[Solved] Klawiatura nie reaguje na żaden klawisz po aktualizacji

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki [Solved] Klawiatura nie reaguje na żaden klawisz po aktualizacji

Oglądasz 12 posty - 1 do 12 (z 12 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6241
    Avatar photomajo
    Moderator

    Witam,

    po dzisiejszej aktualizacji systemu i restarcie komputera, klawiatura nie reaguje na żaden klawisz po ponownym uruchomieniu Manjaro.
    Sama klawiatura nie zepsuła się, gdyż działa w czasie wyświetlania menu GRUBa.
    Działa także w innych dystrybucjach linuksa, które mam zainstalowane (w tym w starszej wersji Manjaro, skąd właśnie piszę).
    Ustawienia klawiatury wydają się być poprawne.

    Co mogę zrobić ?

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #6243
    pavbaranov
    Forumowicz

    Przede wszystkim – zdiagnozować problem. Twoim przyjacielem jest journalctl i logi z uruchamiania systemu, gdy nie można korzystać z klawiatury. Naszym przyjacielem będzie też info co zostało zaktualizowane oraz info, czy problem z klawiaturą występuje wyłącznie w środowisku graficznym, czy także w trybie tekstowym.

    #6247
    Avatar photomajo
    Moderator

    Piszẹ za pomocą klawiatury ekranowej, więc może być nieskładnie – sorry.

    Problem z klawiaturą występuje wyłącznie w środowisku graficznym. W xfce4-terminal klawiatura też nie działa.
    Po przejściu do CLI (ctrt+alt+F4) klawiatura działa.

    Pakiety dodana/zmienione wczoraj:
    https://pastebin.com/twvgdbBq

    Logi z uruchamiania systemu z komendy journalctl -b (ok 92kB):
    https://pastebin.com/U3jqpsAL

    Cały log z komendy journalctl to ok 175MB, w tym ponad 1MB od wczoraj, ale chyba o to nie chodzi.

    EDIT:
    Roboczo zrobiłem downgrde pakietu manjaro-xfce-settings , ale to nic nie dało.

    EDIT2:
    Po raz pierwszy problem pojawił się, gdy chciałem wylogować się z systemu i zalogować ponownie.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #6249
    pavbaranov
    Forumowicz

    Spróbuj zrobić downgrade libinput. Możesz też spróbować przeczyścić sobie systemd, bo tam nieco błędów masz (choć wątpię, by to akurat było problemem).
    PS. Próbowałeś na jakiejś innej klawiaturze? To jest klawiatura „wbudowana” (w notebooku) czy zewnętrzna, a jeśli tak, to jak połączona?

    #6250
    Avatar photomajo
    Moderator

    Bingo :)

    downgrade libinput pomogło.

    Serdeczne dzięki za pomoc.

    PS
    Klawiatura zewnętrzna, PS2.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #6252
    pavbaranov
    Forumowicz

    Skoro pomogło – zgłoś na bugzilli Manjaro – może coś naprawią, może się komuś innemu przyda.

    #6254
    Avatar photomajo
    Moderator

    Chwilę po tym gdy napisałem powyżej, że problem jest rozwiązany, zamieściłem informację o tym problemie na głównym, angielskim forum Manjaro, w wątku dotyczącym ostatniej aktualizacji, która spowodowałem ten problem i jak widzę, już komuś to pomogło.
    Ponieważ wątek ten jest stworzony przez samego Philipa Müllera, m.in. w celu monitorowania, czy były jakieś problemy z aktualizacją, myślę, że zgłoszona tam sprawa zostanie wykorzystana przez developerów Manjaro.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #6268
    pavbaranov
    Forumowicz

    Zerknij – być może błąd naprawiony.

    #6271
    Avatar photomajo
    Moderator

    Z tego co widzę w podanym wyżej wątku, nie udało się jeszcze na 100% zdiagnozować przyczyny tego problemu.
    Piszą tam coś o pakiecie libinput z git autorstwa Philipa Müllera.
    O ile dobrze to rozumiem, mają na myśli pakiet libinput-git-1.9.1.r14.gaaded3d , którego jednak nie mogę zainstalować, gdyż pojawia się błąd:

    Przeprowadzenie operacji nie powiodło się:
    błąd pozyskiwania pliku 'libinput-git-1.9.1.r14.gaaded3d-1-x86_64.pkg.tar.xz' z mirror.netzspielplatz.de : The requested URL returned error: 404 Not Found

    Natomiast ponowne instalowanie pakietu libinput w wersji 1.9.1-1 wyłącza mi klawiaturę.
    Wróciłem więc do libinput w wersji 1.8.3-1 i czekam na wersję nowszą niż 1.9.1-1 .

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #6272
    pavbaranov
    Forumowicz

    Bladego pojęcia nie mam dlaczego wychodzi Ci błąd pozyskiwania tej paczki. Jeśli używasz stable, to oczywiste, bo jej tam nie ma (ale mało oczywiste w kontekście tego, że musiałeś zrobić downgrade z 1.9.1, bowiem i tej paczki tam nie ma /chyba, że została usunięta/). Paczka jest dostępna natomiast w testing i unstable.

    PS: Gwoli ścisłośći, patch nie jest autorstwa Philipa Mullera, a on go jedynie zastosował tworząc paczkę w Manjaro.

    #6276
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Niektórzy mają problem z tym pakietem co jest poruszane tutaj

    #6291
    Avatar photomajo
    Moderator

    Po dzisiejszej aktualizacji do Linux 4.9.61-3 wraz z patchami dotyczącymi problemu klawiatury i powrocie do pakietu libinput 1.9.1-1, nie mam więcej problemów z klawiaturą.
    Problem definitywnie rozwiązany.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

Oglądasz 12 posty - 1 do 12 (z 12 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.