Mapowanie w fstab

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Mapowanie w fstab

Oglądasz 10 posty - 1 do 10 (z 10 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2423
    christo
    Forumowicz

    Używam jak na razie minta 17.3 środowisko KDE i cinnamon.Ponieważ nie jest ciągły a po aktualizacji na 18.1 nie daje znaku zycia i nie mam ochoty do instalowania systemu co jakiś czas zarzuciłem na kompa manjaro KDE ostatnią wersje 16.10.03 KDE chodzi spoko wszystkie użądzenia łącznie z myszą na bloutoha , grafiką HDMI i muzyka , sieciówka wifi wykrywa .Mam tylko jedną zagwozdkę jak zamapować we fstab albo w inny sposób dysk sieciowy na windzie w ntfs .
    W mincie działało coś podobnego do tego //10.0.0.102/d$ /media/user-minta/WIN-D cifs username=administrator,password=password,file_mode=0777,dir_mode=0777,_netdev 0 0 i dysk d windy sieciowej mapował z prawami do odczytu i zapisu i uruchamiania dla user-minta w debianie mapuje ale jak zamyka system to nie umie odmapować i stoi z pare minut albo trzeba z palca wyłączyć.Powiedzcie ( napiszcie ) czy takie mapowanie w manjaro zda egzamin ewentualnie inny pomysł , może jakis skrypt ?
    Pozdrawiam

    #2424
    pavbaranov
    Forumowicz

    O ile się na tym znam, do tego co chcesz zrobić (jeśli rozumiem o co chodzi) służy Samba lub NFS.

    PS: W przypadku Mint 17.3 nie istnieje możliwość „aktualizacji” do 18 w przypadku wersji z KDE.

    #2427
    christo
    Forumowicz

    Tak wiem wywołanie cifs powinno mapować.Tylko czy i jak zda to egzamin w manjaro ew. czy składnia jest prawidłowa.
    O NFSie nie pomyslałem popatrze po powrocie do domu.
    ps.wiem i dlatego szukam innego distro – ciagłego najlepiej z KDE.
    Zadne wynalazki rosa i neony nie wchodzą w gre.
    ps1.istnie mozliwość aktualizacji ale nie zawsze się udaje.
    ps2.z tymi maskami 0777 nie jestem pewny czy dobrze chodzi o to aby miejscowy user mógł uruchamiać , kasować , zapisywac pliki i foldery na dysku mapowanym z systemem ntfs.

    #2428
    pavbaranov
    Forumowicz

    Info z wiki Archa winno być takie samo dla wszystkich dystrybucji, nie tylko dla niego. Dla Manjaro tym bardziej, albowiem jest na nim oparte. To jest rozwiązanie „generalne”, które nie jest związane z daną dystrybucją. Dla pewności możesz jeszcze przeszukać wiki Manjaro.

