Obsługa RTL2832U R820T

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Obsługa RTL2832U R820T

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 15 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7973
    warsztat-dom
    Forumowicz

    Witam. Niebieski dongle tuner tv który po zmianie sterowników na sdr-rtl zamienia się w skaner radiowy 25-1700mhz. Np. pod kaffeine jako tuner tv działa pięknie, po instalacji sdr-rtl można dużo posłuchać a także np. sprawdzać mikrofony bezprzewodowe czy samochodowe piloty.
    Oczywiście dwa rodzaje sterowników służą do swoich celów więc nie da się pod sterownikami sdr-rtl oglądać tv pod kaffeine (brak urządzenia) i na odwrót. Ponieważ po wgraniu sdr-rtl wszystko na dysku i tak jest mam pytanie jak tu zrobić jakiś skrypt który by włączał i wyłączał odpowiednie moduły.
    Dla przykładu gdy działa TV lsmod wyrzuca min:

    r820t 32768 1
    rtl2832 24576 1
    i2c_mux 16384 1 rtl2832
    dvb_usb_rtl28xxu 45056 8
    dvb_usb_v2 40960 1 dvb_usb_rtl28xxu
    dvb_core 143360 2 dvb_usb_v2,rtl2832
    rc_core 40960 5 lirc_dev,ir_lirc_codec,dvb_usb_v2,dvb_usb_rtl28xxu

    usbcore 286720 7 rtl2832_sdr,ehci_pci,dvb_usb_v2,usbhid,dvb_usb_rtl28xxu,ehci_hcd,uhci_hcd

    z czyli chodzą rtl2832 i r820t i jak je podpinać i odpinać przez modprobe najlepiej jednym plikiem który sprawdza jakie aktualnie załadowane są moduły i podmienia je na przeciwne (sdr) tak żeby zmiana kończyłą się kliknięciem i odpięciem na chwilę dongla. Nie znam się na programowaniu, potrafię coś tam w arduino ale tu przydałaby się pomoc w postaci szkieletu skryptu .sh
    Nie wiem czy dobrze kombinuję ale wydaje mi się ze to jest możliwe.
    Jak używam np. gqrx a potem chcę tv pod kaffeine to wystarczy odinstalować sdr-rtl i na chwilę odpiąć dongla by pojawiła się możliwość oglądania tv. Ale to raczej upierdliwy sposób.
    Oczywiście proszą o wyrozumiałość. Nie jestem informatykiem więc proszę łopatologicznie.
    Pozdrawiam.

    #7986
    Avatar photoazja
    Moderator

    … o ile dobrze rozumiem, to po zainstalowaniu driver-A, urządzenie działa w trybie A, a po zainstalowaniu driver-B, w trybie B. Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy (moc leży w prostocie), to dwa niewielkie skrypty, które będą odinstalowywały jedne driver’y i instalowały drugie. Ile, to zajmie?, sekundy?

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7989
    pavbaranov
    Forumowicz

    @azja – Problem leży gdzie indziej. Wg wszelkich poradników albo możesz mieć jedne sterowniki, albo drugie. W którymkolwiek przypadku drugie winny pójść w blacklist. Zerknij na wiki w Archu.

    #7993
    Avatar photoazja
    Moderator

    @pavbaranov -> nie dociekałem szczegółów, tylko roboczo założyłem, że urządzenie może pracować z oboma sterownikami (nie jednocześnie), oferując różną funkcjonalność.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7996
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Zobacz czy po tej komendzie zadziała sdr-rtl:

    sudo modprobe -r dvb_usb_rtl28xxu

    #7997
    pavbaranov
    Forumowicz

    Generalnie – czy mógłbyś nam udzielić info w jaki sposób obecnie przełączasz między obu sterownikami oraz, czy po instalacji sdr_rlt dokonywałeś w systemie jakichś zmian konfigurujących którykolwiek ze sterowników?

