Super lekkie Manjaro JWM 16.04

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Środowiska graficzne Inne Super lekkie Manjaro JWM 16.04

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 18 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1334
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Wydano Manjaro 16.04 z leciutkim pulpitem Joe’s Window Manager.

    Prezentuje się świetnie i działa jak błyskawica :)

    Ogłoszenie: https://manjaro.github.io/Manjaro-JWM-16.04-released/

    #1350
    mars
    Forumowicz

    A czy da się jakoś pobrać konfiguracje tego wyglądu Manjaro? Oraz co tam tylko potrzebne, aby były te ikony w menu, ikonka głośności na panelu i ikonka sieci volumeno.
    Czy muszę pobierać cały obraz ISO zainstalować na VirtualBox i skopiować pliki konfiguracyjne JWM?
    Nie wiem też dlaczego jest tyle wersji Manjaro, każde z innym środowiskiem ma inny numerek: 16.03, 16.04, 16.06 i z innym kelnerem. Ja mimo aktualizacji mam ciągle 4.1.2 a tu już jest w wersji 4.4 kernel.

    #1351
    Avatar photonapcok
    Administrator

    1. Poszczególne wydania obrazów ISO są po prostu oznaczane datą 16.04 znaczy wydana: kwiecień 2016.
    Manjaro jest dystrybucją ciągłą więc tak naprawdę nie ma wydań, w rozumieniu takim jak w innych dystrybucjach, a system się ciągle aktualizuje do najnowszych dostępnych w repozytoriach wersji.

    2. Jądro. Manjaro udostępnia ogromny wybór kerneli i możesz mieć ich zainstalowanych kilka równolegle.
    Ty masz zainstalowaną „linię” 41, więc aktualizują ci się kernele tylko w wersjach 4.1.*
    Możesz zainstalować inne jądra za pomocą np. Manjaro Settings Managera -> Jądro

    3. Konfiguracja wyglądu. Da się ale wymaga to odrobinę zachodu. Musisz zainstalować pakiet manjaro-jwm-settings i jeszcze przejrzeć listę pakietów używanych w Manjaro JWM -> https://github.com/holmeslinux/Manjaro-JWM/blob/master/Packages-Jwm. I ewentualnie doinstalować jeśli czegoś brakuje u ciebie w systemie. Następnie trzeba utworzyć nowego użytkownika w systemie i zalogować się na niego. Wtedy JWM teoretycznie będzie wyglądać tak jak nowym wydaniu.

    Pamiętaj, że JWM choć jest super lekkie i responsywne, to nie jest środowiskiem super łatwym w konfiguracji, wszystko konfiguruje się za pomocą plików konfiguracyjnych, menu z programami także.
    Dołączone jest narzędzie które znacznie to ułatwia – JWMConfig.

    ufff :)

    #1357
    mars
    Forumowicz

    Dzięki, jednak utworzenie nowego użytkownika załatwiło sprawę. Ale wróciłem do Cinnamon, ponieważ na netbooku jest dużo zabawy aby konfigurować, wybudzanie, wygaszanie ekranu po zamknięciu monitora. A w Cinnamon działa to z palca. JWM jest leciutkie i mi ładnie odciążyło procesor, bo RAM to dochodziło podobnie do 1,6GB zużycia. Jednak jestem już za leniwy na konfigurację i dopisywanie każdego programu do menu, a środowiska wykrywają to z automatu. Polecam JWM na desktopie jest nawet lżejsze od Openbox, Fluxbox, Pekwm z fajnym panelem.

    #1572
    JulieRose
    Forumowicz

    Chciałam nieco sprawdzić tą wersję ale gdy zainstalowałem Firefox nie chciał się uruchomic. Próbowałem tego na live-usb i nie powinno byc problemów, gdyż na manjaro xfce takiego problemu nie było ?

    #1573
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Uruchom więc Firefoksa w konsoli i pokaż co wypluwa.

    #1856
    mmkk
    Forumowicz

    Mam kilka pytań:
    1. Jak jest ze stabilnością tego środowiska ?
    2. Czy jest ono szybkie ?
    3. Czy jest pamięciożerne ?
    4. Jak to jest z oprogramowaniem ? Wiem, że KDE ma bardzo bogate repozyterorium – a jak to jest tutaj ?

    #1857
    pavbaranov
    Forumowicz

    Mam kilka pytań:
    1. Jak jest ze stabilnością tego środowiska ?

    2. Czy jest ono szybkie ?
    3. Czy jest pamięciożerne ?
    [/quote]
    Stabilne? Co to znaczy, oprócz tego, że jest to najczęściej powtarzana bzdura? Nie, nie wywala się co chwila.
    Pozstałe? Również – co to znaczy? JWM jest jednym ze lżejszych Menedżerów Okien (to nie środowisko graficzne, a coś w rodzaju OpenBox). Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na zasoby – tak „jest szybkie” :)

    4. Jak to jest z oprogramowaniem ? Wiem, że KDE ma bardzo bogate repozyterorium – a jak to jest tutaj ?

    Z całym szacunkiem, ale KDE nie ma nie tylko bogatego, ale żadnego repozytorium. Ma natomiast aplikacje, które działają w oparciu o biblioteki przez KDE rozwijane.
    W JWM, podobnie jak w każdym innym WM czy środowisku możesz stosować dowolne oprogramowanie. Repozytoria – w tym przypadku Manjaro – są takie same dla każdego środowiska/menedżera okien.

