LXQt z czym to się je?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Środowiska graficzne LXQt LXQt z czym to się je?

Oglądasz 14 posty - 1 do 14 (z 14 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1173
    Avatar photoquadro555
    Forumowicz

    Mam ochotę wypróbować to środowisko, ale czy instalacja jakiegoś programu z KDE pociągnie ze sobą całe środowisko jak to było onegdaj w ubuntu? Czy google chrome będzie działać?

    #1174
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Google Chrome oczywiście będzie działać – nie rozumiem skąd to pytanie.

    Co do programów z KDE… zależy jaki program, ale całego środowiska nie pociągnie. Dawne KDE zostało „rozbite” na KDE Frameworks, KDE Applications oraz Plasma Desktop, między innymi aby być bardziej „modułowe”.

    Wczoraj zostało wydane Manjaro LXQt 16.03 -> https://forum.manjaro.org/index.php?topic=31948.0
    Więc może warto wypróbować np. pod VB.

    Jeszcze moje dwa grosze jako byłego użytkownika i tłumacza LXQt.
    Osobiście używałem LXQt przez prawie cały 2015. Przetłumaczyłem też w dużej części (ok. 80%) na nasz język.
    Jednak ślamazarny rozwój tego środowiska był dla mnie sporym rozczarowaniem, a w międzyczasie pojawiła się używalna Plasma 5, która po wyłączeniu zbędnych bajerków (efekty, akonadi, wyszukiwanie) działa porównywalnie żwawo do LXQt – a przy tym jest dużo lepiej dopracowana i funkcjonalna.

    LXQt po chyba ponad 2 latach prac jest daleko w tyle za swoim pierwowzorem LXDE. Jak dla mnie – ale niestety- szkoda czasu na ten projekt. Ale to tylko moje zdanie.

    #1175
    pavbaranov
    Forumowicz

    Dokładnie, to instalacja dowolnego programu pociągnie te zależności, jakie ów program zawiera. Jeśli będzie to jakaś aplikacja składająca się na KDE Applications, to pociągnie za sobą jakieś zależności. W przypadku nowych aplikacji (tj. opartych na KF5) pociągnie te elementy frameworks, które przez paczkującego określone zostały jako jego zależności. W przypadku starych aplikacji (tj. tych, które należą jeszcze do KDE4) pociągnie najprawdopodobniej kdebase-lib i kdebase-runtime (oraz inne, które zostały przez paczkującego określone jako jego zależności). Podobnie z każdym, dowolnym programem, opartym na dowolnych zależnościach.
    LXQT nie ma swojego menedżera okien. Jeśli się zdecydujesz na KWin to pociągnie to praktycznie całe KF5. Wówczas następne aplikacje oparte o KF5 nie będą prawie niczego już dociągać.
    Samo LXQT również jest obecnie oparte (w części) na KF5, zatem i ono samo pociągnie ze sobą część frameworks.
    Zawsze możesz próbować używać aplikacji opartych wyłącznie na Qt5. Niektóre aplikacje są budowane jako oparte o KF5 lub o samo Qt5. Te ostatnie nie pociągną żadnego elementu KDE.

    Inna sprawa, że jak pisze napcok – Plasma 5 daje się skonfigurować tak, że korzysta z zasobów komputera na poziomie bardzo zbliżonym do LXQT. Daje natomiast większą konfigurowalność i jest zdecydowanie pewniejsza jeśli chodzi o rozwój (po prostu zdecydowanie więcej osób pracuje nad KDE).

    #1176
    Avatar photoquadro555
    Forumowicz

    Dzięki o wyczerpujące wypowiedzi. O zasoby mi nie chodzi, mocy aż nadto. Po prostu plasma 5 jeszcze mi nie gra.Na drugiej partycji mam sabayon-a i to jeszcze nie to co było w kde4.

    #1178
    pavbaranov
    Forumowicz

    W sumie, to najlepsza Plasma 5 jest w… Archu :)

    #1179
    Avatar photonapcok
    Administrator

    W sumie, to najlepsza Plasma 5 jest w… Archu :)

    A czym się różni od tej z Manjaro? ;)

    #1182
    pavbaranov
    Forumowicz

    Tym, że w Archu jest arojas, a w Manjaro biorą z tego co popadnie :)
    Serio – lepsze jest wsparcie.

    #1185
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Manjaro ma niewieklą ilość własnych pakietów i są to głównie paczki, których nie ma w Arch Linux:
    Takie jak:
    – różne wersje jądra + paczki ze sterownikami,
    – narzędzia specyficzne dla manjaro,
    – tematy graficzne i pliki konfiguracyjne dla różnych środowisk,
    https://github.com/manjaro/packages-core
    https://github.com/manjaro/packages-community
    https://github.com/manjaro/packages-extra

    Zdecydowana większość paczek to są te same paczki, które są w Arch Linux – tyle że zanim trafią do stable są testowane przez krótki czas w testing.
    I tak jest w przypadku Plasmy 5 – paczki w Arch i Manjaro to te same paczki.

    Także lepsze wsparcie to jakiś mit, pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że Manjaro wypada tu lepiej dzięki – krótkim bo krótkim – ale jadnak okresie testowania paczek :)

    #1187
    pavbaranov
    Forumowicz

    Cóż, używałem Manjaro przez pewien czas stąd też dokładnie wiem, jakie są różnice. Te zasadnicze – w przypadku KDE – to:
    – własne motywy graficzne,
    – własne ustawienia w /etc/xdg,
    – brak osoby, która ogarnia KDE.
    Plasma 5 jest jeszcze bardziej wrażliwa na wadliwe tematy niż KDE4. Wadliwe tematy i ustawienia w /etc/xdg powodują wadliwą pracę Plasmy. Stąd m.in. bywają w Manjaro błędy, które nie występują tam, gdzie nie zostały one wprowadzone.
    Zasadnicza jednakże różnica to jedna osoba: arojas. Sorry, ale w całym Manjaro nie ma ani jednej osoby, która ogarnia paczkowanie Plasmy. Praktycznie 100% paczek jest tych samych, które są w Archu. Niestety okres mrożenia paczek w testing nic im nie pomaga, bo nic z nimi nie jest robione. Testing w Manjaro zatem – w przypadku paczek Plasmy – nie daje nic.
    Przy okazji – świetna Plasma jest również w KaOSie, ale to bardzo hardcore’owa dystrybucja.
    No i zrobił się offtop :)

    #1193
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Czyli biorą paczki i psują ustawieniami i wadliwymi tematami… nie wiedzą co robią :P
    U mnie działa jednak świetnie :D
    Skoro temat offtopicznie zszedł na temat Plasmy, to ja bym polecał bardziej Netrunnera Rolling – fajniej skonfigurowany, i nie pcha domyślnie zamulacza akonadi.

    Chyba wypadałoby zamknąć ten wątek, bo robi się z niego pogaduszka na temat opinii o wyższości jednych świąt nad drugimi :P

    #1196
    Avatar photoaquila
    Moderator

    A które to święta są ważniejsze, bo nie wiem? :D

    #1197
    pavbaranov
    Forumowicz

    To wiedzą tylko słuchacze dawnej Trójki :)

    #1198
    Avatar photoquadro555
    Forumowicz
    #1220
    Avatar photoaquila
    Moderator

    No to zamykam :P

Oglądasz 14 posty - 1 do 14 (z 14 ogółem)
  • Wątek ‘LXQt z czym to się je?’ jest zamknięty.