[SOLVED] LightDM – okno logowania pojawia się na ułamek sekundy

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] LightDM – okno logowania pojawia się na ułamek sekundy

  • This topic has 10 odpowiedzi, 3 uczestników, and was last updated 6 years temu by Avatar photoazja.
Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7011
    Avatar photomajo
    Moderator

    Coś się zepsuło w LightDM (jeszcze 2-3 dni temu było OK) i po wylogowaniu, celem zalogowania się jako inny użytkownik, okno logowania pojawia się, dosłownie, na ułamek sekundy. Jeśli nie zdąży się w tym czasie kliknąć myszką w pole hasła, to okno logowania znika i pozostaje puste tło z samym wskaźnikiem kursora/myszki (jak poniżej).

    Próbowałem w Ustawieniach LightDM zmienić parametr „Czas po którym ekran zgaśnie” (o ile dobrze rozumiem jego sens), jednak w ogóle to mi nie działa. Nawet wybranie wartości „Nigdy”, nic nie zmienia i ekran logowania znika w ułamku sekundy.

    Ktoś wie co mogę z tym zrobić?

    Attachments:

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #7042
    Avatar photoazja
    Moderator

    … sprawdziłem wczoraj – u mnie działa bez problemów.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7043
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Najlepiej sprawdzić logi po restarcie, np:

    journalctl -b | grep lightdm lub journalctl -b | grep error

    Wielkość liter ma znaczenie więc musisz sprawdzić lightdm trzeba napisać z małych, jak ja, czy tak jak Ty napisałeś (nie używam LightDM).

    Próbowałeś zmieniać temat DM? Czasami potrafi jakiś nie działać do końca dobrze.

    #7044
    Avatar photoazja
    Moderator

    … miałem kiedyś problem z jednym z tematów – okno logowania (to z user’em i hasłem) rozjeżdżało się. Jedna część była większa, a druga mniejsza. Czasem 'naprawiało się’ samo (po odświeżeniu?), albo gdy przeszedłem na inną konsolę i wróciłem z powrotem na tty7.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7047
    Avatar photomajo
    Moderator

    @aquila
    Opisowo pisałem LightDM, gdyż tak pisana nazwa jest formalnie używana, jednak wiem.. i w komendach konsolowych zawsze używam lightdm.

    Kiedy włączam komputer, to loguję się automatycznie i w ogóle nie widzę okna z loginem DM. Problem pojawił się, kiedy w sobotę próbowałem przełączyć się na innego użytkownika. Ponieważ wtedy dużo robiłem w systemie, jest dużo wyników na poniższe komendy.
    journalctl --since=2018-03-10 | grep 'mar 10' | grep error
    journalctl --since=2018-03-10 | grep 'mar 10' | grep lightdm
    Ponieważ dziś, m.in. zaktualizował mi się lightdm, wieczorem sprawdzę. Może samo się naprawiło. A jeśli nie, to powtórzę przełączanie i zobaczę co system mówi dokładnie w tym momencie.

    Wyglądu DM nigdy nie zmieniałem. Choć oczywiście mogę spróbować.
    W ustawieniach mam domyślny Motyw „Vertex-Maia” (Domyślam się, że to miałeś na myśli, pisząc o zmianie tematu DM).


    @azja

    Ja miałem inny problem. Okno logowania DM znikało mi w mgnieniu oka i nic więcej nie mogłem zrobić (nic nie działało poza przemieszczającym się kursorem).

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #7048
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Mogę tylko jeszcze podrzucić link, ale pewnie to czytałeś. Sprawdź czy masz tak poustawiane pliki jak oni radzą.

    #7049
    Avatar photoazja
    Moderator

    @majo -> jasne, nawiązałem tylko do uwagi @aquila nt. niedziałających motywów. Mój działający, to:
    – motyw = Vertex-Maia-Dark
    – ikony = Vertex-Maia
    – czcionka = Cantarell Regular 10
    Skoro używasz autologowania, to zapewne rzadko widujesz ekran logowania i niewiele zmieniałeś w konfiguracji albo w ogóle. Jeżeli aktualizacja nie pomoże i nic nie da zmiana tematu, to może podmiana konfiguracji na default’ową. W /etc/lightdm/ są dwa pliki: lightdm-gtk-greeter.conf.pacnew i lightdm.conf.pacnew

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7050
    Avatar photomajo
    Moderator

    Ustawienia LightDM wyglądają mi na właściwe.
    Zmiana ustawień LightDM (motywy, ikony) nic nie dała.