    #1858
    mmkk
    Forumowicz

    No tak, mówiąc repozytoria właśnie to miałem na myśli – trochę lapsus faktycznie.
    Natomiast nie wiem czy jest sens instalować programy dedykowane dla KDE na JWM ? Np. Okular – jak JWM nie ma, to nie ma….

    #1859
    pavbaranov
    Forumowicz

    To zależy. Aplikacje Plasmy, jako zależności pociągną Ci mniej lub więcej komponentów KF5. Ich uruchomienie to również wprowadzenie do RAM nie tylko samego programu, ale owych KF5 (tak chyba, w przypadku JWM będzie). Jeśli zatem instalujesz JWM bo musisz ze względu na małą przestrzeń dyskową oraz bardzo szczupły RAM, to w istocie być może lepiej poszukać zamienników. Jeśli to wybór dokonany na „współczesnym” komputerze – nie ma to znaczenia. (BTW: Wspomniany przez Ciebie okular, to wraz z innymi bibliotekami ok. 78MB w RAM, przy czym okular jest w wersji KF5 (nie ma jej jeszcze w repozytoriach). Zwróć jednak uwagę, że takie evince również pociągnie Ci zależności do Gtk. Z graficznych przeglądarek pdf masz jeszcze jedynie xpdf, który w istocie w RAM i na dysku zajmnie bardzo niewiele. Jeśli jednak chciałbyś inną „lekką” przeglądarkę pdf, to musiałbyś ją budować ze źródeł (AUR), co na słabym komputerze mija się nieco z celem. W takim przypadku lepiej jest wybrać taką dystrybucję, która jest przeznaczona na słabe („retro”) komputery OTB, albowiem w jej repozytoriach będą już owe „lekkie” odpowiedniki programów i nie trzeba będzie ich kompilować. Z drugiej strony jednak, w takich dystrybucjach, bardzo często zamiast np. LO istnieją również jakieś zamienniki, które – choć same w sobie – radzą sobie z edycją dokumentów, to jednak ich współpraca np. z dokumentami MSO może być zdecydowanie gorsza. Kompilacja LO na słabym sprzęcie mija się z celem tym bardziej.
    Innymi słowy: czym dysponuję (hardware) -> co chcę/mogę zainstalować jako środowisko/WM -> co w nim ma być i dlaczego = dystrybucja.

    #1861
    mmkk
    Forumowicz

    No ok, spróbuję sobie to JWM. Mój sprzęt jest dość mocny – 16GB RAM, i7.

    Natomiast pierwszy problem na jaki trafiam:
    jest szansa jakoś wyłączyć touchpad ? Mam włączony, mam też skrót klwiszowy (fn + f9). W KDE ten skrót działał. Tutaj nie ma na to szansy ?

    #1862
    pavbaranov
    Forumowicz

    Cóż… z JWM jest jeden problem. Popularne to jest wyłącznie w świecie PuppyLinuksa :) Opis konfiguracji – marny. Tak, czy inaczej obsługa większości tego, co w „dużych” środowiskach działa OTB będzie się odbywała na poziomie plików konfiguracyjnych dla „czystego” X11.
    W tym przypadku – powinieneś się chyba zaznajomić z tym tekstem z wiki Archa.
    IMO – przy takim komputerze, jeśli nie chcesz używać środowisk graficznych, to najsensowniejszym WMem jest OpenBox. Dlaczego? Bo najlepiej udokumentowany.

    #1863
    mmkk
    Forumowicz

    To nie o to chodzi, że nie chcę używać środowisk graficznych. Po prostu ociężałość i powolność KDE doprowadziła mnie do flustracji.

    Dlaczego nazywasz JWM tylko WindowMenagerem ? Przecież nie różni się aż tak bardzo od XFCE.

    #1864
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nie ja go nazywam WMem, ale jego twórca :) JWM to zresztą skrótowiec: Joe’s Window Manager.
    Cóż – mamy inne wymagania, bo na zdecydowanie (o kilka klas) gorszym komputerze używam właśnie Plasma 5.
    Dalej jednak proponowałbym Ci openbox. Np. w miksie napcoka (wszystko masz na forum i w ogłoszeniach).
    Jeśli natomiast jesteś przyzwyczajony do aplikacji KDE, a chciałbyś „lżejszego” środowiska, to moim zdaniem możesz wypróbować MoonLightDE (ale dla tego chyba trzeba byłoby zrobić PKGBUILDy) albo Luminę (jest w AUR).
    Jeśli chcesz, to tym MoonLightem można się pobawić (mam nadzieję, że się kompiluje).

    #1865
    mmkk
    Forumowicz

    Ok,
    spróbuję tego mixa. A tak w ogóle to co ten miks mi da w stosundku do obrazu pobranego z oficjalnej strony manjaro ?

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 18 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.