Jak wyłączyć niepotrzebne usługi KDE?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie Jak wyłączyć niepotrzebne usługi KDE?

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2252
    Avatar photomacieslaw
    Forumowicz

    Chciałbym wyłączyć niepotrzebne usługi, które uruchamiają się przy starcie. Które można wyłączyć w „Ustawinaiach systemowych” – >Uruchamianie i wyłączanie -> Usługi w tle ?
    Na mincie wyłączałem też programem rcconf, ale tutaj nie ma w repo manjaro.

    #2253
    Avatar photomacieslaw
    Forumowicz
    #2254
    Avatar photomacieslaw
    Forumowicz

    A czy mozna odinstalować akonadi? Bo on bo usuwaniu tez jakies inne biblioteki zaciąga i sie troche boje.

    #2255
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Usługi systemowe -> Uruchamianie i wyłączanie -> Usługi w tle. I tu włączasz, wyłączasz, co potrzebujesz. Dodatkowo jeszcze masz usługi systemd.
    Które? Cóż – to zależy od potrzeb.
    Akonadi? Jeśli używasz KDEPIM – wymaga. Niektóre aplety (zegarek – wymaga/jest użyteczny).
    Wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji.
    Akonadi i baloo wyłączyć możesz przez akonadictl i balooctl.

    #2256
    Avatar photomacieslaw
    Forumowicz

    W „usługi w tle” mam wyłączone:
    Bluetooth – nie uzywam.
    Gładzik – nie uzywam
    Ksysgurad – chyba nei jest az tak konieczne
    Powiadomienie o zmianie zdlanego adresu URL – wyłączyłem, ale nie wiem czy dobrze
    Powiadomienie o wolnym miejscu – raczej sie nie przyda
    Uaktualnienie katalogu wyszukiwania – wyłaczylem nie wiem czy dobrze

    Z resztą nie wiem jak jest. Zastanawiam sie tez na wylaczeniem „Zarzadzanie kontami”, „Usluga menu programow”, „Usluga zapisu”, Zarzadzanie powiadomieniami o stanie”. Ale nie wiem co do czego sluzy bo nie jest opisane.

    KDEPIM nie wiem do czego jest, ale widze ze mam zainstalowaną jakąś biblioteczke z tym związaną.
    Mógłbyś mi konkretnie podać polecenie jak wylaczyc te akonadi i baloo. Wypróbuję może.

    #2257
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    KDEPIM to kontact itd. (kmail). Sprawdzasz czy masz przez:
    pacman -Qs kontact
    Możesz również zobaczyć co Ci da polecenie:
    pacman -R akonadi
    Oczywiście wydajesz „n”.

    Jeśli czegoś nie używasz – możesz wyłączyć. Jeśli czegoś nie jesteś pewny – lepiej nie wyłączać (nikt oprócz Ciebie nie ma wiedzy, co używasz, a czego nie i co Ci jest, a co nie potrzebne).

    Niemal każda pozycja ma swoją podpowiedź, lub możesz ją znaleźć.

    Jeśli chodzi o baloo i akonadi – masz podpowiedź gdy wpiszesz w konsoli podane przeze mnie polecenia. Nikt nie jest w stanie za Ciebie tego zrobić zdalnie (tj. podpowiedzieć Ci jak), bo nikt nie wie czego dokładnie używasz.

    Wyłączenie baloo to:
    balooctl disable
    Wyłączenie akonadi nie jest tak proste, możesz wstrzymać usługę, ale po restarcie wróci, zatem trzeba byłoby zrobić to przez jakiś skrypt. Prościej – gdy programy, z których korzystasz tego nie używają – po prostu odinstalować.

    #2260
    Avatar photomichaldybczak
    Forumowicz

    KDEPIM jest do integracji platform typu instant messaging. Dla większości użytkowników jest zbędne, bo aplikacje dla platform będą chodzić, tylko zabraknie jakichś bajerów. Akonadi można bezpiecznie wyinstalować jak nie używasz jego komponentów.

    Po prostu sprawdź czy potrzebujesz czegoś z tej listy:
    https://userbase.kde.org/Akonadi

    Jeśli nie, spokojnie możesz wywalić całe akonadi. To zresztą zalecane, jeśli kiedykolwiek chciałbyś instalować jeszcze dodatkowo Gnoma (jakieś elementy akonadi konfliktują z evolution gnoma, więc któregoś z nich trzeba się pozbyć).

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.