Manjaro – instalacja na SSD

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Manjaro – instalacja na SSD

Oglądasz 2 posty - 1 do 2 (z 2 ogółem)
 • Autor
  Posty
 • #7200
  kopinkopin
  Forumowicz

  Cześć Wszystkim.
  Mam dziwny problem na moim kompie z manjaro.
  Jest to stary komp na płycie ITX z procesorem A4-5000 i 2GB RAM – tak kupione na domowy serwer. Do tej pory system miałem zainstlowany na dysku HDD 80GB i wszystko działało a przede wszystkim działał Minecraft. Co prawda były lagi jak doczytywało z dysku, ale działało. Do kompa dokupiłem dysk SSD co bardzo go przyspieszyło, jednak są jakieś problemy z RAM bo jak uruchamiam Minecrafta to wywala błąd że przydzielono 484MB RAM zamiast 1024MB, pomimo tego że jest 1,5GB wolnego ramu.
  Najrozsądniej byłoby dokupić RAMu, ale narazie nie potrzebuję więcej bo użycie SWAP jest niewielkie i sporadyczne – nie działa tylko minecraft.
  Z góry dziękuję za pomoc.

  #7209
  azjaazja
  Moderator

  # Co znaczy ‚przydzielono 484MB RAM zamiast 1024MB’? Skąd ten komunikat – z programu czy systemu. Podaj jego dokładną treść.
  # Jeżeli komputer zmienił zakres wykonywanych zadań i stał się maszyną do zastosowań ogólnych, to warto dołożyć RAM’u do 4GB (zakładając, że nie uruchamiasz na nim pamięciożernych aplikacji – np. wymagających pod tym względem gier, czy soft’u graficznego).
  # Pamiętaj, że /tmp wykorzystuje RAM, a nie dysk. Jeżeli niczego nie zmieniałeś, to system przydzieli dla tego folderu (do potencjalnego wykorzystania) 50% RAM’u. Sprawdź, po pojawieniu się takiego komunikatu, jakiej objętości śmieci masz w /tmp.
  # Jeżeli masz instalację na SSD, to polecam zoptymalizować system, tak aby zminimalizować użycie dysku:
  np. użyj zram (polecam community/systemd-swap)
  https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Installation_to_SSD_(quick_guide)
  https://wiki.archlinux.org/index.php/Solid_State_Drive

  Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 2 posty - 1 do 2 (z 2 ogółem)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.