[SOLVED] Opcje startu systemu

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy [SOLVED] Opcje startu systemu

  • This topic has 26 odpowiedzi, 4 uczestników, and was last updated 7 years temu by Avatar photoaquila.
Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 27 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3395
    paranoise
    Forumowicz

    Cześć. Chciałbym zapytać gdzie w Manjaro, (najlepiej w Plazmie, bo na niej aktualnie siedzę) można znaleźć opcje uruchamiania systemu. Chodzi mi o to, że instalowałem Manjaro na partycji na której wcześniej był instalowany Windows 7 i teraz przy starcie system pyta mnie czy nie chcę odpalić Siódemki. Jako, że po próbie wyboru Windowsa, ten i tak nie odpala, chciałbym zlikwidować to z opcji wyboru, a najlepiej cały Windows 7 wraz z nim. Oczywiście najprościej byłoby zrobić format i jeszcze raz zainstalować Manjaro, ale chyba to jest do zrobienia i chciałbym się czegoś przy okazji nauczyć.

    #3396
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Najlepiej uruchomić Manjaro settings manager i zainstalować jądro najlepiej wyższe od obecnego. I powinno to zniknąć.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3398
    paranoise
    Forumowicz

    Pomogło. Dzięki. Tyle, że miałem nadzieję na to, że start systemu przyspieszy, a nie przyspieszył. Czy ktoś ma jakieś rady jak sprawić żeby system się tak długo nie odpalał. W tej chwili startuje mi chyba nawet dłużej niż Windows 7, a pamiętam, że Ubuntu ładowało się w moment.

    #3399
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Ja obecnie mam zainstalowane Manjaro Cinnamon i u mnie system się odpala w ponad 20 sekund daj wynik z terminala tak jak ja dałem. `[robson@amd ~]$ systemd-analyze
    Startup finished in 3.781s (kernel) + 20.049s (userspace) = 23.830s
    `

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3400
    paranoise
    Forumowicz

    Nie wiem jak dać wynik z terminala. Ale jak włączyłem normalnie stoper w telefonie, żeby liczył czas startu w lapie, to na właczenie systemu do momentu wyświetlenia się pulpitu potrzebował chyba minuta dwadzieścia, a do uruchomienia wszystkiego minuta czterdzieści.

    #3402
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Przy starcie systemu wciśnij Escape, powinno Cię przerzucić do trybu tekstowego i zobacz jak długo usługi się uruchamiają. Poczytaj o systemd-analyze. Np. tutaj i tutaj. Możesz również zrobic jak tutaj.

    #3403
    pavbaranov
    Forumowicz

    @aquila – Temat dla Ubuntu nie jest już aktualny w przypadku systemów opartych o systemd. O optymalizacji wydajności oraz procesów startowych można przeczytać w wiki Archa: 1, 2 i 3.
    Dość łatwo usługami systemd można zarządzać poprzez systemdgenie (to głównie dla systemów opartych o Qt) lub systemd-kcm (Plasma), lub systemd-gui (w systemd-ui – głównie sens używania w systemach opartych o Gtk). Tylko trzeba wiedzieć jak.
    Inna sprawa, że… to o czym pisze paranoise chyba jednak nie dotyczy samego startu usług, a po prostu pojawienia się Plasmy w sposób nadający się do jej używania. Niestety – samo pierwsze „wyrysowanie” elementów środowiska przez Plasmę trwa (wystarczy porównać ile czasu potrzebuje Plasma przy pierwszym starcie i przy starcie po wylogowaniu). Są możliwości przyspieszenia startu Plasmy, ale tak na prawdę, to albo napisać trzeba byłoby podręcznik, albo jedynie ogólnie wylistować. Pierwszego mi się nie chce, zatem listing:
    1. Oprócz optymalizacji usług systemd – rezygnacja z niepotrzebnych usług w Plasma.
    2. Dodanie compose-cache
    3. Rozsądne używanie baloo i przede wszystkim doprowadzenie pierwszej indeksacji do końca.
    4. Dostosowanie opcji wyświetlania do posiadanego sprzętu.
    5. Ewentualne rozważenie kompresji niektórych plików wykonywalnych.
    6. Optymalizacja zachowania Plasmy przy kończeniu sesji i rozpoczynaniu nowej (czy ma zapamiętywać wszystko, czy rozpocząć nową sesję itp.).
    7. Rozważenie, czy na pewno DM jest nam potrzebny czy też nie lepiej, by startem Plasmy sterował np. systemd.
    8. Rozważenie ew. korzystania z hibernacji itp.
    Pewnie jeszcze kilka innych, które nie przychodzą mi teraz do głowy.
    Niemniej jednak, przez brak optymalizacji procesów startowych w samym najpopularniejszym tandemie SDDM/KWin proces uruchamiania się KWina do szybkich nie należy. Niestety prace prowadzone w tym zakresie zostały porzucone kilka lat temu i nie nadają się dla Plasma 5.

    #3405
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @paranoise Żeby sprawdzić po jakim czasie się uruchamia system należy wklepać do terminala systemd-analyze i wcisnąć przycisk enter.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3406
    pavbaranov
    Forumowicz

    Żeby sprawdzić po jakim czasie się uruchamia system należy wklepać do terminala systemd-analyze i wcisnąć przycisk enter.