    #8005
    warsztat-dom
    Forumowicz

    Generalnie – czy mógłbyś nam udzielić info w jaki sposób obecnie przełączasz między obu sterownikami oraz, czy po instalacji sdr_rlt dokonywałeś w systemie jakichś zmian konfigurujących którykolwiek ze sterowników?

    Po prostu jak chcę posłuchać radia na różnych zakresach instaluję sdr-rtl plus gqrx a jak tv muszę odinstalować sdr-rtl za którym leci gqrx.
    Żadnych konfiguracji robić nie muszę. Czasami muszę system, restartować a czasami wystarczy wypiąć na chwilę dongla jeżeli był wpięty przed zmianą.

    Zobacz czy po tej komendzie zadziała sdr-rtl:

    sudo modprobe -r dvb_usb_rtl28xxu

    Jak mam zainstalowane sdr-rtl to tv nie zadziała, jak je odinstaluję to ta komenda nie zadziała.

    Generalnie chodzi mi o to by mając zainstalowane sdr-rtl móc je zamieniać na fabryczne sterowniki z jądra i na odwrót.

    #8006
    pavbaranov
    Forumowicz

    Wg info z wiki Archa, oba sterowniki są we wzajemnym konflikcie. Jeśli to prawda, to nie powinieneś mieć w ogóle możliwości używania tego ustrojstwa jako SDR lub tuner-tv. Albo – albo. Nie mam – nie wiem.
    Inna sprawa, to czy aby na pewno potrzebujesz sdr? Z tego co opisałeś, to chodzi Ci o poszerzenie zakresu obsługiwanych częstotliwości. Sterownik sdr jest głównie przeznaczony do… nadawania. Zatem być może – podkreślam nie wiem – nie tędy droga.

    #8007
    warsztat-dom
    Forumowicz

    Instalacja gqrx ciągnie za sobą rtl-sdr (bo tak się to pisze wcześniej przekręcałem nazwę jak to dyslektyk :) )
    Gdzie jest to info o nadawaniu ?
    W opisie widzę ogólny cel sterownika dla osiągnięcia celów SDR (Software Defined Radio)

    #8019
    pavbaranov
    Forumowicz

    Generalnie coś tu strasznie pomieszane.

    Ok.
    1. Zainstaluj rtl-sdr lu rtl-sdr-git.
    2. Podepnij tuner.
    3. W konsoli wpisz: dmesg | tail
    4. Sprawdź, czy program do odtwarzania TV (np. Kaffeine) potrafi w tym momencie transmitować DVB-T.
    5. Sprawdź, jakie moduły są podniesione.
    6. Jeśli nie – wydaj w konsoli:
    sudo modprobe dvb_usb_rtl28xxu
    i być może jeszcze:
    modprobe rtl2832
    7. Ponownie sprawdź np. w Kaffeine, czy teraz ustrojstwo działa jako odbiornik DVB-T.

    Jeśli to działa, to:
    1. Przy zainstalowanym rtl-sdr, bezpośrednio po starcie komputera, urządzenie będzie przygotowane do pracy w trybie SDR.
    2. Jeśli będziesz chciał użyć go jako DVB-T, to musisz podnieść moduły kernela, które go uczynią takim tunerem.
    3. Po zakończeniu pracy jako DVB-T, będziesz musiał usunąć z pamięci moduły dvb_ust_rtl28xxu oraz rtl2832 i system automatycznie winien umożliwić Ci przejście w stan SDR.
    Nic więcej nie potrzeba.
    Jeśli chcesz zautomatyzować, to można sobie nawet w aliasie dać i poprzedzić program, który wykorzystujesz, gdy chcesz oglądać TV.

    PS1: Paczka rtl-sdr nie dostarcza żadnych sterowników, zmienia jedynie sposób wykorzystania ustrojstwa oraz blokuje (blacklist) przy starcie systemu sterowniki DVB-T (wyżej wymienione oraz rtl2830.
    PS2: Zerknij sobie na coś takiego. Wychodzi na to, że obecnie DVB-T winno być również zaimplementowane w GNURadio. O co chodzi – nie wiem, bo jak wspomniałem, nie mam takiego ustrojstwa i nie używałem nigdy.

