[SOLVED] Kernel Panic po aktualizacji?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne [SOLVED] Kernel Panic po aktualizacji?

Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5228
    Deleted
    Member

    Może się komuś przyda?
    Rosyjskim użytkownikom Manjaro również dokuczyły drobne problemy po ostatniej aktualizacji systemu.
    Zamiast biadolić nad „niedobrym Manjaro”, znaleźli rozwiązanie, którym tutaj się z Wami podzielę:

    1. Zapuszczamy system z jakiegoś Live CD lub Live USB.
    2.sudo su
    3.mount /dev/sdX /mnt
    4.cp /usr/lib/ld-2.25.so /mnt/usr/lib/ld-2.25.so
    cp /usr/lib32/ld-2.25.so /mnt/usr/lib32/ld-2.25.so
    5.manjaro-chroot /mnt
    6.pacman -S glibc
    7.prelink -au
    8.pacman -R prelink-systemd prelink
    9.reboot

    Oczywiście, jeżeli nie mamy w systemie zainstalowanego prelink, to omijamy punkty 7 i 8.

    Jeden z komentujących napisał, że zastartował system Manjaro Live CD w wersji 17.0.2 i po prostu podmienił ld-2.25.so

    #5229
    Avatar photoazja
    Moderator

    … ważne i bynajmniej nie oczywiste:
    Powyższa instrukcja dotyczy systemów 64-bit.
    /usr/lib/ld-2.25.so
    pochodzi z glibc i jest 64-bit;
    /usr/lib32/ld-2.25.so
    pochodzi z lib32-glibc i jest 32-bit.
    Tak więc, trzeba skopiować dwa różne pliki, o takiej samem nazwie – pomiędzy odpowiednimi folderami, tak jak @diatryba napisał, dosłownie.
    ————-
    EDIT: … na wypadek gdyby ktoś chciał pójść na skróty i skopiować ten sam plik do dwóch folderów.
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5232
    Avatar photoUlther
    Moderator

    Podziękował za rady. W weekend znajdę czas to sprawdzę. Owszem na forum są różni ludzie, jak i wszędzie zresztą (nie umiem nazwać ale znam zasadę dzialania, jeśli o mnie chodzi). Zawsze powtarzam, jeśli nie stoisz przed specem to tlumacz łopatologicznie, tak by każdy zrozumiał. :-)

    #5237
    Avatar photoazja
    Moderator

    … zwlekałem z ostatnim upgrade’em, w związku ze zgłaszanymi problemami. Dzięki za rozwiązanie – dzięki temu będę mógł, ze względnym spokojem, podejść jutro do tematu. Dam znać, czy i jakie niespodzianki spotkałem po drodze.
    … nawiasem, ld.so, to biblioteka ld, czyli linker’a. Ciekawe dlaczego problem z programem wykorzystywanym w procesie kompilacji, powoduje kernel panic – pośrednio, bezpośrednio?

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5238
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ciekawe dlaczego problem z programem wykorzystywanym w procesie kompilacji, powoduje kernel panic

    Prawdopodobnie do repozytorium przeszło nowe glibc (bo jest już 2.25-7), ale co najmniej niektóre paczki, które winny zostać przebudowane nie zostały poddane temu procesowi.
    glibc w stable w wersji 2.25-7 pojawiło się 14.07, Manjaro 17.0.2 jest z 20.06 i tam jest glibc w wersji (prawdopodobnie) 2.25-3.
    Kolejne kroki opisane w rozwiązaniu są takie:
    – aktualizacja, czyli otrzmymujemy glibc 2.25-7 i konsekwencja kernel panic,
    – podmiana ld do wersji 2.25-3 i wszystko działa.
    Inna sprawa, że to prowizoryczne rozwiązanie i na dłuższą metę system może się pogubić. Będzie wszak miał jedną bibliotekę – ld – z innej wersji niż w nim powinna być (2.25-3 zamiast 2.25-7), ale będzie „myślał”, że ma glibc w wersji 2.25-7. Kiedy trafią paczki zbudowane już z wykorzystaniem glibc 2.25-7 (a to w Archu jest od 13.07 i programy są już budowane na nim), to coś innego może się pogubić.
    Wg mnie – jeśli glibc jest przyczyną, to sensowniej jest – choćby czasowo – jeśli ktoś potrzebuje aktualizacji systemu, to przejść na gałąź testing. Tutaj kernele, przynajmniej te „świeże”, o których była mowa w wątkach, jak 4.9, 4.12, są przebudowane już po pojawieniu się glibc w nowej wersji – istnieje zatem prawdopodobieństwo, że będzie to działać poprawnie.
    Drugie rozwiązanie – oczywiście nie sprawdzane przeze mnie – to czasowe dodanie glibc do IgnorePkg w pacman.conf i aktualizacj. W stable powinno zadziałać. W momencie, gdy pojawią się jakieś nowe aktualizacje, szczególnie dotyczące tzw. paczek systemowych – należałoby pozwolić już na aktualizację glibc. Wiele nie ryzykujecie, bo „rozwiązanie” znane. Polecałbym jedynie ściągnąć sobie na jakiś nośnik również glibc 2.25-7, albowiem jeśli przy zablokowaniu tej paczki pojawią się jakieś problemy ze startem, to będzie to oznaczało konieczność zainstalowania tej paczki.
    Generalnie, to proponowane rozwiązanie uznać należy za protezę, która niestety może odbić się czkawką. Podobnnie jak w poprzednim akapicie, proponuję ściągnięcie sobie glibc 2.25-7 i w razie czego dokonanie aktualizacji z tej paczki (lub podmianę pochodzących z niej ld).
    Oczywiście jeśli ktoś ma multilib to potrzebował będzie jeszcze paczki lib32-glibc.

    #5240
    Avatar photoUlther
    Moderator

    Tak, ten sposób działa w 100%. Dodatkowo dodam iż problem też zażegnany, dołączono poprawkę do aktualizacji z dnia 20.07.2017r. Dziękuję za radę :)

Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.