Home › Fora › Forum wsparcia › Mapowanie w fstab
- This topic has 9 odpowiedzi, 3 uczestników, and was last updated 6 years, 8 months temu by aquila.
- AutorPosty
- 3 stycznia 2017 o 07:12 #2423christoForumowicz
Używam jak na razie minta 17.3 środowisko KDE i cinnamon.Ponieważ nie jest ciągły a po aktualizacji na 18.1 nie daje znaku zycia i nie mam ochoty do instalowania systemu co jakiś czas zarzuciłem na kompa manjaro KDE ostatnią wersje 16.10.03 KDE chodzi spoko wszystkie użądzenia łącznie z myszą na bloutoha , grafiką HDMI i muzyka , sieciówka wifi wykrywa .Mam tylko jedną zagwozdkę jak zamapować we fstab albo w inny sposób dysk sieciowy na windzie w ntfs .
W mincie działało coś podobnego do tego//10.0.0.102/d$ /media/user-minta/WIN-D cifs username=administrator,password=password,file_mode=0777,dir_mode=0777,_netdev 0 0
i dysk d windy sieciowej mapował z prawami do odczytu i zapisu i uruchamiania dla user-minta w debianie mapuje ale jak zamyka system to nie umie odmapować i stoi z pare minut albo trzeba z palca wyłączyć.Powiedzcie ( napiszcie ) czy takie mapowanie w manjaro zda egzamin ewentualnie inny pomysł , może jakis skrypt ?
Pozdrawiam3 stycznia 2017 o 08:09 #2424pavbaranovForumowicz3 stycznia 2017 o 10:33 #2427christoForumowiczTak wiem wywołanie cifs powinno mapować.Tylko czy i jak zda to egzamin w manjaro ew. czy składnia jest prawidłowa.
O NFSie nie pomyslałem popatrze po powrocie do domu.
ps.wiem i dlatego szukam innego distro – ciagłego najlepiej z KDE.
Zadne wynalazki rosa i neony nie wchodzą w gre.
ps1.istnie mozliwość aktualizacji ale nie zawsze się udaje.
ps2.z tymi maskami 0777 nie jestem pewny czy dobrze chodzi o to aby miejscowy user mógł uruchamiać , kasować , zapisywac pliki i foldery na dysku mapowanym z systemem ntfs.3 stycznia 2017 o 11:52 #2428pavbaranovForumowiczInfo z wiki Archa winno być takie samo dla wszystkich dystrybucji, nie tylko dla niego. Dla Manjaro tym bardziej, albowiem jest na nim oparte. To jest rozwiązanie „generalne”, które nie jest związane z daną dystrybucją. Dla pewności możesz jeszcze przeszukać wiki Manjaro.
Pobocznie:
1. Nie – w przypadku Mint KDE nie istnieje oficjalnie wsparcie dla aktualizacji z Mint KDE 17 do Mint KDE 18. Bierze się to stąd, że obie te wersje używają innych initów oraz innego środowiska (Plasma 5 nie jest „prostym” następcą KDE4).
2. ROSA nie jest chyba dystrybucją ciągłą.
3. Spośród ciągłych dystrybucji, które mają KDE „na pokładzie” (a inne niż ciągłe, czy „pół ciągłe” w przypadku KDE wg mnie w ogóle są nieporozuieniem) sugerowałbym wziąć pod uwagę:
a) Arch Linux – absolutnie najlepsza implementacja KDE spośród wszystkich dystrybucji, które używałem; ma duże szczęście do absolutnie wspaniałych i odpowiedzialnych opiekunów tego środowiska.
