Jakimi poleceniami aktualizować system

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy Jakimi poleceniami aktualizować system

Oglądasz 5 posty - 1 do 5 (z 5 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #915
    macieslaw
    Forumowicz

    Czym sie różni pacman -Syu od pacman -Syyuu

    #920
    pavbaranov
    Forumowicz

    Cóż pacman ładnie podaje co robią poszczególne polecenia gdy poprosisz o pomoc. Robi to nawet w języku polskim:
    pacman -Sy --help
    Dla „zwykłej” aktualizacji systemu, którą przeprowadzasz w miarę często wystarcza:
    pacman -Syu
    Podwójne 'y’ wymusi odświeżenie repozytoriów nawet, gdy są one aktualne. Podwójne 'u’ pozwoli na „aktualizację” do poprzedniej wersji (czyli np. gdy z jakichś przyczyn miałeś udostępnione jakieś repozytoria, których już nie używasz, a w obecnych są starsze wersje; np. miałeś testing – masz stable).

    #921
    macieslaw
    Forumowicz

    A z yaourt tak samo się robi aktualkę?
    z aur używam tylko google chrome.
    Pamiętam jak kilka lat temu używałem archa, chyba zrobiłem aktualkę z yaourt i system popsułem, trochę sie zraziłem do archa od tamtego czasu :D

    #922
    Avatar photonapcok
    Administrator
    #925
    pavbaranov
    Forumowicz

    Generalnie yaourt nie jest „częścią” Archa i nie jest wspierany przez jego deweloperów. Od nich akurat usłyszysz jak najgorsze rzeczy o yaourcie.
    Jeśli chodzi o samo korzystanie z yaourt i pacman, to podstawowe polecenia winny być (ale niekoniecznie są) przez oba programy wykorzystywane tak samo.
    Jeśli chodzi o wrappery na pacman, rozszerzające możliwości pacmana w tym zakresie, to o wiele bardziej poważane są np. pacaur, czy pkgbuilder. Zwróć uwagę, że samo AUR nie jest „wspierane” przez Archa, choć znajdują się tam również skrypty tworzone przez jego deweloperów. Jeśli chodzi o „archowe” podejście, to prawidłowo powinieneś ściągnąć sobie skrypty niezbędne do budowy pakietu i zbudować go za pomocą makepkg. Generalnie tylko tak – o ile skrypty budujące są prawidłowe – uniknąć możesz problemów związanych z wadliwością działania wrapperów takich jak yaourt.

Oglądasz 5 posty - 1 do 5 (z 5 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.