    #8026
    warsztat-dom
    Forumowicz

    https://manjaro.pl/wp-content/uploads/2018/07/rtl-sdr.jpg
    https://manjaro.pl/wp-content/uploads/2018/07/kaffeine-err.png
    Kolego pavbaranov wystarczy :
    sudo modprobe dvb_usb_rtl28xxu
    odpiąc i wpiąć dongla
    i tuner dvb-t działa.
    https://manjaro.pl/wp-content/uploads/2018/07/kaffeine-ok.png
    Co dziwne gqrx dalej działa i umożliwia odbiór np. w pasmie lotniczym.
    https://manjaro.pl/wp-content/uploads/2018/07/gqrx-lot.png
    Nic nie muszę robić ale jeszcze nie wiem czy załadowany rtl128xxu nie robi zmian w paśmie gqrx.
    Dzięki. Mądrych warto słuchać. Pierwsze zabawy z tym miałem na W10 i tam takiej sztuki nie było, tylko zadig a stąd moje przeświadczenie że dwa zupełnie różne sterowniki.
    Pozdrawiam.
    ps. nie wiem jak wklejać obrazki żeby były widoczne w dobrym miejscu.

    #8041
    Avatar photoazja
    Moderator

    @warsztat-dom -> spójrz na komunikat, na dole Twojego post’u – pliki były zbyt duże i pewnie stąd Twoje problemy z obrazkami. Jeżeli chcesz wklejać ilustracje bezpośrednio do post’u, to trzymaj się ograniczenia rozmiaru i używaj przycisku poniżej pola edycji text’u. Możesz również umieszczać link’i do obrazków udostępnionych przez Ciebie, na stosownych do tego server’ach.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8292
    warsztat-dom
    Forumowicz

    Witam.
    Awaria dvb-t nie wiem od czego, w kaffeine stacje tv są wyszukiwane jednak brak obrazu i dźwięku. Tuner sprawdzony na innym komputerze hula więc to tylko wina systemu.
    Kaffeine korzysta z vlc , pod konsolą mam taki komunikat main decoder error: buffer deadlock prevented

    Pozdrawiam.

    Znalazłem chwilkę na zabawę, tymczasowo pomogła podmiana vlc na vlc-git z AUR, podlinkowanie libvlc.so.5 i obraz z dźwiękiem w kaffeine się pojawiły.

    #8299
    Avatar photoazja
    Moderator

    o ile dobrze rozumiem problem (co nie jest takie pewne, bo starający się zrozumieć nie jest programistą, a problem owszem – jest natury programistycznej), to komunikat informuje o zapobieżonej wzajemnej blokadzie procesów (mogącej powstać wskutek prób dostępu do zasobów). Jeżeli extra/vlc (3.0.4) nie działa, a działa AUR/vlc-git (4.0.0), to zapewne problem interakcji konkretnej wersji z zależnościami (VLC ma ich od metra). Ostatni upgrade systemu przyniósł nowe VLC i (być może) jakieś nowe zależności.
    ten sam problem (jak można sądzić z komunikatu) w innym kontekście:
    https://github.com/mrmaffen/vlc-android-sdk/issues/128

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8301
    warsztat-dom
    Forumowicz

    Nie umiem określić czy to może być akurat taki błąd, na vlc-git jest lekki problem ze skalowaniem tj. po włączeniu programu w oknie jest powiększony wycinek obrazu, przypuszczam że obraz wyświetlany bez skalowania piksel w piksel, jednak przełączenie tego na pełny obraz i powrót do okna rozwiązuje niedogodność (efekt ten sam przy dvbt jak i otwieraniu plików video dowolnego formatu), czekam na kolejne aktualizacje i zrobię powrót do „głównego” vlc. Na razie coś jest spieprzone. Na vlc-git pod konsolą mam 10 kilo komunikatów o błędach ale jednak działa. Dziękuję za reakcje.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 15 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.