    Cały log z journalctl -b: https://pastebin.com/nJqwhtHg

    Tu tylko niektóre linie, te z hasłami lightdm lub error:

    journalctl -b | grep -iE 'lightdm|error'
    mar 14 22:35:44 pcn kernel: RAS: Correctable Errors collector initialized.
    mar 14 22:35:53 pcn kernel: tpm tpm0: A TPM error (7) occurred attempting to read a pcr value
    mar 14 22:35:58 pcn dbus-daemon[442]: [system] Activating via systemd: service name='org.freedesktop.Accounts' unit='accounts-daemon.service' requested by ':1.5' (uid=0 pid=477 comm="/usr/bin/lightdm ")
    mar 14 22:36:02 pcn lightdm[512]: pam_succeed_if(lightdm-autologin:auth): requirement "user ingroup autologin" was met by user "ja"
    mar 14 22:36:02 pcn lightdm[512]: gkr-pam: no password is available for user
    mar 14 22:36:02 pcn lightdm[512]: pam_unix(lightdm-autologin:session): session opened for user ja by (uid=0)
    mar 14 22:36:01 pcn lightdm[477]: g_object_unref: assertion 'G_IS_OBJECT (object)' failed
    mar 14 22:36:02 pcn lightdm[477]: g_object_unref: assertion 'G_IS_OBJECT (object)' failed
    mar 14 22:37:34 pcn msm_notifier[699]: error: failed to get installed kernels
    mar 14 22:51:31 pcn lightdm[512]: pam_unix(lightdm-autologin:session): session closed for user ja
    mar 14 22:51:31 pcn xfce4-notifyd[744]: xfce4-notifyd: Fatal IO error 11 (Zasoby chwilowo niedostępne) on X server :0.
    mar 14 22:51:31 pcn at-spi-bus-launcher[734]: XIO:  fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server ":0"
    mar 14 22:51:31 pcn lightdm[477]: g_object_unref: assertion 'G_IS_OBJECT (object)' failed
    mar 14 22:51:31 pcn lightdm[1034]: pam_unix(lightdm-greeter:session): session opened for user lightdm by (uid=0)
    mar 14 22:51:31 pcn systemd[1037]: pam_unix(systemd-user:session): session opened for user lightdm by (uid=0)
    mar 14 22:51:31 pcn systemd[1]: Created slice User Slice of lightdm.
    mar 14 22:51:31 pcn systemd-logind[445]: New session c2 of user lightdm.
    mar 14 22:51:32 pcn systemd[1]: Started Session c2 of user lightdm.
    mar 14 22:51:32 pcn dbus-daemon[1046]: [session uid=620 pid=1046] Activating via systemd: service name='org.a11y.Bus' unit='at-spi-dbus-bus.service' requested by ':1.1' (uid=620 pid=1044 comm="/usr/sbin/lightdm-gtk-greeter ")
    mar 14 22:51:32 pcn at-spi-bus-launcher[1047]: dbus-daemon[1052]: Activating service name='org.a11y.atspi.Registry' requested by ':1.0' (uid=620 pid=1044 comm="/usr/sbin/lightdm-gtk-greeter ")
    mar 14 22:51:32 pcn dbus-daemon[1046]: [session uid=620 pid=1046] Activating via systemd: service name='org.gtk.vfs.Daemon' unit='gvfs-daemon.service' requested by ':1.3' (uid=620 pid=1044 comm="/usr/sbin/lightdm-gtk-greeter ")

    O godz. 22:51 wylogowałem się w celu ponownego zalogowania, ale błąd się znowu pojawił, ekran logowania DM mignął na ułamek sekundy i zniknął.
    Widzę jakieś błędy XIO: fatal IO error 11 i być może to jest to, ale nie mam pojęcia, co z tym zrobić.

