Open GL czasami nie działa

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Open GL czasami nie działa

Oglądasz 9 posty - 1 do 9 (z 9 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7027
    jedrzejkr92
    Forumowicz

    Cześć,
    mam Manjaro KDE 17.1.6, którego uzywam na laptopie lenovo Y510p, do karty graficznej uzywam sterownikow wlasnosciowych zainstalowanych automatycznie
    czasami animacje systemowe sa bardzo wolne i nie moge uruchamiac aplikacji na open gl, takich jak steam
    a czasami normalnie wszystko dziala
    kiedy nie dziala:
    po wklepaniu glxinfo | grep „OpenGL version”
    Error: couldn’t find RGB GLX visual or fbconfig
    Kiedy dziala
    OpenGL version string: 3.0 Mesa 17.3.6
    podobny problem byl opisany tutaj
    https://forum.manjaro.org/t/nvidia-940mx-intel-620-system-slow-sometimes/36757
    ale u mnie to nie dziala, apcid jest aktywne,
    jest jakies rozwiazanie?

    #7033
    Avatar photoazja
    Moderator

    … rozumiem, że własnościowych driver’ów używasz dlatego, że lepiej sprawują się w grach, prawda? To nie jest odpowiedź na Twoje pytanie, ale może warto – w wolnej chwili – przejść na wolne stery i przetestować ich działanie na Twojej instalacji.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7035
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @azja Kolego drogi, Open GL działa tylko na sterach własnościowych, a na nouveau niestety nie.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #7038
    jedrzejkr92
    Forumowicz

    Nie gram, ale uruchamiam to „menu start”. A uruchomienie go kiedy akurat te stery nie działają trwa ładne kilka sekund.
    Zainstalowałem wolne sterowniki, jest OK.
    Bede probowal zainstalowac starsze wlasnosciowe, jest jakas komenda na to?

    #7039
    Avatar photoazja
    Moderator

    … driver’ami w Manjaro rządzi mhwd (Manjaro Hardware Detection), dlatego powinieneś instalację/deinstalację/konfigurację sterowników wykonywać za jego pomocą. Zalecam ostrożność w działaniach, nawet jeżeli wiesz co robisz. Na tym forum znajdziesz co nieco na temat problemów ze sterami, ale na https://forum.manjaro.org/ jest tego od metra. Za to Wiki Manjaro jest lakoniczna w temacie mhwd, ale warto przeczytać: https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Mhwd
    ————-
    EDIT-20180314-0155 … jeżeli problem dotyczy menu w KDE, to może warto ugryźć problem od tej strony – pogrzebać w konfiguracji, poszukać na forum. No i rzecz jasna wujek G i Kaczka.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7040
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Bede probowal zainstalowac starsze wlasnosciowe, jest jakas komenda na to?

    Ja np. jestem posiadaczem karty graficznej NVidia GeForce 7600 GT, to aby do niej zainstalować stery muszę wykonać to polecenie:
    sudo mhwd -i pci video-nvidia-304xx
    To jest oczywiście przykład, jak należy instalować stery w Manjaro.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #7041
    Avatar photoazja
    Moderator

    @Robert75 -> tak zainstalujesz AKTUALNĄ wersję, czyli jedynie słuszną w przypadku dystrybucji arch’owych (czy szerzej, dystrybucji rolling-release, choć nie wiem czy wszystkich). @jedrzejkr92 ma jednak inny problem, bo chce zainstalować starszą wersję. Bez wątpienia jest, to sytuacja zagrażająca stabilności systemu i należy zastanowić się, czy skórka warta jest wyprawki.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7045
    jedrzejkr92
    Forumowicz

    Nie warta, ważne że KDE chodzi płynnie, dzięki!
    Może nie za wiele pomogliście ale chociaż wiem że nie warto kombinować ;)

    #7046
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Podaj: inxi -Gxx oraz jaki sterownik proponuje przy: sudo mhwd -a pci nonfree 0300. Do przeczytania może ten link więcej Ci rozjaśni niż wcześniejszy.

Oglądasz 9 posty - 1 do 9 (z 9 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.