Manjaro i Windows 10

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy Manjaro i Windows 10

Oglądasz 5 posty - 1 do 5 (z 5 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6339
    heraklitfz
    Forumowicz

    Witam, na początku chciałbym wszystkich przywitać to mój pierwszy post.
    Spotkałem się z następujacym problemem.
    Na laptopie Hp pavilion x 360 mam zainstalowanego windowsa 10. Doinstalowałem manjaro, zgodnie z instrukcją obsługi, wyłączyłem secure boot, zainstalowałem w trybie Uefi, ustawiłem partycję boot/efi z zaznaczonymi flagami boot i esp. Instalacja przebiegła bez problemu. Jednak po restarcie z automatu włącza mi się windows. Manjaro moge uruchomić dopiero po wejściu w boot managera (f9 po włączeniu komputera). Jak rozwiązać ten problem?
    Pozdrawiam

    #6340
    sig
    Forumowicz

    A przełączyłeś Windowsa tak żeby się faktycznie wyłączał? Bo domyślnie po komendzie wyłącz przechodzi chyba w tryb „uśpienie na dysku” celem szybszego uruchomienia.

    #6341
    heraklitfz
    Forumowicz

    Tak, opcja szybkiego startu jest wyłączona.

    #6343
    kankanik
    Forumowicz

    A przestawiłeś w biosia, żeby używało gruba, zamiast windows boot?

    #6346
    michaldybczak
    Forumowicz

    Tak jak kolega kankanik wspomniał, musisz w ustawieniach UEFI/BIOS przestawić na boot Manjaro. UEFI nie działa tak jak legacy, że wala się grub i przejmuje (lub nie) cały rozruch.

    Na UEFI instaluje się rozruch systemu, ale jako alternatywny i sam z siebie się nie przełącza. W UEFI będziesz albo miał teraz dwie opcje, albo musisz stworzyć ręcznie dodatkową (zależy od firmware’u – u mnie trzeba było taką dodawać poprzez wskazanie ścieżki do pliku rozruchowego na partycji EFI Manjaro). Dopiero jak wskażesz poprawnie rozruch Manjaro, dopiero wtedy zobaczysz ekran Gruba.
    Windows powinien być na liście a jak nie ma to zwykle trzeba zaktualizować grub, zawsze mi się myli czy to jest to komenda update grub czy grub update…

    Jakbyś się zastanawiał jaki plik trzeba wskazać to zwykle jest to bootx64 czy coś podobnego. Nie pamiętam dokładnej nazwy pliku. Czasem trzeba poeksperymentować. Jak wskażesz zły to po prostu nie odpali się nic, więc trzeba spróbować dalej, aż trafisz na poprawny.

Oglądasz 5 posty - 1 do 5 (z 5 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.