[SOLVED] Jak usunąć sterowniki Nvidii

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki [SOLVED] Jak usunąć sterowniki Nvidii

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 15 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4467
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Witam.
    Jak wiadomo podczas instalacji systemu Manjaro trzeba zaznaczyć start noonfree drivers, ponieważ zaznaczenie pierwszej opcji system nam się nie zainstaluje. Ale do rzeczy, chciałbym się pozbyć sterów Nvidii i w tym celu otworzyłem Manjaro settings manager i zainstalowałem sterowniki otwartożłódłowe. Coś tam w sumie się zainstalowało , ale po restarcie systemu były nadal stery Nvidii czyli własnościowe. Skąd wiem że to stery Nvidii? ponieważ po prawej stronie monitora jest czarny półcentymetrowy pasek. Dlaczego chcę się pozbyć tych sterów ponieważ mi zżerają ponad 400 Mb pamięci RAM.
    Jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się sterowników Nvidii?
    Chciałbym dodać że ten problem pojawił się niedawno, ponieważ gdy wcześniej instalowałem Manjaro to z przejściem na stery otwartożdłowe nie było najmniejszego problemu. Widocznie podczas aktualizacji systemu został zainstalowany jakis pakiet skutecznie blokujący pozbycie się sterów Nvidii.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #4468
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Pokaż jakie masz teraz zainstalowane stery
    mhwd -li
    Nie mam nvidii ale to co pokaże ww komenda z nazwą nvidia, odinstaluj:
    sudo mhwd -r [nazwa z nvidia]

    #4469
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz
    [robson@amd ~]$ mhwd -li
    > Installed PCI configs:
    --------------------------------------------------------------------------------
                      NAME               VERSION          FREEDRIVER           TYPE
    --------------------------------------------------------------------------------
             video-nouveau            2017.03.24                true            PCI
        video-nvidia-304xx            2017.03.12               false            PCI
    
    Warning: No installed USB configs!

    Ale odinstalowanie ich nie wchodzi w grę, poniewaz tak zrobiłem za pierwszym razem i system mi nie wstał.
    Tylko fakt ja je odinstalowywałem nie przez mhwd tylko przez pamaca.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #4470
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Po tej komendzie sudo mhwd wyskakuje mi to

    [robson@amd ~]$ sudo mhwd -r video-nvidia-304xx
    [sudo] hasło użytkownika robson: 
    Error: invalid use of option: -r/--remove
    
    Usage: mhwd [OPTIONS] <config(s)>
    
      --pci					list only pci devices and driver configs
      --usb					list only usb devices and driver configs
      -h/--help				show help
      -v/--version				show version of mhwd
      -f/--force				force reinstallation
      -d/--detail				show detailed info for -l/-li/-lh
      -l/--list				list available configs for devices
      -la/--listall				list all driver configs
      -li/--listinstalled			list installed driver configs
      -lh/--listhardware			list hardware information
      -i/--install <usb/pci> <config(s)>	install driver config(s)
      -ic/--installcustom <usb/pci> <path>	install custom config(s)
      -r/--remove <usb/pci> <config(s)>	remove driver config(s)
      -a/--auto <usb/pci> <free/nonfree> <classid>	auto install configs for classid
      --pmcachedir <path>			set package manager cache path
      --pmconfig <path>			set package manager config
      --pmroot <path>			set package manager root
    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #4471
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Mój błąd:

    sudo mhwd -r pci video-nvidia-304xx
    Zabrakło pci.

    #4472
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @aquila No i po podanej przez Ciebie komendzie system nie wstał. Musiałem przez tty z powrotem zainstalować stery nvidi
    sudo mhwd -i pci video-nvidia-304xx

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #4473
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Pytałeś jak usunąć stery nvidia więc Ci powiedziałem jak. Skoro wywalasz zamknięte stery musisz zainstalować otwarte. Pokaż:

    inxi -Gxx

    #4474
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz
    [robson@amd ~]$ inxi -Gxx
    Resuming in non X mode: xrandr not found. For package install advice run: inxi --recommends
    Graphics:  Card: NVIDIA G73 [GeForce 7600 GT]
               bus-ID: 07:00.0 chip-ID: 10de:0391
               Display Server: N/A driver: nvidia Resolution: 80x24
    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #4475
    pavbaranov
    Forumowicz

    Rozumiem, że tak prostackie rozwiązanie jak:
    sudo mhwd -a pci free 0300
    nie działa. Ok. Co w takim razie pojawia się po wydaniu tej komendy i ewentualnym restarcie?
    Przy okazji – jeśli nie zadziała, to pokaż co Ci zwraca:
    locate nvidia
    Jeśli nie masz locate, to zainstaluj mlocate i dla pewności wpisz jeszcze:
    sudo updatedb

    #4476
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz
    [robson@amd ~]$ sudo mhwd -a pci free 0300
    [sudo] hasło użytkownika robson: 
    > Skipping already installed config 'video-nouveau' for device: 0000:07:00.0 (0300:10de:0391) Display controller nVidia Corporation GeForce 7600 GT

    A to jest wynik locate nvidia

    https://pastebin.com/T0aE8cGT

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #4480
    pavbaranov
    Forumowicz

    To jeszcze, jakbym mógł prosić:
    pacman -Qs nvidia
    oraz info – Ty masz „podwójny (Optimus)” układ czy wyłącznie GeForce 7600 GT?

