Home › Fora › Forum wsparcia › Inne › [SOLVED] Nie odpala mi się Manjaro
- This topic has 8 odpowiedzi, 3 uczestników, and was last updated 8 years, 1 months temu by michaldybczak.
- AutorPosty
- 17 października 2016 o 19:47 #1962PaPlForumowicz
Witam
Mam problem-zainstalowałem najnowszy Manjaro Cinnamon jako drugi system operacyjny [ obok Minta ] i niestety po instalacji, gdy zrestartowałem komputer, w ogóle nie działał mi GRUB. Na zmiane migał czarny i szary ekran. Ponawiałem tą instalacje kilkukrotnie na tej samej partycji – za każdym razem to samo. W końcu zainstalowałem sobie trzecią dystrybucje [ Ubuntu Mate ] , żeby w ogóle mieć GRUBA i móc cokolwiek odpalić. Już z pozycji GRUBA próbowałem wejść na tego Manjaro, ale moim oczom ukazał się taki ekran :
Ogólnie jestem raczej zielony z Linuxa, więc nie mam pojęcia o co chodzi.
Proszę o pomoc – co zrobić by mieć tego Manjaro działającego17 października 2016 o 20:14 #1963michaldybczakForumowiczGrub ubuntowy nie potrafi odpalić manjaro (efektem jest Kernel panic), a ten z manjaro odpali ubuntu, więc potrzebujesz manjarowskiego gruba.
Powiedz, czy masz instalację legacy czy uefi? W przypadku wielu linuxów, najlepiej jest stosować uefi (koniecznie na GPT), bo wtedy grub ubuntu i manjaro idą do osobnych folderów na partycji uefi i żaden nie nadpisuje drugiego. W BIOSie można potem wybrać, który launcher ma być uruchamiany i oczywiście można wybrać ten z Manjaro, jako najbardziej uniwersalny, który uruchamia wszystko.
Jeśli jednak masz wszystko zainstalowane w legacy, spróbuj odpalić manjaro live i zainstalować/przywrócić manjaro grub ręcznie:
https://wiki.manjaro.org/index.php/Restore_the_GRUB_Bootloader
17 października 2016 o 20:34 #1964PaPlForumowiczNo ale dlaczego mrugał na zmiane czarny i szary ekran gdy miałem tylko Minta i Manjaro ? Dlaczego GRUB nowszego systemu nie działał ?
Michale – jak pisałem jestem zielony z Linuxa – nie wiem co to jest UEFI, GPT ani Legacy. Wiem co to jest BIOS -ale widziałem go w sumie może 3 razy w życiu, przy czym ostatni raz jak miałem 14 lat [ mam 32 ] .
Jakoś prościej można ?
17 października 2016 o 20:52 #1965aquilaModeratorZobacz
Musisz dopisać odpowiedni numer jądra oraz nie musisz doinstalowywać gedit tylko użyć zainstalowanego edytora tekstu z Cinnamona. (nie wiem co tam jest standarhowo używane)17 października 2016 o 21:15 #1966PaPlForumowiczZrobiłem to co było w filmie – literka w literkę.
Komunikat:
Bootinga a command list
error : file ’ /boot/initramfs-4.1-x86_64.img ’ not found
Press any key to continiue…
17 października 2016 o 21:25 #1967aquilaModeratorJaki tam masz numer jądra w Manjaro? Musisz wpisać taki sam numer. U mnie dla jądra 4.7.7-1 będzie wpis /boot/initramfs-4.7-x86_64.img. U Ciebie pewnie jest jądro 4.4 więc wpis /boot/initramfs-4.4-x86_64.img
Zresztą pokaż ten plik /boot/grub/grub.cfg z Manjaro.17 października 2016 o 21:55 #1968PaPlForumowiczOK- już sobie poradziłem – miałem 4.4
Teraz mam inny problem – w panelu dotykowym nie działa mi opcja STUKNIECIE W PANEL = KLIKNIECIE LEWYM PRZYCYSKIEM.
Od razu mówie, że w ustawieniach panelu dotykowego mam włączone PUKNIJ ABY KLIKNĄĆ .
Ktoś pomoże ???
Jeden wątek – jeden temat. Załóż nowy wątek i opisz bardziej szczegółowo problem.