    Edit:
    Za/Reinstalowałem wszystkie możliwe pliki LightDM (nawet te, których wcześniej nie miałem), lecz to nic nie dało.
    sudo pacman -S lightdm lightdm-another-gtk-greeter lightdm-another-gtk-greeter-themes accountsservice

    Porównałem pliki /etc/lightdm/lightdm-gtk-greeter.conf i /etc/lightdm/lightdm.conf, z takimi samymi plikami, które mam na drugiej zainstalowanej dystrybucji Manjaro (16.10.3) i poza jedną różnicą – linią screensaver-timeout = 60, której nie było w aktualnej wersji systemu, wszystko jest identyczne.
    Dodanie tej linii do /etc/lightdm/lightdm-gtk-greeter.conf nie rozwiązuje problemu.

    [greeter]
    background = /usr/share/backgrounds/maia.png
    font-name = Cantarell 10
    xft-antialias = true
    icon-theme-name = Vertex-Maia
    screensaver-timeout = 60
    theme-name = Vertex-Maia
    cursor-theme-name = Maia-Cursor
    show-clock = false
    default-user-image = #avatar-default
    xft-hintstyle = hintfull
    position = 50%,center 50%,center
    clock-format = 
    panel-position = bottom
    hide-user-image = true
    

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #7051
    Avatar photoazja
    Moderator

    … pytanie – czy okno z user’em i hasłem jest zamykane, czy tylko jest problem z jego wyświetleniem. Może magiczny pomysł, ale spróbuj, po zniknięciu okna, wpisać nazwę użytkownika, tab, hasło i enter.
    … drugie pytanie – czy taka sama sytuacja jest gdy zablokujesz ekran (bez wylogowywania, tylko blokada z koniecznością wpisania user’a i hasła, w celu odblokowania).
    … ciekawe, czy reakcja byłaby podobna, gdyby nie było autologowania.
    … nie mam pojęcia co oznaczają komunikaty z log’ów i nie mam również czasu, aby zgłębiać temat, ale gdybym musiał, to zacząłbym od wyjaśniania treści tych błędów, które dotyczą lightdm i xfce4 oraz pojawiają się w okolicach otwierania sesji, autologowania i zamykania sesji (np. ’G_IS_OBJECT (object)’ failed; Resource temporarily unavailable).

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7052
    Avatar photomajo
    Moderator

    Miałeś nosa z magicznym pomysłem. Jest problem z wyświetlaniem okna logowania, które – niewidoczne – normalnie działa.
    Gdy okno logowania znika (a domyślnie jest już wybrany użytkownik w tym oknie), należy tylko wpisać jego hasło, zatwierdzić enterem i dalej logowanie przebiega normalnie. ( W skrajnym przypadku można z tym jakoś żyć).

    Po zablokowaniu ekranu, błąd także występuje (choć za pierwszym razem nie było błędu).

    Jeśli wyłączy się autologowanie, to błąd się pojawia, tj. okno logowania miga, po czym znika. Wpisanie hasła i zatwierdzenie enterem uruchamia system.

    Jeśli chodzi o błąd g_object_unref: assertion 'G_IS_OBJECT (object)' failed, to moderator na forum Antergosa
    pisze, że jest to jeden z tzw. “logspam”.

    Na temat pozostałych 2 błędów nie znalazłem żadnych potencjalnie przydatnych wskazówek.

    Edit (17.03 g.10:15):
    Wygląda na to, że znalazłem źródło problemu, którym była najnowsza wersja pakietu lightdm-gtk-greeter-1:2.0.4-1, która zaktualizowała mi się 24.02.2018r.

    Rozwiązaniem tego problemu okazało się downgrade lightdm-gtk-greeter do poprzedniej wersji 1:2.0.3-1 .

    Dziękuję za twórczą pomoc :)

    A kolegę Admina poproszę o okraszenie tego wątku (i innych, wcześniej rozwiązanych) przedrostkiem [SOLVED].

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #7056
    Avatar photoazja
    Moderator

    … wygląda więc na to, że lightdm-gtk-greeter miał problem z użyciem jakiegoś elementu (Resource temporarily unavailable) i nie był w stanie prawidłowo wyświetlić okna, które jednak spełniało swoją rolę. Przydałby się jakiś programista, który odarłby, to zjawisko z magii i wyjaśnił techniczne tło. Ciekawy przypadek, warto zapamiętać.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.