl enable bumblebee.service i jeśli chcesz ją od razu wystartować: sudo systemctl start bumblebee.service (inaczej będzie ona dostępna dopiero po restarcie komputera).
    Potem już testy itd. to co tam opisane w materiale z linku.

    #1461
    Bekon241
    Forumowicz

    Troszkę znam :) czyli w miejscu „user” muszę wpisać moja nazwę użytkownika taka jaka jest przy logowaniu usługę włączyć w terminalu wystartować ja i restart ok zaraz sprawdzę.

    sprawdziłem krok nr 3 nie działa filed to execute operation, no file or directory, bunble i systemctl mam zainstalowany. Mimo wszytko przy próbie włączenia uslugi mam ten komunikat.

    ok włączyłem powinno być bumblebeed.service po doczytaniu wiki wyłapałem literówkę :) next step…

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.