Kompilacja Linux Kernel Manjaro

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Kompilacja Linux Kernel Manjaro

Oglądasz 2 posty - 1 do 2 (z 2 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #983
    mars
    Forumowicz

    Witam, czy taki przykład kompilowania kernela Linux pod Manjaro jest prawidłowy. Był bym wdzięczny za uwagi co zmienić, jak dodać własną nazwę jądra, czy jakieś inne wpisy.

    ## Kompilacja Linux Kernel Manjaro
    mkdir kernel
    cd kernel
    wget -c https://cdn.kernel.org/pub/linux/kernel/v4.x/linux-4.4.tar.xz
    tar -Jxvf linux-4.4.tar.xz
    cd linux-4.4
    make mrproper
    make menuconfig
    make ##make -j X
    sudo make modules_install
    sudo cp -v arch/x86/boot/bzImage /boot/vmlinuz-4.4-manjaro
    sudo mkinitcpio -k 4.4.0 -c /etc/mkinitcpio.conf -g /boot/initramfs-4.4-manjaro.img
    sudo cp System.map /boot/System.map-4.4-manjaro
    yaourt -S grub-customizer
    grub-customizer ##przenosimy graficznie kernel na góre
    sudo reboot
    uname -r

    #991
    pavbaranov
    Forumowicz

    Hmmm…. chcesz skompilować kernel, który odpowiada któremuś (tu 4.4) kernelowi Manjaro, czy też chcesz skompilować tzw. kernel-mainline? Ten przykład, który podajesz nie buduje kernela Manjaro, buduje mainline (czyli w 100% odpowiadający temu, co z kernel.org). Kernele Manjaro zawierają dodatkowe patche, jak choćby BFQ, które dodatkowo jest automatycznie uruchamiane w miejsce CFQ. Nadto, akurat kernel 4.4 zawiera już łatki bezpieczeństwa, które ujawniły się po jego publikacji (CVE-2016-0728), a których kernel budowany w sposób zaproponowany przez Ciebie miał nie będzie.
    Jeśli chcesz zobaczyć co jest nakładane w Manjaro na kernel upstreamowy, to zerknij tu: na katalogi linuxXXX.
    Zupełnie inna sprawa, że od czasu, gdy zacząłem budować kernele w Archu korzystam z możliwości budowania przez PKGBUILD. Dlaczego? Jakoś łatwiej nad tym zapanować, masz schemat, w którym gdy wychodzi nowy kernel zmieniasz kilka rzeczy i puszczasz kompilację.
    O budowie kerneli w Archu (Manjaro) masz tu: metoda tradycyjna i przez ABS. W Manjaro ABS nie ma, ale nic nie przeszkadza, by budować kernel właśnie w ten sposób. Z podanego wcześniej katalogu na GitHubie ściągasz dowolne, interesujące Cię skrypty budujące kernel oraz wszystkie patche itp. (możesz też wykorzystać np. skrypty, które są w AUR), ewentualnie modyfikujesz, a następnie oddajesz sprawę w ręce pacmana (a w zasadzie makepkg).
    Jeśli Twój kernel ma być tzw. mainline, to w ogóle należałoby się zastanowić nad celowością jego budowy, albowiem tego typu kernele znajdują się w niektórych nieoficjalnych repozytoriach Archa i po prostu można go zainstalować (na 99,99% będzie działać); w AUR jest też „gotowiec” budujący taki kernel (tylko wersję będziesz musiał cofnąć, bo obecnie buduje 4.5 rc1).
    Zatem krótko: zaproponowana przez Ciebie metodą kernel zbudujesz, nie będzie to kernel odpowiadający Manjaro 4.4. Nie będzie on też widoczny na liście gruba (chyba, że ów grub-customizer to zrobi; nie używam go).

Oglądasz 2 posty - 1 do 2 (z 2 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.