    #4481
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz
    [robson@amd ~]$ pacman -Qs nvidia
    local/conky-lua-nv 1.10.6-2
        An advanced system monitor for X based on torsmo with lua and nvidia enabled
    local/lib32-libvdpau 1.1.1-2
        Nvidia VDPAU library
    local/lib32-nvidia-304xx-utils 1:304.134-6
        NVIDIA drivers utilities (32-bit)
    local/libvdpau 1.1.1-2
        Nvidia VDPAU library
    local/libxnvctrl 381.22-1
        NVIDIA NV-CONTROL X extension
    local/linux49-nvidia-304xx 1:304.134-26 (linux49-extramodules)
        NVIDIA drivers for linux.
    local/mhwd-nvidia 1:375.66-1
        MHWD module-ids for nvidia 375.66
    local/mhwd-nvidia-304xx 1:304.134-1
        MHWD module-ids for nvidia 304.134
    local/mhwd-nvidia-340xx 340.101-1
        MHWD module-ids for nvidia 340.101
    local/nvidia-304xx-utils 1:304.134-8
        NVIDIA drivers utilities and libraries, 304xx legacy branch
    local/xf86-video-nouveau 1.0.15-1 (xorg-drivers)
        Open Source 2D acceleration driver for nVidia cards

    Mam tylko GeForce GT.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #4483
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ok, to spróbujmy, ale… Jak pewnie wiesz, nie mam Manjaro i nie mam NVidii. To co podrzucę jest tylko i wyłącznie efektem rozprawienia się kiedyś z Catalystem. Zasadniczo wybór sterownika w Manjaro winien się odbyć przez mhwd, który jakoś nie widzę, by działał, stąd też proponowane brute force.

    Sterowniki (zamknięte) nvidia, w Twoim systemie to:

    [robson@amd ~]$ pacman -Qs nvidia
    local/lib32-nvidia-304xx-utils 1:304.134-6
    local/linux49-nvidia-304xx 1:304.134-26 (linux49-extramodules)
    local/nvidia-304xx-utils 1:304.134-8

    Dodatkowo masz jeszcze sterownik otwarty:
    local/xf86-video-nouveau 1.0.15-1 (xorg-drivers)
    Nie mam natomiast pewności co do:
    local/libxnvctrl 381.22-1
    czy nie jest to jakiś element związany z nvidia.
    Zacząłbym zatem po prostu od odinstalowania tych sterowników zamkniętych najnormalniej pacmanem. Mam nadzieję, że mhwd to puści. Odinstaluj z plikami konfiguracyjnymi, czyli co najmniej:
    pacman -Rn
    Zastanowiłbym się nad paczkami zależnymi, ale tu nie polecam, ani nie odradzam. Sam musisz ocenić w tym przypadku, czy pacman nie będzie chciał Ci odinstalować połowy systemu. Jeśli jednak będą to paczki jak ów libxnvctrl, to odinstaluj, albowiem to jest chyba wyłącznie paczka umożliwiająca sterowanie sterownikiem nvidia (przynajmniej na tyle, na ile rozumiem jej opis).
    Następnie w tej samej sesji musisz jeszcze wyczyścić konfig XOrg, albowiem sterowniki własnościowe lubią sobie je ustawić wg własnych reguł. Normalnie, konfiguracja NVidii ląduje w /etc/X11/xorg.conf.d/ i/lub w /usr/share/X11/xorg.conf.d/. W którymś z tych katalogów, normalnie winien być plik 20-nvidia.conf, ale u Ciebie takiego nie widzę. Jest natomiast plik: /usr/share/X11/xorg.conf.d/10-nvidia-drm-outputclass.conf. Na 99% to jest plik konfigurujący sterownik własnościowy nvidia.
    Sprawdź też, czy w pliku: /etc/X11/xorg.conf nie masz zakomentowanego:
    Load "dri"
    Jeśli tak, to odkomentuj go, bowiem nouveau o ile się nie mylę korzysta z dri.
    Generalnie dobrze przeglądnij ten plik i ewentualnie usuń to co z nvidia i wprowadź to co powinno być z nouveau.
    Jeśli po usunięciu (-Rn) nadal pozostanie, to trzeba go będzie prawdopodobnie usunąć ręcznie (lub po prostu nadać mu nazwę bez conf).
    Teraz przeszukaj system pod kątem blacklist i sprawdź, czy nie masz tam wrzuconego modułu nouveau (lub nv, bo nie pamiętam jak on się nazywa obecnie). Sprawdzić powinieneś zawartość plików w katalogach: /etc/modprobe.d/ i/lub /usr/lib/modprobe.d/. W tych katalogach szukasz wystąpienia słowa nouveau bądź to w nazwach plików, bądź w nich samych.
    Teraz upewnij się, że GRUB nie zawiera w linii kernela parametrów nomodeset i/lub vga= lub też jakichś z nvidia w nazwie (np. wygląda na to, że masz DRM nvidia, zatem jest prawdopodobne, że w Grubym masz coś takiego: nvidia-drm.modeset=1. Jeśli takie ma – usuń i przeładuj Grubego.
    Możesz też rozważyć dodanie w Grubym dla kernela parametru: nouveau.config=NvBios=PRAMIN. Powinien on zapobiec wywaleniu modułu nouveau.
    Ostatnie co musisz dokonać, to uruchomienie KMS, które o ile wiem, NVidia „usuwa”. Przeglądnij plik /etc/mkinitcpio.conf, zobacz, czy nie ma w nim jakichś „nvidia” i rozważ dodanie „nouveau” do linii MODULES=. Jeśli zdecydujesz się na zmianę (a wg mnie powinieneś), to przebuduj obraz kernela przez:
    # mkinitcpio -p jakiś_preset_kernela
    U Ciebie jest w systemie chyba jeden kernel (linux49), zatem wywołanie powyższego bez podania presetu i tak winno tej jedyny kernel przebudować, możesz jednak dać mu ten parametr. Dostępne presety znajdziesz w: /etc/mkinitcpio.d/, dla linux49 najczęściej będzie zawierał podobną nazwę (u mnie np., preset dla mojego kernela /budowany przeze mnie/ nazywa się linux-pb.preset).