b) Manjaro – paczki KDE tu są brane z Archa, w porównaniu do Archa ma w repozytoriach nawet nieco więcej rozwiązań dla KDE (np. Firefox KDE),
c) Chakra – obecnie mógłbym polecić, choć ze względu na szczupłość zespołu zdarzały się tu „przerwy w życiorysie”; dobra dystrybucja, ale to jest semi-rolling (base jest aktualizowane 3-4 razy do roku); ma też ograniczenia w zakresie aplikacji, które nie są aplikacjami budowanymi na KDE/Qt (tj. mniejsza ich ilość, ograniczona prawie wyłącznie do tych, które nie mają zamienników, lub te są gorsze); dystrybucja jest wyłącznie 64 bitowa, ale z multilib
d) KaOS – mocno eksperymentalna dystrybucja, która ma jednakże świetną implementację KDE; trzeba jednak pamiętać – dystrybucja wyłącznie 64 bitowa (brak nawet multilib), bardzo KDE „centryczna” (kto wie, czy nie bardziej jeszcze od Chakry), niekiedy – teraz będzie to już rzadziej – programy w wersjach rozwojowych,
e) OpenSUSE Tumbleweed – odmiana rolling release znanej dystrybucji; paczki trafiają po ich przetestowaniu w repozytorium Factory;
f) OpenSUSE Leap – odmiana „wydawnicza”, ale obecnie bardziej jak semi rolling;
– dokładnie nie wiem jak to będzie wyglądać, bo na razie chyba nikt nie wie, ale prawdopodobnie w zakresie KDE obie OpenSUSE będą się różnić w ten sposób, że w Leap będzie kontynuowane aktualizowanie wydania Plasma 5.8LTS, zaś w Tumbleweed pojawiać się będą nowe wersje tego środowiska,
g) OpenMandriva – o ile udostępni się repozytoria zapewniające (semi) rolling release (jest to możliwe),
h) Neon (mimo wszystko) – bo stoją za nim osoby związane z programowaniem dla KDE (nie mówię tu o Riddlu); jest kilka wersji.
Żadna inna dystrybucja z KDE (pomijam tu Gentoo i pochodne oraz Slackware) nie jest w zasadzie godna uwagi. W Fedorze przyszłość KDE jest niepewna, a w Kubuntu/Mint/Netrunner/Debian obecnie to jest kpina.
To powyżej wyłącznie w celach informacyjnych. Jeśli Cię interesuje – załóż nowy wątek.6 stycznia 2017 o 22:15 #2473christoForumowiczZrobiłem tak jak w pierwszym poście.Tzn.:
//10.0.0.102/d$ /media/user-minta/WIN-D cifs username=administrator,password=password,file_mode=0777,dir_mode=0777,_netdev 0 0
niby pokazuje same katalogi ale w środku nic nie ma.Natomiast jak po uruchomieniu dam w konsoli kolejno su,mount -a to wtedy wszystko jest OK i z uprawnieniami usera też.
Nie wiem dlaczego tak jest przecierz mount -a mapuje ze fstab to czego nie mapuje we fstab ?26 lutego 2017 o 21:48 #2978christoForumowiczPrzepraszam że pod swoim postem.
Jak odpalam system po kablu wszystko jest OK, mapuje z prawidłowymi uprawnieniami jak bootuje się po wifi nie mapuje dopiero jak dam mount -a .Jakiś pomysł ?
Pozdrawiam
ps.Manjaro w najnowszej wersji.KDE27 lutego 2017 o 11:05 #2979pavbaranovForumowiczSprawdź sobie chwilę, w której:
– nawiązane jest połączenie sieciowe na kablu, a po wifi,
– kiedy następuje montowanie dysków w stosunku do tego co wyżej.7 marca 2017 o 20:34 #3054christoForumowiczTeż próbowałem znaleźć ten moment ale cosik nie mogę.
Tak dziwnie z tym jest na mincie 17.3 działa jak głupie na 18-tym już nie na maniaro tez nie.5 marca 2018 o 13:26 #6988christoForumowiczDo zamknięcia , rozwiązałem.
Pozdrawiam6 marca 2018 o 10:45 #6991aquilaModeratorNapisz co zrobiłeś, dopiero wtedy można dopisać – rozwiązany. Forum nie jest do rozwiązywania problemu tylko dla Ciebie ale ma służyć innym szukającym pomocy z tym lub podobnymi błędami.
- AutorPosty
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.