[SOLVED] Manjaro po aktualizacji nie chce się podnieść

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia [SOLVED] Manjaro po aktualizacji nie chce się podnieść

Oglądasz 5 posty - 1 do 5 (z 5 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6230
    tomNero
    Forumowicz

    Witam :)
    Mam nadzieję że w dobre miejsce wrzucam wątek.
    Piszę tu pierwszy raz więc za błędy ewentualnie popełnione z góry przepraszam ;)

    Mam problem z Manjaro taki że po aktualizacji ostatniej nie chce mi ogóle wstać :( Mam dwa kernele zainstalowane 'linux49LTS’ i 'linux413′. Żaden z nich nie startuje. Próbowałem chroot i ponownie zaktualizować, reinstalowałem oba kernele i nic :(
    Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc :) ponieważ potrzebuję jak najszybciej systemu z powrotem. Jakieś zdjęcia jak wygląda ekran podczas startu wrzucę jak tylko wrócę do domu.

    Tu zdjęcie jak to wygląda po uruchomieniu:
    https://imgur.com/a/lFDGl

    Pozdrawiam Wszystkich i z góry dzięki za pomoc :)

    #6234
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jakakolwiek informacja co to znaczy: „nie startuje”.

    #6235
    michaldybczak
    Forumowicz

    Pewnie masz błąd z SDDM, który pojawił się ostatnim update’cie. Jakie masz DE? Plasmę? Jeśli tak to SDDM jest najbardziej prawdopodobną przyczyną. Jeśli masz inne DE, to niestety trzeba szukać dalej, a do tego potrzeba więcej danych, bo w sumie prawie nic nie podałeś (poza tym, że kernele nie są problemem), a my jasnowidzami nie jesteśmy.

    Jeśli masz Plasmę, zaloguj się do tty, zainstaluj pakiet downgrade (jak nie masz) i wykonaj komendę: downgrade sddm
    Wybierz poprzednią wersję (możesz wrzucić do pacman ignore, ale niekoniecznie, zależy to od ciebie). Jak się zainstaluje starszy sddm to sudo reboot

    Niektórzy sugerowali, że jak się zmieni tapetę w SDDM, to wtedy problem znika. W każdym razie część użytkowników jest dotnięta tym problemem, ale nie wszyscy.

    Można poczytać na głównym, angielskojęzycznym forum manjaro o tym.

    #6238
    tomNero
    Forumowicz

    DE to KDE
    Do tty nie zaloguję się bo nawet do tego momentu nie wstaje. Wrzuciłem zdjęcie stanu na jakim się zwiesza po starcie gruba.

    EDIT:

    Problem rozwiązany :)
    Najnowsza wersja sddm 0.16.0-1 konfliktowała

    Opis naprawy:
    1. Dodanie parametru systemd.unit=rescue.target w grubie w linijce linux /boot (…)
    http://linux-pavbaranov.blogspot.com/2017/05/ostatnia-deska-ratunku-uruchomienie.html
    2. Po uruchomieniu sesji root wcisnąłem Ctrl+D i się załadowało KDE
    3. Downgrade pakietu sddm
    4. Reboot i działa :)

    Dziekuję za pomoc w naprawie na naszym kanale IRC :)

    #6242
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jeśli dasz radę, to włącz się w pomoc z tym SDDM, albowiem w istocie bywa problem i jak do tej pory nikt nie wie czy leży on po stronie SDDM, kernela, czy systemd. Wszystko wskazuje na to, że SDDM rozpoczyna być ładowany jeszcze zanim do końca załadują się Xy. W takim przypadku byłaby to chyba kwestia systemd.
    Masz odpowiedni wątek na gicie SDDM. Jest też zgłoszenie błędu w Archu.
    W niektórych przypadkach pomogło przebudowanie obrazu kernela z zastosowaniem tzw. early start KMS. Nie wiem czy z tego powodu, ale rozwiązanie takie stosuję od dłuższego czasu i błąd, z którym się spotkałeś mnie ominął. Wiem też, że nie we wszystkich przypadkach ów early start KMS pomaga.

Oglądasz 5 posty - 1 do 5 (z 5 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.