    Jeśli o czymś nie zapomniałem, to po ponownym uruchomieniu komputera, system winien wykorzystać dostępny mu sterownik xf86-video-nouveau, a automatyka Xów winna go sobie skonfigurować sama. Przynajmniej tak winno się stać w systemach, które nie mają takich automatów jak mhwd, albowiem nie wiem jak dalece on ingeruje w system.

    Jeśli nie wstaną Xy, to tutaj masz opisane jak uruchomić system w „czystej” sesji konsoli. Po dobraniu się do niego, możesz spróbować użyć mhwd i spróbować zainstalować raz jeszcze sterowniki otwarte, a przede wszystkim przeglądnąć, czy gdzieś nie pozostały jakieś jeszcze pliki po nvidia. Różnica jedynie taka, że wyjście nie przez exit, jak w moim poradniku, a będziesz musiał zrestartować system.
    W takim przypadku możesz też spróbować wymusić ręcznie konfigurację Xów (tip.: X –settings

    APPENDIX:
    Zobacz sobie na konfigurację Nouveau w Archu – są tam jeszcze różne „tricki” na wypadek problemów z nouveau.

    PS: Jeśli się na to zdecydujesz, to trzymam kciuki. Jak napisałem – teoretycznie winno zadziałać, albowiem powinieneś doprowadzić system do sytuacji, w której:
    – system będzie wolny od sterownika nvidia oraz jego plików konfiguracyjnych,
    – będzie miał sterownik nouveau bez żadnych plików konfiguracyjnych,
    – XOrg winien sobie poradzić z załadowaniem i skonfigurowaniem nouveau.
    PS2: Może się okazać, że nie wszystkie pliki, o których wspomniałem masz. Np. u mnie w systemie w ogóle nie ma pliku /etc/X11/xorg.conf, zaś Xy dla otwartego ati korzystają z /etc/X11/xorg.conf.d/10-radeon.conf (amdgpu z 10-amdgpu.conf itp.).
    PS3: Co złego to nie ja :)

    #4485
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @pavbaranov Znalazłem o wiele prostsze rozwiązanie. A mianowicie: postawiłem system na nowo (oczywiście z nonfree driver ponieważ inaczej się nie da zainstalować Manjaro) i po instalacji przed aktualizacją usunąłem video-nvidia-304xx, a na jego miejsce zainstalowałem video-nouveau. I po tej operacji zaktualizowałem system, i problem rozwiązany :)

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #4486
    pavbaranov
    Forumowicz

    oczywiście z nonfree driver ponieważ inaczej się nie da zainstalować Manjar

    Sorry, za OT, ale ciekawi mnie co spieprzyli, że nie da się z NVidią zainstalować na nouveau. To jednak nie mój problem i pewnie go nie rozwiążemy, a na pewno już nie tutaj.

    Tak, instalując od nowa można sobie taki „myk” zrobić i na pewno winno się udać. Natomiast jestem zwolennikiem, by dopóki można nie robić reinstalek systemu. Oczywiście, o ile nakład pracy na doprowadzenie systemu do działania nie jest dłuższy od postawienia go od nowa :)

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 15 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.