    I tak – i nie. To polecenie poda nam wyłącznie sumaryczny czas uruchamiania się procesów kernela oraz tzw. userspace, czyli procesów użytkownika (nie wiem jak to prawidłowo nazwać). Nic nam natomiast nie mówi o uruchamianiu się środowiska, a to jest utożsamiane przez ZU z „systemem” w przypadku linuksa. Ba bywa również i mylące. Przykład? Oto wynik tej komendy po uruchomieniu komputera po raz pierwszy dzisiaj:

    systemd-analyze 
    Startup finished in 10.062s (kernel) + 3min 14.026s (userspace) = 3min 24.088s

    Czy to oznacza, że od chwili naciśnięcia przycisku „power” do chwili w której mogłem z komputera korzystać upłynęło 3,5 min? Nie.
    Przyglądnijmy się bliżej co zajęło komputerowi ten czas:

    $ systemd-analyze blame
        2min 52.539s updatedb.service

    Tak. Używam mlocate. Ta paczka dostarcza m.in. usługę updatedb, która uruchamiana jest automatycznie o godz. 0:00 lub w przypadku
    pierwszego uruchomienia komputera po upływie 24h od ostatniej aktualizacji bazy. Proces ten nie ma jednakże wpływu na „start” systemu i odbywa się w tle (systemd daje możliwość uruchamiania kilku usług równocześnie), gdy pojawi się już środowisko.
    Niestety wynik polecenia systemd-analyze jest mocno fetyszyzowany i nie daje niemal żadnej sensownej informacji o tym jak szybko startuje system. Sensowniejsza jest analiza dokonana z użyciem opcji „blame”, albowiem to przynajmniej daje nam informację jak szybko startują poszczególne procesy i – o ile ktoś się na tym zna – umożliwia ich optymalizację.

    #3407
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @pavbaranov Nie jest tajemnicą że pierwsze uruchomienie kompa według systemd-analyze trwa zawsze dłużej, niż po kolejnych restartach. Nie mniej jednak daje nam to szczątkowe informacje na temat szybkości uruchomienia się systemu. Ja osobiście nie wierzę tym danym, bo mimo że mój komp przy pierwszym uruchomieniu to jest wynik `[robson@amd ~]$ systemd-analyze
    Startup finished in 3.773s (kernel) + 1min 16.199s (userspace) = 1min 19.973s `

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3408
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nie jest tajemnicą że pierwsze uruchomienie kompa według systemd-analyze trwa zawsze dłużej, niż po kolejnych restartach.

    To też nie do końca jest prawda. Wszystko bowiem zależy od tego jakie są uruchamiane usługi.
    Faktem natomiast jest, że wynik działania polecenia systemd-analyze za każdym startem może być różny :)
    Nie ma to istotnego znaczenia.


    @paranoise
    : Fakt, pokaż nam wynik (oprócz tego, o czym pisał @Robert75):

    systemd-analyze blame 
    systemd-analyze critical-chain

    Nadto – wyjaśnij co rozumiesz przez „długie uruchamianie się systemu”, bo może to mieć co najmniej kilka znaczeń.

    #3409
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @pavbaranov A co mógłbyś powiedzieć o moich danych

    [robson@amd ~]$ systemd-analyze critical-chain
    The time after the unit is active or started is printed after the "@" character.
    The time the unit takes to start is printed after the "+" character.
    
    graphical.target @22.000s
    └─lightdm.service @21.168s +831ms
      └─systemd-user-sessions.service @21.022s +35ms
        └─nss-user-lookup.target @21.573s
    [robson@amd ~]$ systemd-analyze blame
              9.175s systemd-journal-flush.service
              8.649s systemd-journald.service
              6.349s plymouth-start.service
              3.763s dev-sda7.device
              2.951s plymouth-read-write.service
              1.798s NetworkManager.service
              1.728s ModemManager.service
              1.493s systemd-modules-load.service
              1.168s polkit.service
              1.150s tlp.service
              1.045s systemd-hwdb-update.service
              1.024s ldconfig.service
               831ms lightdm.service
               538ms dev-hugepages.mount
               517ms udisks2.service
               509ms systemd-remount-fs.service
               509ms sys-kernel-debug.mount
               506ms dev-mqueue.mount
               361ms ntpd.service
               302ms colord.service
               250ms avahi-daemon.service
               241ms org.cups.cupsd.service
               232ms systemd-udevd.service
    lines 1-23
    
    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3411
    pavbaranov
    Forumowicz

    @Robert75 – Rozważ dlaczego lightdm podnosi Ci się aż 22 sek (może inny greeter, może inny motyw?) oraz – bo na to mi wygląda – czy nie poskromić zapędy journalctl na przestrzeń dyskową (czyli ograniczyć rozmiar. Także rezygnacja z plymouth – jak zawsze – przyspiesza start systemu. Innymi słowy: ładnie (dot. lightdm i plymouth) lub szybko – wybór należy do Ciebie.

    #3412
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @pavbaranov Sugerujesz mi żebym odinstalował plymouth, to przecież system mi się nie uruchomi. Wiem bo sprawdzałem.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3413
    pavbaranov
    Forumowicz

    Sugerujesz mi żebym odinstalował plymouth, to przecież system mi się nie uruchomi. Wiem bo sprawdzałem.

    Bzdura – nie mam plymouth – system się uruchamia. Wadliwie go odinstalowałeś. To jednak nie jest w żaden sposób związane z tematem @paranoise

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 27 ogółem)
  • Wątek ‘[SOLVED] Opcje startu systemu’ jest zamknięty.