Manjaro ( przestał się włączać )

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Manjaro ( przestał się włączać )

Oglądasz 12 posty - 1 do 12 (z 12 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3453
    robiK
    Forumowicz

    Hej,witam na forum. Mam problem, po ściągnięciu aktualizacji i zrestartowaniu komputera manjaro przestał się uruchamiać i wyskakuje następujący błąd:

    Attachments:
    #3455
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Po pierwsze to nie jest żaden błąd, po prostu tak bootuje się Manjaro. A po drugie ja mam identyczne info i system mi się normalnie uruchamia. Cierpliwości, poczekaj trochę dłużej, a na pewno się uruchomi.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3456
    pavbaranov
    Forumowicz

    Podczas uruchamiania się (gdy widzisz GRUB) wciśnij „e”, potem usuń „quiet”, ctrl+x i zobacz co się dzieje. Zdaj relację.

    #3494
    pavbaranov
    Forumowicz

    Niestety już się zamknęło i nie mam edycji.


    @robiK
    – Po dłuższym „otwieraniu się” systemu zrób tak (prawdopodobnie masz sddm, który znowu padł, ale…)
    1. alt+ctrl+F2 (zresztą dowolne, bylemy >=F2).
    2. Zaloguj się do systemu.
    3. Wykonaj:
    systemctl -a | grep dm
    Pośród listy znajdziesz takie, które zawierają w swojej nazwie „dm”.service. Ciebie interesują tego typu nazwy jak: gdm, lightdm, sddm, mdm, lxdm (myślę, że głównie te są w Manjaro wykorzystywane). Jeśli zobaczysz którąś z nich wykonaj:
    4. sudo systemctl stop nazwadm
    5. Teraz spróbuj uruchomić swoje środowisko (znów nie wiem jakie masz – sprawdź sobie w wiki, najlepiej Archa jak je uruchomić „z palca”). Jeśli masz skonfigurowane startx – możesz też i to wykonać.
    Jeśli uruchomi się środowisko – daj znać. Jeśli nieuruchomi – też daj znać i wrzuć co wówczas wypisało.
    6. Będąc w konsoli możesz sobie naprawić system. Na początek skonfigurować prawidłowo kartę graficzną i profilaktycznie wykonać aktualizację systemu.
    Może coś to przyniesie.
    7. Jeśli masz sddm, to prawdopodobnie przyczyną „ciemnego ekranu” jest właśnie ono, które w ostatnim okresie raz działa – innym razem wcale. Wówczas możesz pomyśleć o skorzystaniu z innego DM

    #3495
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @pavbaranov Daj spokój, kolega po prostu spanikował że mu się system nie odpala. A ja jestem święcie przekonany że system się odpalił. Szkoda tylko że Nas nie informuje czy wszystko jest ok. Mi osobiście się wydaję że koledze @robik jest wstyd że z taką pierdołą wyskoczył na Forum.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3496
    pavbaranov
    Forumowicz

    @Robert75 – Jeśli ma sddm, to w istocie z nim od dłuższego czasu są problemy. W dodatku domyślne markowanie w GRUB przez quiet procesu uruchomieniowego powoduje, że nie wiadomo co się dzieje – widzisz wyłącznie to co na fotce.
    Niestety – sddm jest dość słabo chyba rozwijany. Mało osób, nadto te, które są prowadzą jeszcze inne projekty, w tym całe środowisko (liri).
    Ostatnio przeszedłem na lightdm i dla osób korzystających ze środowisk opartych o Qt5 polecam je wraz z lightdm-qt5-greeter. Krótki opis i konfigurowanie zamieściłem tutaj. Niestety obecnie są wyłączone publiczne katalogi dropboksa (a mi się nie chce tego wszystkiego zmieniać) zatem jeśli ktoś chciałby sobie zbudować i mieć na wypadek, gdy mu się sddm wywali, to proszę o kontakt.
    Zresztą – jak czytam, to problem tak samo się obrazujący, jak na fotce jest również związany z niedoskonałym procesem aktualizacji Xów.

    #3498
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @pavbaranov Ale ja mam identyczną sytuacje za każdym razem (jak na fotce) gdy uruchamiam system. I mnie się normalnie uruchamia bez najmniejszych problemów.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3499
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jasne, tylko jeśli taki stan trwa powyżej – powiedzmy 30 sek. to nie jest to już normalne.

    #3501
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Ano nie jest.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3507
    robiK
    Forumowicz

    Przepraszam, że tak długo nie odpisywałem. Komputer nie uruchamia się po 30 sek jak i 30 min. Mam zainstalowanego Manjaro obok win 10 na laptopie Asus. Jest to wersja Deepin. Jestem zielony i nie rozumiem za bardzo co znaczy usinięcie quiet?
    To z terminalem też coś kompinowałem ale nadal się nie uruchamia. Jeśli jest tu dużo rzeczy to kombinowania, może po prostu od nowa postawie system. Tylko będę wdzięczny za podpowiedzi, które wersje wybrać aby działało. Dzięki za fachowe porady i jeszcze raz przepraszam, za tak długą zwłokę.

    Attachments:
    #3509
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Manjaro Deepin nie instalowałem, to trudno mi powiedzieć czy po instalacji występują jakieś problemy. Deepin jest tworzony przez społeczność Manjaro, zaś deweloperzy Manjaro tworzą tylko 4 środowiska tj. Gnome, KDE, XFCE oraz Net (bez środowiska graficznego). Jeżeli chcesz sprawnie działający system, to zainstaluj sobie Manjaro XFCE, a potem już możesz sobie zmieniać (doinstalowywać) różne środowiska graficzne.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3511
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jestem zielony i nie rozumiem za bardzo co znaczy usinięcie quiet?

    Na zdjęciu – 3 linia od dołu, 2 słowo od prawej – trzeba usunąć.

    Obawiam się, że każda wersja Manjaro może mieć problemy, ale jak pisze @Robert75 – te oficjalne mogą teoretycznie być „lepsze”.
    Jaką tam masz kartę graficzną?
    Spróbuj wykonać to co w poście.

Oglądasz 12 posty - 1 do 12 (z 12 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.