17 października 2016 o 22:13 #1969michaldybczakForumowiczPapi, brakuje ci wielu podstaw i ciężko je teraz omawiać. Spróbuje to maksymalnie uprościć.
Dysk twardy może mieć strukturę zapisu, tzw. tablicę partycji. 2 najbardziej znane i używane to MBR (zwaną też dos – nie mylić z systemem dos!) i GPT.
MBR to starszy format używany na pen drivach i starszych komputerach (windows 7 i niżej), natomiast nowsze komputery (z windows 8 i 10) już posiadają zazwyczaj tablicę GPT.Obecnie system można zainstalować w trybie BIOS, inaczej legacy (czyli tak jak dawniej) i trybie UEFI (od windows 8 domyślnie tak jest windows instalowany).
Musisz pamiętać, że na tablicy MBR można instalować tylko w trybie legacy, natomiast na GPT zarówno jako legacy lub UEFI. Po wejściu do BIOSu, można ustawić jeden albo drugi tryb, zrestartować i dopiero wtedy będą widoczne możliwe programy startujące w danym trybie.
Czym się różnią te 2 tryby? To skomplikowana kwestia, ale powiedzmy, że w legacy GRUB (program rozruchowy linuxa) jest instalowany w wolnej przestrzeni przed partycjami i każda nowa instalacja nadpisuje ten region, więc można mieć tylko jeden GRUB, a kolejność instalacji systemów ma znaczenie. W trybie UEFI jest ukryta partycja fat32 zwana EFI, na której jest folder z odpowiednimi plikami rozruchowymi. Róże dystrybucje i systemy zwykle mają własne foldery, więc nie wchodzą sobie w drogę.
To wszystko to OGROMNE uproszczenie, aż do stopnia przekłamania, ale może starczyć na początek.
Co do BIOSu, to chyba go na tyle znasz, że umiesz wejść do kolejności bootowania skoro potrafisz instalować system? Jeśli tak, to w trybie UEFI będziesz widział tam opcję (lub będzie możliwa do ustawienia) programów rozruchowych, więc jeśli np. masz w UEFI windowsa i 2 linuxy, będziesz mógł wybrać którykolwiek z tych launcherów. Jak wybierzesz windows, będzie się uruchamiać windows jakby linux w ogóle nie istniał. Jak wybierzesz GRUB np. ubuntu, to zobaczysz wszystkie systemy, ale uruchomisz poprawnie tylko ubuntu i windows, ale nie manjaro (inna wersja GRUBa jest potrzebna). Jeśli wybierzesz GRUB manjaro, to też zobaszysz wszystkie systemy i wszystkie powinny się uruchomić. Jeśli ustawisz legacy, to wtedy po prostu wybierasz nośnik (dysk twardy, CD/DVD, itd.) i jeśli jest na nim program startujący (GRUB lub starter windowsa) to system odpali.
Wracając do twojej sytuacji. Musisz spełnić pewne warunki, żeby wszystko ci chodziło. Musi zgadzać się tabela partycji, musi być dobry tryb wybrany (UEFI lub legacy), musisz mieć pen driva w wersji live, które jest w stanie uruchomić się odpowiednim trybie (UEFI lub legacy), żebyś mógł w tym samym zainstalować system, no i oczywiście musisz odpowiednio wybrać opcje partycjonowania systemu w instalatorze (i miejsce gdzie będzie zainstalowany GRUB lub gdzie jest partycje EFI – dla trybu UEFI).
Schrzanienie w jednym z tych etapów spowoduje różnego rodzaju problemy, które uniemożliwią uruchomienie systemu. Musisz trochę poczytać na ten temat więcej, żeby to ogarnąć i umieć poprawnie zainstalować.
18 października 2016 o 05:32 #1973michaldybczakForumowiczAcha, Papi, jeszcze jedna sprawa. Jeśli masz windowsa 8 lub 10 na dysku, to dość prawdopodobne, że masz w BIOSie włączoną opcję „Secure Boot”. Nie dam głowy, ale systemy ubuntopochodne są chyba w stanie się uruchomić nawet jak ta opcja jest włączona. Generalnie przy linuxie powinna być ona jednak wyłączona, bo manjaro i wiele innych dystrybucji po prostu nie zastartuje mimo poprawnej instalacji jeśli Secure Boot będzie działać.
- AutorPosty
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.