Manjaro nie uruchamia się po aktualizacji biosu

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie Manjaro nie uruchamia się po aktualizacji biosu

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5562
    Avatar photoRikoDEV
    Forumowicz

    Witam,
    dzisiaj zaktualizowałem bios do najnowszej wersji po aktualizacji Windows 10 (partycja 1) oraz Manjaro (partycja 2) nie uruchamiały się w windowsie występował blue screen który naprawiłem przez wbudowane narzędzie naprawy i system uruchamia się normalnie z poziomu grub niestety w Manjaro widzę komunikat taki jak na zdjęciu:

    #5563
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Nie należy aktualizować Windowsa gdy obok Masz zainstalowanego Linuksa (w tym wypadku Manjaro) powód: Windows nie lubi obok siebie innych systemów, a w szczególności Linuksa.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #5564
    Avatar photoRikoDEV
    Forumowicz

    Nie aktualizowałem windowsa tylko bios a to co innego. Możliwe że po aktualizacji biosu zmieniło się jakieś UUID na dysku (windows naprawia to swoim narzędziem) więc szukam pomocy tutaj aby naprawić moje manjaro. Nie chce rezygnować z windowsa ponieważ pracuje na aplikacjach które go wymagają i nie uruchomią się nawet z wine.

    #5565
    Nencio
    Forumowicz

    Zależy jaki masz bios. Sprawdź w biosie czy masz poprawnie ustawione ścieżki do grubx64.efi i czy wyłączyłeś secure boot. Ścieżka do grubx64.efi powinna być w ten deseń:
    /boot/efi/EFI/Manjaro/

    #5570
    Avatar photoRikoDEV
    Forumowicz

    Grub uruchamia się normalnie i mam opcje wybrania windows/manjaro. Po wybraniu manjaro otrzymuje błąd podany na zdjęciu. Ścieżka jest prawidłowa.

    #5571
    Avatar photoaquila
    Moderator

    1. Spróbuj wejść do tty kombinacją klawiszy ctrl+alt+Fx (za X F1,F2,F3…) i zobacz co tam jest w fstab. Wykonaj aktualizacji gruba:

    sudo update-grub

    2. Jeśli nie będziesz mógł wejść do tty wciskając klawisze spróbuj tej metody.

    3. Ostatecznie chroot z Live i aktualizacja lub reinstalacja grub.

    Uruchom Manjaro Live, otwórz konsolę i wpisz:
    sudo pacman -S mhwd-chroot
    Po zainstalowaniu wykonaj:
    sudo mhwd-chroot -a
    W nowo otwartym okienku:
    sudo update-grub

    lub instalacja.

    #5572
    Avatar photoRikoDEV
    Forumowicz

    @aquila spróbuje z drugim sposobem ponieważ do tty zapewne nie wejdę (sh: can’t access tty; job control turned off).

    EDIT: Po wykonaniu twoich komend poprawnie nadal widze ten bląd podczas uruchamiania.

    Wyjscie z komendy blkid:

    [manjaro /]# sudo blkid
    /dev/loop0: TYPE="squashfs"
    /dev/loop1: TYPE="squashfs"
    /dev/loop2: TYPE="squashfs"
    /dev/loop3: TYPE="squashfs"
    /dev/sda1: UUID="EAD4FFAED4FF7B61" TYPE="ntfs" PARTUUID="60faae07-01"
    /dev/sda2: UUID="F03CC7B53CC774DE" TYPE="ntfs" PARTUUID="60faae07-02"
    /dev/sda3: UUID="692f1e44-733f-441f-95c6-b0902e1476e5" TYPE="ext4" PARTUUID="60faae07-03"
    /dev/sda4: UUID="bc530e65-3b59-4bb3-8c4d-2a8b6889e8e1" TYPE="ext4" PARTUUID="60faae07-04"
    /dev/sdb1: LABEL="MJRO1702" UUID="46B1-42B1" TYPE="vfat" PARTUUID="043d3c6f-01"
    #5573
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Spróbuj wykonać z linku od „restore grub”. Oczywiście jak jesteś na root Manjaro.

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.