Jak włączyć wi-fi w LXQt?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Środowiska graficzne LXQt Jak włączyć wi-fi w LXQt?

Oglądasz 13 posty - 1 do 13 (z 13 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1177
    Avatar photoquadro555
    Forumowicz

    Jak w temacie. Po podłączeniu kabla mam net ale klikanie na wifi daje komunikat, że wifi wyłączone. Może trzeba pobrać jakieś sterowniki własnościowe do karty? Pewnie to zły trop, bo na manjaro kde wifi działało „z palca”.

    #1188
    pavbaranov
    Forumowicz

    Powinieneś tam mieć (Manjaro LXQT) networkmanager. W takiej sytuacji, pierwszą konfigurację zwykle robię przez konsolowe nmtui (to jest semigraficzny program do konfiguracji nm – bardzo prosty w użyciu). Może Ci jakoś to pomoże.
    Raczej nie sterowniki, skoro w innej wersji jest karta wykrywana. Jeśli masz inxi, to łatwo sprawdzisz przez:
    inxi -Nn

    #1189
    Avatar photoquadro555
    Forumowicz

    nmtui pomogło
    jeszcze sprawdzę czy po ponownym włączeniu będzie normalnie działało wifi. Jeżeli nie to znaczy że jest coś niedopracowane i kolejne distro sruuu z dysku ;-)

    #1190
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nie distro niedopracowane, tylko – ewentualnie – nieskonfigurowane przez Ciebie.
    Inna sprawa, że ilekroć próbowałem się z LXQT, tylekroć wylatywało bo czegoś nie dawało się skonfigurować tak, jakbym chciał. To jednak wciąż bardzo wczesna jeszcze wersja tego środowiska (0.10).

    #1191
    Avatar photoquadro555
    Forumowicz

    nie załącza się z automatu po restarcie, muszę się naklikać, a nie zawsze działa

    #1192
    Avatar photoquadro555
    Forumowicz

    Ja naprawdę nie mam dużych wymagań do systemu, po prostu ma łączyć mnie z internatem i odtwarzać czasami jakiś film.
    Chciałem lekki środowisko, ze względu na szybszy start systemu (lxqt od gruba wstaje 10s, a kde 15 ).Jeszcze się pobawię, może zostanie na dysku.
    p.s. mam 2 aplety nm na pulpicie, nie wiem dlaczego, może one się żrą i nie zapisują ustawień?
    edit. nawet nie wiem jak jeden usunąć. ppm i usuń nie ma ;-)

    #1195
    pavbaranov
    Forumowicz

    Hmmm…. nawet zainstalowałem tego LXQT, ale i tak nie mam w Archu takiego apletu jak masz Ty w Manjaro. Spróbuję Ci zatem podać obejście. Może się uda.
    Znów nmtui. Rozumiem, że połączenie masz już zdefiniowane, a zatem wybierasz Modyfikuj, na następnej karcie wybierasz swoje połączenie spośród widocznych jako WiFi, ponownie Modyfikuj i na ekranie, który Ci się zaznacz „Łączenie automatyczne” (nie pamiętam, ale to może wymagać uprawnień roota). Po dokonaniu tego wyboru sieć wifi tak zdefiniowana winna Ci się podnosić jeszcze przed startem środowiska.

    #1202
    Avatar photoquadro555
    Forumowicz

    Robiłem tak jak napisałeś. Nawet przed twoim postem, teraz spróbowałem jako root i dalej nic. Po prostu muszę kliknąć na dzień dobry na aplet i jeszcze raz kliknąć na sieci bezprzewodowe. Od biedy to działa, ale moja pani i tak będzie używać drugiego systemu, bo dla niej ma działać wszystko od razu. W każdym razie dziękuję za pomoc.

