Manjaro zapotrzebowanie na zasoby

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Różności Luźne rozmowy Manjaro zapotrzebowanie na zasoby

Oglądasz 2 posty - 1 do 2 (z 2 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6818
    Atom
    Forumowicz

    Witam
    Zainteresowałam się właśnie tą dystrybucją linuxa. Zauważyłem że środowiska xfcr i kde mają mniej więcej podobne zapotrzebowanie na RAM. Natomiast środowisko Gnome ma dwukrotnie większe przekraczające na dzień dobry 1G. Czym jest to spowodowane ? I dlaczego przy GNOME obciążenie procesora skacze jak szalone ? Wiadomo że najlepiej wychodzi XFCE bo tak i procek spokojny i ramu niewiele. Zawsze myślałem że Gmone jest gdzieś po środku miedzy XFCE a KDE. A tu się okazuje że w stosunku do KDE, Gnome wypada gorzej. I pod względem obciążenia procesowa i zapotrzebowania na RAM. Dlaczego się tak dzieje ?

    #6819
    Avatar photoazja
    Moderator

    … używam, Xfce, bo ma optymalny – z mojego punktu widzenia – stosunek zapotrzebowania na zasoby do uzyskanych efektów (funkcjonalnych i wizualnych). Kilka innych środowisk jest lżejszych, kilka innych cięższych – w tym KDE, GNOME (’nowe’), Budgie czy Cinnamon i Mate (dwa ostatnie wyszły ze 'starego’, lżejszego GNOME i są ciut cięższe od Xfce). 'Ciężar’ środowiska zależy od kilku elementów: zakresu realizowanej funkcjonalności, wykorzystywanej technologii, spodziewanej atrakcyjności wizualnej. Kiedyś KDE było mistrzem wagi ciężkiej, ale obecnie GNOME skutecznie z nim konkuruje – być może, z czasem, zoptymalizują się (lub ulegną temu procesowi wykorzystywane przez nich komponenty), ale póki co, jeżeli masz mało RAM’u, to w grę wchodzi Xfce i lżejsze rozwiązania (np. Openbox).

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 2 posty - 1 do 2 (z 2 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.