Kde 5 – nie działa blokowanie ekranu

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Środowiska graficzne KDE Kde 5 – nie działa blokowanie ekranu

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #914
    macieslaw
    Forumowicz

    Do systemu loguję się bez problemu ale podczas bezczynnosci ekran się blokuje, ale po wpisaniu hasla nie moge odblokowac. Haslo wpisuje poprawnie probowalem po kilka razy i nic. Jak to naprawić?

    #916
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Pokaż:

    inxi -b
    sudo mhwd -li -d

    Probowałeś czy tak samo dzieje się na innym jądrze?

    #917
    macieslaw
    Forumowicz
    inxi -b
    System:    Host: manjaro Kernel: 4.1.15-1-MANJARO x86_64 (64 bit)
               Desktop: KDE Plasma 5.5.3 Distro: ManjaroLinux 15.12 Capella
    Machine:   System: ASUS product: All Series
               Mobo: ASUSTeK model: Z97-P v: Rev X.0x
               Bios: American Megatrends v: 2601 date: 12/08/2014
    CPU:       Quad core Intel Core i5-4690K (-MCP-) speed/max: 3399/4300 MHz
    Graphics:  Card: NVIDIA GM206 [GeForce GTX 960]
               Display Server: X.Org 1.17.4 driver: nvidia
               Resolution: 1920x1080@60.00hz
               GLX Renderer: GeForce GTX 960/PCIe/SSE2
               GLX Version: 4.5.0 NVIDIA 352.63
    Network:   Card: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
               driver: r8168
    Drives:    HDD Total Size: 1120.2GB (54.4% used)
    Info:      Processes: 175 Uptime: 2:36 Memory: 2390.0/7931.3MB
               Client: Shell (bash) inxi: 2.2.32 
    

    sudo mhwd -li -d

    NAME:        network-r8168
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2013.12.07
       INFO:        RealTek RTL-8168 Gigabit Ethernet driver
       PRIORITY:    0
       FREEDRIVER:  true
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   -
       CLASSIDS:    0200 
       VENDORIDS:   1186 10ec 
    
       NAME:        video-nvidia
       ATTACHED:    PCI
       VERSION:     2016.01.06
       INFO:        Closed source NVIDIA drivers for linux.
       PRIORITY:    5
       FREEDRIVER:  false
       DEPENDS:     -
       CONFLICTS:   video-hybrid-intel-nvidia-bumblebee video-nvidia-304xx video-nvidia-340xx video-hybrid-intel-nvidia-340xx-bumblebee 
       CLASSIDS:    0300 0302 
       VENDORIDS:   10de 
    
    Warning: no installed configs for USB devices found!
    

    Nie próbowałem.

    #918
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Zapytałem o sprzęt bo znalazłem taki wątek i może u Ciebie jest to samo.
    KDE lockscreen cannot be unlocked?

    #927
    pavbaranov
    Forumowicz

    Sprawdź jak jest na innych wystrojach. Polecam któryś z oryginalnych np. Breeze, Breeze Dark. Najlepiej poprzez Ustawienia systemowe -> Wystrój przestrzeni roboczej -> Wrażenia wzrokowe i dotykowe i tu powinieneś mieć kilka wystrojów do wyboru. Jeśli Manjaro nic nie zmieniło oprócz dodania swojego wystroju, to powinieneś mieć co najmniej 3 wystroje „oryginalne”: Bryza, Ciemna Bryza i Tlen. Wybierz którąkolwiek Bryzę i sprawdź oraz Tlen i sprawdź (obu, bo stosują odmienne silniki). Sprawdź też w pozostałych ustawieniach, czy po wgraniu motywu ustawiły Ci się wszystkie opcje prawidłowo, czyli ikony, wystrój pulpitu, wskaźników, kolory, wygląd interfejsu; podobnie w blokowanie ekranu, wystrój okien na odpowiadający danemu motywowi. Po wgraniu motywu, zanim spróbujesz działania blokowania ekranu (jeśli nic nie zmieniałeś powinien działać skrót: Ctrl+Alt+L) albo zrestartuj plasmę, albo – najlepiej – przeloguj się (bo po zmianie nie wszystkie elementy automatycznie Ci się ustawią w sesji).
    Plasma jest bardzo wrażliwa na wszelkie niedoróbki ustawień swego wyglądu. Jeśli Menda (chyba tak się nazywa ten motyw z Manjaro) nie została wykonana perfekcyjnie, to skutki tego mogą się objawiać w przeróżny sposób.
    Dla wykluczenia wpływu Manjaro na zachowanie się u Ciebie Plasmy (ja np. nie mam z tym żadnych problemów), przydałoby się również przynajmniej czasowo pousuwać ich „wynalazki” ze środowiska, czyli np. sprawdzić jakie programy/usługi są podnoszone przez xdg (katalog /etc/xdg/autostart /przede wszystkim, bo jak pamiętam, to tu sporo zmian robili/). Jeśli robiłeś upgrade z KDE4 to warto byłoby się zastanowić nad testowym uruchomieniem innego użytkownika. Możesz też spróbować sprawdzić, czy problem występuje na sesji gościa (dostępny po wylogowaniu się), albowiem wówczas Plasma winna ustawiać sobie w temp swe „dziewicze” ustawienia. W ten sposób udałoby się wyeliminować wpływ Twoich ustawień.
    Na Twoim miejscu sprawdziłbym również testowo czy problem występuje również na sterownikach otwartych (nouveau). Niestety jak do tej pory, chyba najmniej problematycznymi kartami dla Plasma 5 są AMD. W Intelu jest loteria, a z zamkniętą NVidią różnie bywa.

    #945
    macieslaw
    Forumowicz

    Próbówałem na innych motywach i nic.
    Może jakoś przeżyje bez blokowania ekranu, ale czy kiedyś aktualizacje to naprawią?

    #947
    pavbaranov
    Forumowicz

    Co wydanie w KDE naprawiane jest sporo błędów. Problem polega wyłącznie na tym, że nie zostanie naprawiony taki błąd, którego twórcy nie są świadomi. Innymi słowy w naszym najlepszym interesie jest sygnalizować twórcom błędy w oprogramowaniu.

    Czy oprócz innych motywów (jakich? nie mam możliwości zgadywania), zrobiłeś cokolwiek z tego, co poradziłem? Zerknij też na wątek, który podał Ci aquila wraz z odnośnikami do niego. Z treści tego pierwszego zdaje się wynikać, że błąd występuje przy określonej wersji sterowników nvidia. Jeśli zatem chcesz się o tym upewnić, to spróbuj przejść na nouveau.

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.