Home › Fora › Różności › Luźne rozmowy › [SOLVED] Pacbang , pacman nie widzi pakietów.
- This topic has 11 odpowiedzi, 5 uczestników, and was last updated 7 years, 3 months temu by azja.
- AutorPosty
- 19 sierpnia 2017 o 18:47 #5643zuzol1712Forumowicz
Witam , pewnie znowu trywialne pytanie , ale czy moze ktos mi wytlumaczyc dlaczego po zainstalowaniu pacbang-a , chociaz zdaje sobie sprawe , ze jest juz nie aktywny), jesli probuje doinstalowac jakis pakiet to pacman go nie widzi, np.
sudo pacman -S chromium
terminal , mi odpowiada , ze nie ma takiego pakietu
pacman -Ss chromium
wraca tez pusta odpowiedz
nie chodzi to oczywiscie o chromium , ale o wszystkie pakiety
Z gory dzieki za pomocP.s pacman.d/mirrorlist
jest niby ok , tak samo jak /etc/pacman.conf19 sierpnia 2017 o 19:10 #5644azjaModerator… zakładam, że nie ma problemów z siecią (dostęp jest, firewall nie blokuje, etc.). W takim razie mamy lekką sprzeczność, bo:
# albo jest OK i instaluje,
# albo nie instaluje i nie jest OK.… na jakiej podstawie wnioskujesz, że wszystko jest OK? Sądząc po pierwszym komunikacie, informującym, że ’nie ma takiego pakietu’, to podejrzewam, że szuka nie tam, gdzie może go znaleźć. Chyba nie jest OK, tym bardziej, że – jak piszesz – ’jest już nieaktywny’ (Pacbang). Nie wiem z jakich repozytoriów korzysta Pacbang (chyba oryginalnych arch’owych), ale zrobiłbym tak:
# kopia plików konfiguracyjnych pacman’a,
# następnie update listy mirror’ów i pełny upgrade systemu:sudo pacman-mirrors -g sudo pacman -Syyu
… jeżeli, to zadziała, to restart systemu i instalacja dodatkowych pakietów. Jeżeli nie – co nie zadziałało i jak?
Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
19 sierpnia 2017 o 19:25 #5646zuzol1712Forumowicz… na jakiej podstawie wnioskujesz, że wszystko jest OK?
wydaje mi sie tak na podstawie instalacji systemu , instalowalem go nie z offline , ale „normalnie” , sorki za to stwierdzenie , ale chodzi mi o to ze tak jak np, archa z anywhere, korzystajac z systemu live (pacbang-a) , wszystko jest ok, to znaczy , po wpisaniu w konsole sudo pacman -S chromium , bez problemu go znajduje i chce go doinstalowac , dopiero po instalacji na twardy dysk zaczynaja sie klopoty , akyualizacja dziala dobrze
sudo pacman -Syu
ok
usuwanie pakietow , np
sudo pacman -Rns firefox
zamierza bez problemu usunac pakiet z zaleznosciami ,nie moge niestety dodac zadnego pakietu , a nawet go wyszukac
wszelkie proby
pacman -Ss qbittorrent
, czy jakiegokolwiek innego konczy sie na pustej odpowiedzi , czyli jakby danego pakietu nie bylo20 sierpnia 2017 o 01:05 #5648NencioForumowicz20 sierpnia 2017 o 16:57 #5652JaOrazInniForumowicz20 sierpnia 2017 o 18:08 #5655azjaModerator… nie ma, to jak otrzymywać odpowiedzi na pytania, których się nie zadało. Nie pytałem, o to co działa, tylko o to, co nie działa. Jeszcze raz:
# wykonaj, expressis verbis, następujące komendy:sudo pacman-mirrors -g sudo pacman -Syyu
# jeżeli przejdą bez błędów, to restart i dodawaj pakiety.
# jeżeli będą błędy, to:
– informacje proszę, nt. tego, co to za błędy,
– zawartość:/etc/pacman.conf /etc/pacman-mirrors.conf /etc/pacman.d/mirrorlist
Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
20 sierpnia 2017 o 19:48 #5656pavbaranovForumowicz@azja – Wpierw należałoby sprawdzić czy komendy, które polecasz w ogóle w Pacbang są dostępne. Pacbang to nie jest żadna pochodna Manjaro i nie oferuje żadnych narzędzi specyficznych dla tej dystrybucji, w tym pacman-mirrors. Nie wykona się zatem pacman-mirrors by zbudować listę aktualnych mirrorów i nie ma tu pliku /etc/pacman-mirrors.conf. Pacbang to Arch+instalator Architect+prekonfigurowane środowisko OpenBox i różni się od Architect Linux tym, że można go zainstalować offline.
@zuzol1712 – W istocie prawdopodobnie nie wykonałeś jednego z poleceń, które są niezbędne dla dokonania aktualizacji/instalacji czegokolwiek w Archu, gdzie przed pierwszym użyciem pacmana należy wykonać polecenie sugerowane Ci przez @azja:
# pacman -Syy
Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że Pacbang prawdopodobnie zainstalował Ci listę repozytoriów sprzed ponad roku, to może okazać się, że praktycznie żaden mirror nie jest już aktywny. Zacząć powinieneś zatem od ściągnięcia aktualnej listy repozytoriów stąd, otrzymany plik zapisać w katalogu /etc/pacman.d/ nadając mu nazwę mirrorlist. Aby plik działał, musisz jeszcze zamienić wsystkie wystąpienia #Server samym Server. Po zapisaniu pliku musisz to zrobić już jako root.21 sierpnia 2017 o 01:19 #5657azjaModerator… @pavbaranov -> nie mogę sprawdzić dostępności komend (musiałbym uruchomić Pacbang’a albo Archa’a), ale gdyby @zuzol1712 zrobił, to o co był proszony, to już dawno mielibyśmy, to za sobą. Fakt, nie wiedziałem, że pacman-mirrors jest specyficzne dla Manjaro. Rzeczywiście, jest. Teraz już wiem, dzięki za informację.