    Pobocznie:
    1. Nie – w przypadku Mint KDE nie istnieje oficjalnie wsparcie dla aktualizacji z Mint KDE 17 do Mint KDE 18. Bierze się to stąd, że obie te wersje używają innych initów oraz innego środowiska (Plasma 5 nie jest „prostym” następcą KDE4).
    2. ROSA nie jest chyba dystrybucją ciągłą.
    3. Spośród ciągłych dystrybucji, które mają KDE „na pokładzie” (a inne niż ciągłe, czy „pół ciągłe” w przypadku KDE wg mnie w ogóle są nieporozuieniem) sugerowałbym wziąć pod uwagę:
    a) Arch Linux – absolutnie najlepsza implementacja KDE spośród wszystkich dystrybucji, które używałem; ma duże szczęście do absolutnie wspaniałych i odpowiedzialnych opiekunów tego środowiska.
    b) Manjaro – paczki KDE tu są brane z Archa, w porównaniu do Archa ma w repozytoriach nawet nieco więcej rozwiązań dla KDE (np. Firefox KDE),
    c) Chakra – obecnie mógłbym polecić, choć ze względu na szczupłość zespołu zdarzały się tu „przerwy w życiorysie”; dobra dystrybucja, ale to jest semi-rolling (base jest aktualizowane 3-4 razy do roku); ma też ograniczenia w zakresie aplikacji, które nie są aplikacjami budowanymi na KDE/Qt (tj. mniejsza ich ilość, ograniczona prawie wyłącznie do tych, które nie mają zamienników, lub te są gorsze); dystrybucja jest wyłącznie 64 bitowa, ale z multilib
    d) KaOS – mocno eksperymentalna dystrybucja, która ma jednakże świetną implementację KDE; trzeba jednak pamiętać – dystrybucja wyłącznie 64 bitowa (brak nawet multilib), bardzo KDE „centryczna” (kto wie, czy nie bardziej jeszcze od Chakry), niekiedy – teraz będzie to już rzadziej – programy w wersjach rozwojowych,
    e) OpenSUSE Tumbleweed – odmiana rolling release znanej dystrybucji; paczki trafiają po ich przetestowaniu w repozytorium Factory;
    f) OpenSUSE Leap – odmiana „wydawnicza”, ale obecnie bardziej jak semi rolling;
    – dokładnie nie wiem jak to będzie wyglądać, bo na razie chyba nikt nie wie, ale prawdopodobnie w zakresie KDE obie OpenSUSE będą się różnić w ten sposób, że w Leap będzie kontynuowane aktualizowanie wydania Plasma 5.8LTS, zaś w Tumbleweed pojawiać się będą nowe wersje tego środowiska,
    g) OpenMandriva – o ile udostępni się repozytoria zapewniające (semi) rolling release (jest to możliwe),
    h) Neon (mimo wszystko) – bo stoją za nim osoby związane z programowaniem dla KDE (nie mówię tu o Riddlu); jest kilka wersji.
    Żadna inna dystrybucja z KDE (pomijam tu Gentoo i pochodne oraz Slackware) nie jest w zasadzie godna uwagi. W Fedorze przyszłość KDE jest niepewna, a w Kubuntu/Mint/Netrunner/Debian obecnie to jest kpina.
    To powyżej wyłącznie w celach informacyjnych. Jeśli Cię interesuje – załóż nowy wątek.

    #2473
    christo
    Forumowicz

    Zrobiłem tak jak w pierwszym poście.Tzn.://10.0.0.102/d$ /media/user-minta/WIN-D cifs username=administrator,password=password,file_mode=0777,dir_mode=0777,_netdev 0 0 niby pokazuje same katalogi ale w środku nic nie ma.Natomiast jak po uruchomieniu dam w konsoli kolejno su,mount -a to wtedy wszystko jest OK i z uprawnieniami usera też.
    Nie wiem dlaczego tak jest przecierz mount -a mapuje ze fstab to czego nie mapuje we fstab ?

    #2978
    christo
    Forumowicz

    Przepraszam że pod swoim postem.
    Jak odpalam system po kablu wszystko jest OK, mapuje z prawidłowymi uprawnieniami jak bootuje się po wifi nie mapuje dopiero jak dam mount -a .Jakiś pomysł ?
    Pozdrawiam
    ps.Manjaro w najnowszej wersji.KDE

    #2979
    pavbaranov
    Forumowicz

    Sprawdź sobie chwilę, w której:
    – nawiązane jest połączenie sieciowe na kablu, a po wifi,
    – kiedy następuje montowanie dysków w stosunku do tego co wyżej.

    #3054
    christo
    Forumowicz

    Też próbowałem znaleźć ten moment ale cosik nie mogę.
    Tak dziwnie z tym jest na mincie 17.3 działa jak głupie na 18-tym już nie na maniaro tez nie.

    #6988
    christo
    Forumowicz

    Do zamknięcia , rozwiązałem.
    Pozdrawiam

    #6991
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Napisz co zrobiłeś, dopiero wtedy można dopisać – rozwiązany. Forum nie jest do rozwiązywania problemu tylko dla Ciebie ale ma służyć innym szukającym pomocy z tym lub podobnymi błędami.

Oglądasz 10 posty - 1 do 10 (z 10 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.