    #1205
    pavbaranov
    Forumowicz

    Hmm… a coś takiego: podnoszenie NetworkManager wykonałeś?
    To powinno startować automatycznie przy starcie systemu i łączyć się ze zdefiniowaną siecią, jeśli ją znajdzie. Jedynie nową sieć musisz wówczas dodać. Sprawdź czy NM jest podniesiony jeszcze przed połączeniem z wykorzystaniem apletu, nmtui, czy czegokolwiek innego.

    #1211
    Avatar photoquadro555
    Forumowicz

    no english polish only

    #1212
    pavbaranov
    Forumowicz

    Zanim uruchomisz ręcznie sieć wykonaj:
    systemctl status NetworkManager
    Sprawdź, czy masz w liniach „Loaded:’ wpisane, (m.in.) loaded cośtam oraz przede wszystkim, czy w linii „Active:” jest wpisane: active (running).
    Swoją drogą, to ciekaw jestem dlaczego w Manjaro LXQT ożenili je z NetworkManager. Skoro to ma być „lekki” system, to powien być tam connman – zdecydowanie lżejsze rozwiązanie od NM i częściej spotykane w „lekkich” systemach.

    #1213
    Avatar photoquadro555
    Forumowicz
    [piotrek@piotrek-pc ~]$ systemctl status NetworkManager
    NetworkManager.service - Network Manager
      Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/NetworkManager.service; enabled; vendor preset: disabled)
      Active: active (running) since pon 2016-03-14 12:01:34 CET; 4min 45s ago
    Main PID: 229 (NetworkManager)
      CGroup: /system.slice/NetworkManager.service
              229 /usr/bin/NetworkManager --no-daemon
    
    mar 14 12:01:36 piotrek-pc dhclient[426]: receive_packet failed on wlan0: Network is down
    mar 14 12:01:36 piotrek-pc NetworkManager[229]: <info>  WiFi now disabled by radio killswitch
    mar 14 12:01:36 piotrek-pc NetworkManager[229]: <info>  (wlan0): device state change: activated -> unavailable (reason 'none') [100 20 0]
    mar 14 12:01:36 piotrek-pc NetworkManager[229]: <info>  (wlan0): canceled DHCP transaction, DHCP client pid 426
    mar 14 12:01:36 piotrek-pc NetworkManager[229]: <info>  (wlan0): DHCPv4 state changed bound -> done
    mar 14 12:01:36 piotrek-pc NetworkManager[229]: <info>  NetworkManager state is now CONNECTED_LOCAL
    mar 14 12:01:36 piotrek-pc NetworkManager[229]: <info>  NetworkManager state is now DISCONNECTED
    mar 14 12:01:36 piotrek-pc NetworkManager[229]: <warn>  Failed to GDBus.Error:fi.w1.wpa_supplicant1.NotConnected: This interface is not connected: disconnect.
    mar 14 12:01:36 piotrek-pc NetworkManager[229]: <warn>  Failed to GDBus.Error:fi.w1.wpa_supplicant1.NotConnected: This interface is not connected: disconnect.
    mar 14 12:01:39 piotrek-pc NetworkManager[229]: <info>  rfkill2: found WiFi radio killswitch (at /sys/devices/pci0000:00/0000:00:1f.0/PNP0C09:00/VPC2004:00/rfkill/rfkil

    to mi wypluło

    #1214
    pavbaranov
    Forumowicz

    Wygląda tak, jakby rfkill (po hucz to tam jest?) wyłączał Ci wifi. Sprawdź ustawienia w BIOS, czy tam nie masz jakiegoś wyłączenia wifi „na starcie” itp.
    Pokaż:

    rfkill list
    rfkill list all

    Jaki to komputer? Jaka karta wifi?
    Pokaż też:
    cat /etc/modprobe.d/blacklist.conf
    i generalnie sprawdź co jest w tym katalogu.
    Zobacz sobie na to: podobny problem (wiem, że po angielsku, ale tekst taki, z którym jakiś głupi translator np. google’a sobie winien poradzić, a przynajmniej cokolwiek zaczaisz0.

Oglądasz 13 posty - 1 do 13 (z 13 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.