jak odzyskać dane z pendrive'a wykasowane przez isousb ?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne jak odzyskać dane z pendrive'a wykasowane przez isousb ?

  • This topic has 3 odpowiedzi, 2 uczestników, and was last updated 8 years temu by Avatar photomajo.
Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1272
    Avatar photomajo
    Moderator

    Witam,

    skusiłem się na zrobienie butowalnego pendrive’a USB za pomocą pakietu isousb.
    Wcześniej pen był oryginalnie sformatowany w FAT32 i miałem na nim różne dane, dostępne zarówno w Linuksie jak i w Windowsie.
    O ile sam pakiet isousb zadziałał poprawnie i zainstalował mi ISO Manjaro, to przy okazji:
    – wykasował(?) całą wcześniejszą zawartość pena;
    – zmienił format pena na ISO9660 (dostępne tylko pod Linuksem) i zredukował wielkość pena do wielkości ISO.

    Czy znacie sposób na odzyskanie nienadpisanej przez ISO wcześniejszej zawartości tego pena oraz na przywrócenie oryginalnej wielkości pena i formatu FAT32 ?

    Dodam (może to jest istotne), że gparted pokazuje następujący błąd dla tego pena i nie widzi jego zawartości.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #1273
    pavbaranov
    Forumowicz

    Prawdopodobieńswo odzyskania danych, które były na tym pendrive zanim „stał się” on praktycznie X-ROMem, graniczą z cudem. Przynajmniej znanymi mi sposobami odzyskiwania danych. ISOUSB jest nakładką na dd, zatem gdy „wgrałeś” tam obraz iso, to pendrive przyjął fizyczny obraz owego ISO. Jeśli miał 16GB, a obraz ISO ma 400MB, to masz pendrive wielkości 400MB i sformatowany zgodnie ze standardem ISO ;)
    Jedyne sensowne narzędzie, to testdisk (poczytaj na ich stronie, bo sensownie opisany), ale obawiam się, że jedynie powiększysz swoją wiedzę nt. testdiska.

    Jeśli chodzi o przywrócenie do ponownego stanu takiego pendrive’a, to przeczytaj: opis przywracania pendrive do oryginału po użyciu dd.

    #1276
    pavbaranov
    Forumowicz

    Sorki, za podbijanie, ale nie bardzo widzę „edycja posta”.

    @majo
    tutaj masz jeszcze opisane – mam nadzieję dość „łopatologicznie” co zrobiłeś używając isousb (dd).

    #1319
    Avatar photomajo
    Moderator

    Dzięki za sugestie. Częściowo się przydały. Choć udało mi się ostatecznie odzyskać tylko ok 5% plików, które chciałem odzyskać, to przynajmniej przywróciłem pendrive do stanu pierwotnej funkcjonalności.

    W szczegółach (może się komuś przyda):
    Testdisk pokazywał tylko część pierwotnych plików i – niestety – nie pokazywał tych, które chciałem odzyskać.
    Przetestowałem większość z darmowych programów ( dostępnych tu i tu ) i najwięcej udało mi się odzyskać za pomocą windowsowego programu Puran File Recovery.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.