OpenBox-qt5

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Projekty Inne projekty OpenBox-qt5

Oglądasz 1 post (z 1 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1420
    pavbaranov
    Forumowicz

    To oczywiście pewien skrót. Nie ma, nie było i nie będzie OB w wersji wykorzystującej Qt5.
    Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie stworzenie „remiksu”, który miałby z założenia korzystać z lekkiego WM, ale większość programów miałby na Qt5/KF5.
    Najpierw wstęp, czyli po co?
    Wielu z nas korzysta z Plasma 5 oraz ma ją zainstalowaną na notebookach, które co do zasady – przynajmniej od czasu do czasu – wykorzystujemy do pracy na zasilaniu bateryjnym. Nie łudźmy się Plasma 5 nie należy do środowisk, które są najmniej energochłonne, a pracując na bateriach zależy nam przecież na jak najdłuższym korzystaniu. Nasuwa się dość proste rozwiązanie, czyli uruchomienie Plasma 5 z profilem pozbawionym niemal wszystkiego co żre energię. I tu jest problem – przynajmniej ja nie potrafię sobie z nim poradzić – łatwe przełączanie się (czyli już w chwili logowania) do Plasmy pozbawionej „wodotrysków”. Inny użytkownik nie rozwiązuje problemów, choć to prosta koncepcja i w istocie można w ten sposób obejść problem. Wówczas jednak decydujemy się na zabranie części dysku na stworzenie szkieletu takiego nowego użytkownika. Jest to przestrzeń, która – moim zdaniem – jest bez sensu tracona.
    Wykorzystanie sesji tzw. plasma/openbox ma dwie wady. Dalej pewnego rodzaju usługi będą uruchomione (a niekoniecznie są one nam potrzebne), a przede wszystkim – zgodnie z planami KDE – z możliwością zamiany KWina innym WM pożegnamy się już przy okazji Plasma 5.7. Nie jest to zatem rozwiązanie właściwe.
    Wybór zatem padł na jakiś „lekki” WM, który byłby skonfigurowany na absolutnie niewielkie zużycie zasobów komputera. Dość naturalny wybór, to OpenBox. Sam w sobie nie jest uzależniony ani od Qt, ani od Gtk, ani od żadnych innych frameworków. Niemniej jednak znakomita większość dystrybucji, oferując wersje OB, dołącza do nich oprogramowanie oparte o Gtk i ewentualnie jakieś (zwykle różne) Qt. Misz-masz straszny, że o ujednoliconym – choćby jako tako – wyglądzie nie wspomnę. Z drugiej strony ciągnięcie i duplikowanie oprogramowania tylko dlatego, że jest na Gtk – wg mnie nie ma sensu. Nawet jeśli to są narzędzia do konfiguracji OB i nie są duże. Z drugiej strony – znane mi WM oparte o Qt5 (najczęściej na Wayland) są chyba jeszcze w powijakach, albo nie bardzo potrafię je obsługiwać.
    Stąd pomysł: OB, konfiguracyjne narzędzia – jeśli trzeba – na Qt5, nieco lżejszego oprogramowania na Qt5, a w pozostałej części – jeśli zajdzie taka potrzeba – niech korzysta z Plasma 5 i co tam na dysku jest. Dalej był już pomysł, żeby na tej podstawie stworzyć remix (Manjaro lub cokolwiek oparte na Archu bo łatwo to ogarnąć).
    Do Was mam pytanie: potrzebne?
    Jeśli tak – to pytania następne:
    1. Czy ma to mieć obsługę Wayland (jeśli tak, to zdaje się, że – przynajmniej na razie – OB odpada i trzeba się rozglądnąć za czymś innym)?
    2. Jakie programy chcielibyście tu widzieć?

    Moje podpowiedzi odnośnie drugiego:
    1. Panel – jeśli w ogóle niezbędny, to LXQT-Panel lub, może i lepiej HDE-Panel. Alternatywa to menu jak w Win8, które dostępne jest w projekcie SubWay.
    2. Do konfiguracji OB – obconf-qt5
    3. Przeglądarka (przyda się) – najchętniej Otter-Browser bo najlżejszy. Mam nadzieję, że do tego czasu zapewni funkcjonalność wystarczającą do umieszczenia w remiksie. Ze względu na to, że wspiera Wayland OTB nie będzie potem problemu z „podmianką”.
    4. Klient poczty – Trojita (tylko poglądowo – obecna wersja jest oparta o Qt5). Jak na razie wprawdzie jedynie IMAP, ale… nie mam innego pomysłu.
    5. Procesor tekstu – FocusWriter.
    6. Do PDF – QPDFView, obecna wersja jest na Qt5 (ew. bardziej rozbudowany Okular).
    7. Menedżer plików – jeśli w Plasma – Dolphin, jeśli nie PCmanFM-qt, może jakiś doublecmd-qt.
    8. Obsługa konfiguracji wyglądu itp. – qt5ct
    9. Przeglądarka grafiki – przyda się. Gwenview (w moich założeniach jest już na dysku); inny pomysł to np. nomacs; też mam wersję na Qt5 ;)
    10. Obsługa sieci? – Brak. nmtui da sobie wystarczająco radę. Chyba, że jakaś lekka nakładka GUI na to. Może netctl GUI?
    11. Edytor tekstu – w systemie jest już kwrite i kate, zatem… nic :) Alternatywa to np. tea; PKGBUILD wersji Qt5 jest przygotowany.
    12. Aha – całość pozbawiona wszelkiego „monitoringu”. Jedyny użyteczny to jakiś do informowania o zużyciu baterii oraz ewentualny „przypominacz”, ale w obu przypadkach nie mam innego pomysłu, jak odpowiednio dobrać się do conky (ew. jeśli chodzi o pierwsze, to batti, ale muszę to jeszcze oglądnąć).
    13. Chat – PSI (oczywiście wersja na Qt5 jest).
    14. IRC (jeśli potrzebny) – Quassel; w repozytoriach jest wersja qt5.
    Zakładam, że w takiej konfiguracji nikt nie będzie robić obróbki filmów live, zatem bez sensu wszelkie „wielkie” programy.
    Każda Wasza podpowiedź – mile widziana.
    PS: Co mi się marzy? Jakiś Qt5-Dock (ot odmiana planka, docky itp.). Chyba, że byłby sensowny gtk-free.

Oglądasz 1 post (z 1 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.