Jakie jądro i jakie sterowniki polecacie?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Jakie jądro i jakie sterowniki polecacie?

Oglądasz 2 posty - 31 do 32 (z 32 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2207
    mars
    Forumowicz

    A działa wam ten kernel eksperymentalny 4.9-rc3? Zainstalowałem, a przy uruchamianiu ładuje się pasek w nieskończoność i nie może zaskoczyć nic.

    #2210
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nie wiem jak tu polityka podpinania się pod cudze wątki, ale:

    @mars
    – IMO ten kernel jest w Manjaro spieprzony. Z jakiegoś powodu Phil postanowił stosować w nim niesprawdzone, nieprzeznaczone dla niego rozwiązanie, pochodzące z czasów, gdy Paolo pracował nad nową wersją BFQ. W efekcie to co jest w kernel49 w Manjaro odpowiada mniej więcej połowie drogi, jaką BFQ przebyło z wersji v8r3 do obecnej wersji v8r4. Zresztą takie samo rozwiązanie przyjęte zostało dla linux48, choć w nieco bardziej zakamuflowanej wersji. Efektem jest, że BFQ w kernelu 4.8 i 4.9 w Manjaro nie działa (bo nie może) w sposób zamierzony przez Paolo. Dlaczego Phil przyjął takie rozwiązanie, czy jest świadomy konsekwencji – to już pytanie do niego.

    I by nie było niedopowiedzeń. Pierwszy kernel z linii 4.8 zbudowalem z tym samym patchem BFQ, który jest dla 4.8 w Manjaro, bo wówczas jeszcze nie było v8r4. Nie było to dobre rozwiązanie, choć sam kernel startował i jako tako działał.

    BFQ w kernelu Manjaro można obejść używając innego I/O schedulera. W zależności od rodzaju dysku i sposobu jego wykorzystania może to być CFQ, deadline lub noop. Odpowiedni wymusić można przy starcie, dopisując (nawet testowo) w linii komend w GRUB:
    elevator=nazwa
    np. gdy nazwa to cfq, kernel uruchomi się z domyślnym w linuksie schedulerem.

Oglądasz 2 posty - 31 do 32 (z 32 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.