Manejaro XFCD klawiatura nie działa

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Manejaro XFCD klawiatura nie działa

Oglądasz 5 posty - 1 do 5 (z 5 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #581
    krzysztof7
    Forumowicz

    Witam wszystkich na forum jestem nowy ,nie mam doświadczenia z Linuxem jedyny system to ten który wgrywa mi się ale po wgraniu klawiatura nie działa na początku działa mój laptop jest stary hp4000 1600MHZ 512RAM.Może ktoś mnie naprowadzi co zrobić żeby wszystko działało jestem początkującym.

    #592
    pavbaranov
    Forumowicz

    po wgraniu klawiatura nie działa na początku

    Co to zdanie oznacza? W trybie livecd /przed wgraniem/ klawiatura działała prawidłowo? Po wgraniu i po wystartowaniu systemu – klawiatura przez pewien czas śpi, a potem zaczyna jednak funkcjonować prawidłowo? „Nie działa” oznacza, że komputer w ogóle nie reaguje na jakiekolwiek znaki wpisywane z klawiatury, czy tylko ich część, a jeśli tak to co nie działa? Jeśli się nie mylę, to w Manjaro, by zalogować się do sesji XFCE trzeba podać hasło itd w ekranie logowania – tutaj klawiatura działa?

    #594
    krzysztof7
    Forumowicz

    Na początku systemu mogę ustawiać klawiszami F1,F2,F3,F4 Język ustawiam polski,tryb graficzny,tryb tekstowy ,jądro bez ACPI.Cały system się wgrywa ale myszka i klawiatura nie działa.Wgrywanie z płyty z USB taki sam efekt. Wgrywa mi się też Parted Magic tam w Linuxie wszystko działa.

    #595
    krzysztof7
    Forumowicz

    Zainstalowałem na USB wersje Linux3.10. 30-1,klawiatura zaczęła działać.System zainstalował się na dysku twardym ale podczas uruchomienia dostaję komunikat:procesor LNXCPU:0:Invalid PBLK length [7].Memtest nie wykrył błędu.

    #596
    pavbaranov
    Forumowicz

    Na początku systemu mogę ustawiać klawiszami F1,F2,F3,F4 Język ustawiam polski,tryb graficzny,tryb tekstowy ,jądro bez ACPI.

    Rozumiem, że to wykonujesz w sesji livecd (obojętne, czy z USB – po prostu odpalasz obraz Manjaro), bo one nie występują po zainstalowaniu Manjaro.

    Cały system się wgrywa ale myszka i klawiatura nie działa.

    System się „wgrywa”, czyli startuje – dalej jako livecd. On nie jest zainstalowany na HDD. I wówczas nie działa myszka ani klawiatura i nic nie jesteś w stanie dalej zrobić. Zgadza się?
    Jaka to mysz i klawiatura – ta w notebooku, czy zewnętrzne? A jeśli tak, to sposób podłączenia, marka, model… Generalnie najwięcej informacji, które możesz dać. Jeśli zewnętrzne – to czy działa na wbudowanych.

    Zainstalowałem na USB wersje Linux3.10. 30-1,klawiatura zaczęła działać.System zainstalował się na dysku twardym ale podczas uruchomienia dostaję komunikat:procesor LNXCPU:0:Invalid PBLK length [7].Memtest nie wykrył błędu.

    Od końca. Ten błąd jest prawdopodobnie związany z ACPI i jego prawidłową implementacją w BIOSie (nie, nie jestem „taki mądry” :) – tak z netu wynika). Memtest do tego nie ma nic. Zwykle – choć niekoniecznie – w takich sytuacjach pomagają różne rzeczy:
    – inny kernel (3.10 to – choć ma status LTS – dość stara wersja kernela, może na jakimś nowszym błąd by nie występował),
    – ominięcie ustawień ACPI (kernel /kiedy się bootuje dodanie linii: acpi=off do komend GRUBa/ bądź nawet w BIOSie, jeśli tam ustawienia do tego są),
    – sflashowanie BIOSu.
    „Zainstalowałem”, czy wgrałem na USB (USB to port, na co wgrałeś? pendrive? zewnętrzny HDD?) obraz ISO (czyli instalacyjny). Skąd wziąłeś w ogóle taki kernel?

    Linux3.10 30-1

    To jest coś, co w Manjaro nie występuje :) Kernel winien mieć tu nazwę linux310, a jego ostatnia wersja w obrazach z 15.07.2015 r. (wersja Manjaro 0.8.13.1) winna mieć ten kernel w wersji odpowiadającej upstreamowemu 3.10.84.

    Z jakiego obrazu (nr wersji, skąd ściągnięte) odpalasz Manjaro?

    Co się dzieje, gdy wystartujesz livecd bez zmieniania domyślnych ustawień (przynajmniej dotyczących ACPI, a najlepiej po prostu tak jak go „pani bozia” dała; będziesz miał po angielsku).
    W jaki sposób – skoro nie działa Ci klawiatura oraz mysz – w ogóle jesteś w stanie uruchomić Parted Magic (nota bene tego programu w ogóle na ISO Manjaro nie ma, jest natomiast gparted; sam Parted Magic również występuje jako sui generis dystrybucja linuksa).
    Ponawiam zatem pytanie – co to jest za obraz ISO, z którego próbujesz zainstalować, bądź uruchomić w trybie livecd (dalej nie wiem) Manjaro? Ostatni raz Parted Magic nie był komercyjny pod koniec 2012 roku ale nawet ówcześnie istniejące wersje Manjaro, czyli do 0.8.2 włącznie nie miały Parted Magic.

Oglądasz 5 posty - 1 do 5 (z 5 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.