@zuzol1712 napisał, że
sudo pacman -Syu
zakończyło się sukcesem (choć ja preferuję: -Syyu). Jeżeli (jeżeli!) upgrade systemu idzie bez problemów, to dlaczego problemy pojawiają się przy próbie doinstalowania pojedynczych pakietów? Przecież jedno i drugie (chyba, że jestem w błędzie) wykonywane jest przez ten sam program i wykorzystuje tą samą listę mirror’ów.Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
22 sierpnia 2017 o 10:27 #5661zuzol1712ForumowiczZainstalowalem system jeszcze raz , musialem zrobic tak jak pisaliscie i TY Pawle ( Zacząć powinieneś zatem od ściągnięcia aktualnej listy repozytoriów ) , oraz jak twierdzil azja , musialem wykonac polecenie
sudo pacman -Syyu
, bo samo pacman -Syu , nic nie dawalo , sama aktualizacja tez nie chciala pozwolic na wymiane pakietow , trzeba bylo usunac kilka plikow i wtedy poszla .
Po wymianie „Mirrorlist „( zapisalem tylko polskie i niemieckie), okazalo sie ze musze wykonac
sudo pacman -Syyuu
bo wywalalo mi blad
ostrzeżenie: fuse-common: local (3.1.1-1) jest nowsze niż extra (3.1.0-1) ostrzeżenie: fuse3: local (3.1.1-1) jest nowsze niż extra (3.1.0-1)
i tak z kilkoma pakietami
Oprocz tego trzeba bylo zmienic wpis /etc/fstab bo caly czas pokazywalo przy starcie systemu blad
Failed to start Remount Root and Kernel File System
Poza tym jest OK , jestem bardziej zadowolony niz z archboxa
Bardzo Wam dziekuje za pomoc , pozdrawiam22 sierpnia 2017 o 11:53 #5663pavbaranovForumowiczMiałem się już nie udzialać, ale widząc jak się męczysz… :)
1. Przed pierwszym uruchomieniem pacmana musisz wykonać w Archu i pochodnych (zdaje się oprócz Manjaro) polecenie:
pacman -Syy
(dalsze przełączniki nie są konieczne). Ono tworzy na dysku lokalną bazę pakietów, która jest podczas aktualizacji/instalacji porównywana ze zdalną i jeśli występuje różnica, to proponowana jest aktualizacja. Dlatego też pojedyncze „y” nie zadziała w tym przypadku (bo nie ma czego porównać, nie ma jeszcze bazy pakietów). Dlatego też nie można jeszcze niczego zainstalować. Ot, taka konstrukcja pacmana. Późniejsze -Syy dokonuje stworzenia (nadgrania) bazy lokalnej nad tą, która istnieje w systemie. To jedynie gwoli wyjaśnienia.
2. Druga rzecz. Coś nie tak jest z mirrorami u Ciebie w dalszym ciągu.pacman -Ss fuse-common extra/fuse-common 3.1.1-1 [zainstalowano] Common files for fuse2/3 packages
Jak widzisz fuse-common jest w extra już w wersji 3.1.1-1. Taką też wersję powinieneś mieć zainstalowaną w systemie. Sprawdź sobie raz jeszcze te mirrory. Możesz do tego wykorzystać reflector, którego powinieneś użyć najelepiej na pełnej liście mirrorów, a jedynie w miejscu X z poradnika wpisz sobie np. 10 (bo więcej nie ma chyba sensu, ale ilość mirrorów jest dowolna).
22 sierpnia 2017 o 12:43 #5664zuzol1712ForumowiczBardzo Pawle dziekuje .Twoja sugestia co do reflector przyniosla pozytywny skutek
22 sierpnia 2017 o 13:17 #5666azjaModerator… mirror’y ustawiają się, domyślnie, według czasu dostępu (tak przynajmniej jest w Manjaro), co nie musi oznaczać, że taka sama kolejność byłaby, gdyby posortować je wg aktualności.
… w przypadku Manjaro niemieckie mirror’y, są chyba najlepsze (teoretycznie korzystam również z polskich, francuskich i austriackich, ale w praktyce – tylko niemieckie). Co do Arch’a, to nie przyglądałem się, ale na podstawie bardziej ogólnych doświadczeń (informatycznych i arch’owych), gdyby ktoś zapytał mnie o polecane, to strzeliłbym: niemieckie. Ale, rzecz jasna, jest to kwestia do wyexperymentowania i wyczytania.
… @pavbaranov -> wydaje mi się, że 'problem’ tworzenia bazy po instalacji systemu, w Manjaro nie istnieje (system tworzy ją sam). Ale, przy okazji jakiejś nowej instalacji, sprawdzę i dorzucę wpis.Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
- AutorPosty
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.