[SOLVED] Opróżniania Kosza a struktura katalogów/plików na partycji źródłowej

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne [SOLVED] Opróżniania Kosza a struktura katalogów/plików na partycji źródłowej

Ten wątek zawiera 5 odpowiedzi, ma 3 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez majo majo 9 miesięcy temu.

Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
 • Autor
  Posty
 • #7232
  majo
  majo
  Moderator

  Chciałbym usunąć śmieci z Kosza.
  Widzę, że w Koszu są także pliki usunięte swego czasu z partycji sda6. Ponieważ jestem w tracie odzyskiwania danych, utraconych z tej partycji i nie chcę nic robić, co zmieniłoby cokolwiek w tej partycji, mam pytanie:
  Czy mogę bezpiecznie opróżnić Kosz, be obaw, że zmieni to cokolwiek na partycji sda6?

  Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

  #7274
  azja
  azja
  Moderator

  … moim zdaniem, każda partycja ma swój kosz (w postaci folderu na tej partycji) – tak to wygląda, na podstawie moich dotychczasowych doświadczeń. Nie wiem co z ‚systemowymi’ folderami, montowanymi w standardowej strukturze plików (boot czy var). Jeżeli wchodzisz do kosza w manager’ze plików, to on widzi kosze wszystkich zamontowanych partycji (popraw mnie, jeżeli piszę bzdury), więc jeżeli wyrzucisz pliki usunięte TYLKO na partycji, z której niczego nie odzyskujesz, to pozostałe będą bezpieczne.
  … to tylko rozważania – trochę wiedzy, trochę doświadczenia ogólnego i trochę wyciągniętych z nich wniosków – więc postępuj rozważnie.

  Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

  #7276

  pavbaranov
  Forumowicz

  Jeśli kosz jest na innej partycji niż sda6, to wyczyszczenie kosza nie zrobi niczego na sda6.
  Skoro masz tam pliki z sda6, to je po prostu odzyskaj. Część roboty za Tobą.
  Niemniej jednak – do czasu uporania się z odzyskiwaniem plików z sda6 po prostu odmontuj tę partycję na stałe. Jak coś będziesz na niej robić chciał – to będziesz ją montować. To jedyna gwarancja nienaruszenia czegokolwiek tam.

  #7278
  majo
  majo
  Moderator

  Pisząc o Koszu, miałem na myśli ikonkę „Kosz” na pulpicie.
  Po jej kliknięciu, pokazują się usunięte pliki ze wszystkich partycji. Natomiast dostępna opcja „Opróżnij kosz” usuwa wszystkie wyszczególnione tu pliki (niezależnie od tego na której partycji były pierwotnie kasowane).
  Jeśli zaś chodzi o foldery .Trash-1000 na poszczególnych partycjach, to nie widzę takowego na partycji głównej (u mnie wspólnej dla / i /home), a pliki z tej partycji chciałbym bezpiecznie usunąć.

  Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

  #7279

  pavbaranov
  Forumowicz

  Nie używam kosza, ale ten winien być w ścieżce: ~/.local/share/Trash. Masz tam dwa podkatalogi: info oraz files. Przeglądnij sobie co i jak, ale o ile wiem, to nie powinno tu być jakichś symlinków, tylko fizyczne pliki. Jeśli jest jak sądzę, to plik z kosza podlega usunięciu na zasadzie „rm ~/.local/share/files/plik” oraz przebudowane zostaje to co w info.
  Cała zabawa z „koszem” polega na tym, że „kasowany” plik nie jest „fizycznie” (żaden nie jest, chyba, że przez wipe, ale to na inny temat) usuwany z dysku, tylko zostaje przenoszony do kosza. „Usuń do kosza” jest zatem równoważne:`
  mv <path>/file ~/.local/share/Trash/files
  i stworzeniu odpowiedniej informacji w info, a nie:
  rm <path>/file
  Odłącz sda6 i możesz usuwać do woli. Nawet jeśli jestem w błędzie (co na 99,9999% wykluczam) to niczego nie zrobi złego.
  Pamiętaj jednak – usunięcie z kosza = rm plik :)

  #7281
  majo
  majo
  Moderator

  OK. Działa. Usuniecie plików z .local/share/Trash spowodowało, że w Koszu (na pulpicie) są obecnie widoczne jedynie pliki usunięte z innych partycji.

  Dzięki za pomoc.

  Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.