Linux przyśpiesza – warto przeczytać

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Różności Luźne rozmowy Linux przyśpiesza – warto przeczytać

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #8139
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Nowości, które przynosi kernel 4.18 są duże, więc chyba warto przeczytać ten artykuł.

    #8140
    BartoszXD
    Forumowicz

    A czy można go już zainstalować?? :) Bo ogólnie jest to jądro już dostępne :) Ja jeszcze siedzę na 4.14 bo nie wiem czy nowsze są stabilne :)

    ManjaroGnome

    #8141
    Avatar photonapcok
    Administrator

    A czy można go już zainstalować?? :) Bo ogólnie jest to jądro już dostępne :) Ja jeszcze siedzę na 4.14 bo nie wiem czy nowsze są stabilne :)

    Można i akurat w Manjaro jest to bardzo proste za pomocą Menedżera ustawień Manjaro – możesz mieć zainstalowanych kilka wersji jądra i wybierać przy bootowaniu. Ja zainstalowałem właśnie 4.18 obok 4.14 LTS.

    W razie problemów z najnowszym po prostu można odpalić LTS (z długim wsparciem).

    #8143
    BartoszXD
    Forumowicz

    To że mogę zainstalować z Menedżera Manjaro to ja wiem ;) tylko czy potem system nie będzie mi się sypał :D

    ManjaroGnome

    #8144
    Avatar photonapcok
    Administrator

    To że mogę zainstalować z Menedżera Manjaro to ja wiem ;) tylko czy potem system nie będzie mi się sypał :D

    Jeśli sprawdzenie tego osobiście nie wchodzi w grę to polecam udać się do wróżki.

    #8145
    BartoszXD
    Forumowicz

    To że mogę zainstalować z Menedżera Manjaro to ja wiem ;) tylko czy potem system nie będzie mi się sypał :D

    Jeśli sprawdzenie tego osobiście nie wchodzi w grę to polecam udać się do wróżki.

    Tam też byłeś taki mądry?

    ManjaroGnome

    #8146
    pavbaranov
    Forumowicz

    @BartoszXD – Sam sobie odpowiedz na pytanie: kto może wiedzieć, czy w przypadku Twojego systemu, jego określonego skonfigurowania, po instalacji innego kernela, niż dotychczasowy system będzie działać tak samo „stabilnie” (to jest jedno wielkie voodoo) jak na 4.14, którego obecnie używasz.
    Jeśli przy owej „stabilności” kernela. Każde oficjalne wydanie jest na miarę możliwości zespołu odpowiedzialnego za ich przygotowanie przetestowane na tyle, na ile to możliwe. 4.18 miał bodaj 8 wydań kandydujących, podczas których był dopracowywany, usuwane były dostrzeżone błędy. Nikt jednak na całym świecie nie dysponuje wszystkimi, możliwymi zestawieniami sprzętu. Nikt nie da Ci pewności, że akurat na Twoim będzie ten kernel zachowywał się poprawnie. Jeśli nie włączymy się w testowanie kerneli na poziomie choćby właśnie wydań kandydujących, to nie marudźmy, że „znowu dali d…, bo mi nie działa”.
    Mogę Ci jedynie tyle powiedzieć: mam AMD GCN 1.2 i używam amdgpu. Po instalacji 4.18 przywitał mnie niepodświetlony ekran. Okazało się, że dotychczasowe ustawienia dla kernela w GRUB należało „odwrócić”. Po ich „odwróceniu” trzeba było też zmienić ustawienia dla ACPI. Po zmianach działa bez zarzutu. Znajomy ma GPU Intela, ja na drugim komputerze również, aktualizacja przeszła praktycznie niezauważona.
    Kolejne wydania kernela nie są rewolucją. To jest ewolucja. Obecny kernel 4.18 jest pochodną pierwszego kernela jaki w ogóle został wydany. Masz 4.14, ja mam 4.18. Mój to ewolucja Twojego. Oba kernele otrzymują te same poprawki błędów. Każde następne wydanie po 4.14 otrzymało natomiast w stosunku do niego jakieś nowe funkcje. Np. dla użytkowników GPU AMD, szczególnie nowych generacji, obsługiwanych przez sterownik amdgpu (nie amdgpu-pro), zmiana kernela z 4.14 na obecny to zmiana jakości.

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.