[SOLVED] Jak skutecznie zablokować nadawcę spam-u

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy [SOLVED] Jak skutecznie zablokować nadawcę spam-u

Oglądasz 13 posty - 1 do 13 (z 13 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #8267
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Witam.
    Od miesiąca jestem bombardowany mail-mi, w ciągu dnia potrafi przyjść do 20 maili. A to za sprawą zalogowania się w pewnym serwisie. Obecnie korzystam z klienta poczty Thunderbird w którym za pomocą filtru udało mi się przekierować niechciane wiadomości do kosza, jak i również jako spam. Ale co z tego skoro wciąż jestem informowany o nowej poczcie przez dodatek xfce4-mailwatch-plugin. Czy istnieje jakiś sposób aby natręta tak zablokować aby te mail-e do mnie nie przychodziły?

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #8268
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    A nie ma na dole we wiadomości czegoś w stylu
    „Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli nie, możesz się wypisać.”
    ?
    „możesz się wypisać” powinno być podkreślone i klikając w nie automatycznie rezygnuje się z subskrypcji.

    #8269
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    W Thunderbird jest opcja że rezygnuje z subskrypcji, ale po zaznaczeniu tego to ścierwo dalej przychodzi.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #8272
    Avatar photoazja
    Moderator

    nigdy nie korzystam z opcji rezygnacji, bo to oznaka życia. Spamer wie, że mail jest aktywny i warto słać pod ten adres śmieci. Cierpliwie czekam, aż nadawca zmęczy się – każdy kiedyś rezygnuje, a pewna ilość (czytaj: spora) spam’u, to cecha punktu czasoprzestrzeni, w jakiej obecnie się znajdujemy.
    zaloguj się do poczty przez WWW (jeżeli masz taką możliwość) i sprawdź opcje dotyczące spamu. Być może będziesz mógł zatrzymać go na tym poziomie i wtedy nie dotrze do klienta pocztowego.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8273
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Sam też korzystam z Thunderbirda i nie wiem gdzie jest ta opcja, jednak nie jest mi ona do niczego potrzebna. Też byłem swojego czasu atakowany spamem i poradziłem sobie w sposób jak wyżej, czyli wyszukałem w treści wiadomości pisane drobniutką czcionką, zwykle na końcu wiadomości, czegoś w stylu „Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli nie, możesz się wypisać.”, klikałem dla każdego „spamera” osobno i mam spokój.
    Sprawę można załatwić również z poziomu jakiejkolwiek przeglądarki internetowej. Mowa tutaj o mailach z polskich domen, bo co jakiś czas – ale bardzo rzadko – dostaję wiadomości od jakichś Katrin z dziwnych krain z linkami do ich fotek. Te drugie jeżeli już przychodzą, to automatycznie wędrują do <niechcianych>, bez mojej ingerencji.

    U Ciebie nie ma takich linków do rezygnacji z subskrypcji?

    Jeszcze dodam, że wcześniej wyrażałem zgodę na otrzymywanie tego spamu. Ale najwyraźniej u Ciebie sytuacja jest inna.

    #8274
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @azja ja już próbowałem naprawdę wszystkiego nawet przez Gmail czyli oznaczyłem jako spam, bez efektu.
    A oto nadawca:

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #8277
    Avatar photoaquila
    Moderator
    #8278
    Avatar photomajo
    Moderator

    Ze zmuszeniem spamera do zaniechania wysyłania spamu czasami jest trudno, ale przy pewnej determinacji (przynajmniej mi) się udaje.

    Sugeruję zrobić zgłoszenie spamu (przesłać tego maila), koniecznie zawierające nagłówek spamu, w jawny sposób do poniższych wielu adresatów (w miarę możliwości) :
    1. dostawcy internetu oraz innych pośredników, z którego korzysta spamer (solidni dostawcy internetu blokują spamerów);
    2. spam@cert.pl (ew. innych organizacji zajmujących się spamem);
    3. instytucji, którą lansuje spamer (np. bank, telekom itp. – o ile się da);
    4. kancelaria@uodo.gov.pl (polscy spamerzy boją się ew. kary, nawet 100 000 zł od UODO i z reguły szybko bastują).

    Jeśli chodzi o punkt 1., to spamerzy często umieszczają fałszywe informacje, mające ich zakamuflować, jednak IP zawarte w nagłówku, w nawiasach kwadratowych (np. [52.26.104.148] ), jest z reguły prawdziwym adresem IP dostawcy internetu lub pośrednika.
    Można skorzystać z serwisów rozszyfrowujących nagłówki. Np. https://mxtoolbox.com/public/tools/emailheaders.aspx
    Następnie trzeba wyszukać, maila do zgłaszania spamu dla danego IP. Jest kilka serwisów. Polecam poniższe (sugeruję dodać wyszukiwarkę do Pale Moon):
    https://rdpguard.com/free-whois.aspx?ip=52.26.104.148
    https://www.dnsstuff.com/tools#whois|type=ipv4&&value=52.26.104.148”
    https://dnslytics.com/ip/52.26.104.148

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #8279
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Dzięki @majo za konkretne wskazania, będę walczył.

    EDIT:
    I dzisiaj po dostaniu kolejnego spamu zrobiłem tak jak radzi @majo, no i teraz czekam na efekt.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #8280
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Okazuje się że spamer ma kilka różnych treści swojego spamu, każde ma inne IP, sprawdziłem to przy pomocy strony podanej przez @majo, https://mxtoolbox.com/public/tools/emailheaders.aspx
    Ale również zauważyłem że ten spam który przyszedł do mnie dziś zawiera już inną treść, wniosek z tego taki że tamtą treść (którą byłem nękany przez miesiąc) udało mi się zablokować. No cóż będę walczył z chwastem do skutku.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #8281
    Avatar photomajo
    Moderator

    próbowałem naprawdę wszystkiego nawet przez Gmail czyli oznaczyłem jako spam, bez efektu.

    Gmail posiada skuteczny system antyspamowy, z tym, że często działa dopiero po kilkukrotnym oznaczenie danego spam-maila lub nadawcy jako SPAM.
    Sugeruję oznaczyć w serwisie Gmail wszystkie maile, które ostatnio otrzymałeś od tego spamera, jako SPAM. To powinno poskutkować trwałym zakwalifikowaniem prze Gmail u Ciebie tej „korespondencji” jako SPAM, a wtedy nie będzie to przechodziło do Thunderbird.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #8282
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Właśnie ja chyba tylko dwukrotnie zgłosiłem przez Gmail-a te wiadomości jako spam. Myślałem że Google to poważna firma, ale najwidoczniej się myliłem.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #8287
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Okazało się że na końcu każdej wiadomości była opcja rezygnacji z maili, i po kliknięciu na nią, przestały do mnie przychodzić. Problem rozwiązany.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
Oglądasz 13 posty - 1 do 13 (z 13 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.