[SOLVED] Pacbang , pacman nie widzi pakietów.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Różności Luźne rozmowy [SOLVED] Pacbang , pacman nie widzi pakietów.

Oglądasz 12 posty - 1 do 12 (z 12 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5643
    zuzol1712
    Forumowicz

    Witam , pewnie znowu trywialne pytanie , ale czy moze ktos mi wytlumaczyc dlaczego po zainstalowaniu pacbang-a , chociaz zdaje sobie sprawe , ze jest juz nie aktywny), jesli probuje doinstalowac jakis pakiet to pacman go nie widzi, np.
    sudo pacman -S chromium
    terminal , mi odpowiada , ze nie ma takiego pakietu
    pacman -Ss chromium
    wraca tez pusta odpowiedz
    nie chodzi to oczywiscie o chromium , ale o wszystkie pakiety
    Z gory dzieki za pomoc

    P.s pacman.d/mirrorlist
    jest niby ok , tak samo jak /etc/pacman.conf

    #5644
    Avatar photoazja
    Moderator

    … zakładam, że nie ma problemów z siecią (dostęp jest, firewall nie blokuje, etc.). W takim razie mamy lekką sprzeczność, bo:
    # albo jest OK i instaluje,
    # albo nie instaluje i nie jest OK.

    … na jakiej podstawie wnioskujesz, że wszystko jest OK? Sądząc po pierwszym komunikacie, informującym, że ’nie ma takiego pakietu’, to podejrzewam, że szuka nie tam, gdzie może go znaleźć. Chyba nie jest OK, tym bardziej, że – jak piszesz – ’jest już nieaktywny’ (Pacbang). Nie wiem z jakich repozytoriów korzysta Pacbang (chyba oryginalnych arch’owych), ale zrobiłbym tak:
    # kopia plików konfiguracyjnych pacman’a,
    # następnie update listy mirror’ów i pełny upgrade systemu:

    sudo pacman-mirrors -g
    sudo pacman -Syyu

    … jeżeli, to zadziała, to restart systemu i instalacja dodatkowych pakietów. Jeżeli nie – co nie zadziałało i jak?

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5646
    zuzol1712
    Forumowicz

    … na jakiej podstawie wnioskujesz, że wszystko jest OK?
    wydaje mi sie tak na podstawie instalacji systemu , instalowalem go nie z offline , ale „normalnie” , sorki za to stwierdzenie , ale chodzi mi o to ze tak jak np, archa z anywhere, korzystajac z systemu live (pacbang-a) , wszystko jest ok, to znaczy , po wpisaniu w konsole sudo pacman -S chromium , bez problemu go znajduje i chce go doinstalowac , dopiero po instalacji na twardy dysk zaczynaja sie klopoty , akyualizacja dziala dobrze
    sudo pacman -Syu
    ok
    usuwanie pakietow , np
    sudo pacman -Rns firefox
    zamierza bez problemu usunac pakiet z zaleznosciami ,nie moge niestety dodac zadnego pakietu , a nawet go wyszukac
    wszelkie proby
    pacman -Ss qbittorrent , czy jakiegokolwiek innego konczy sie na pustej odpowiedzi , czyli jakby danego pakietu nie bylo

    #5648
    Nencio
    Forumowicz

    Problemy z ostatnią aktualizacją:

    Mam po niej przy starcie i zamykaniu systemu:
    Invalid fwnode type (2) for irqdomain
    Opisywany też tam problem.

    #5652
    JaOrazInni
    Forumowicz

    @Nencio Ten problem jak widziałem na angielskiej stronie manjaro został już zgłoszony.

    Zrobiłeś to co polecił @azja ?
    Mnie interesuje zawartosć pliku pacman.conf, który znajdziesz w katalogu /etc.

    #5655
    Avatar photoazja
    Moderator

    … nie ma, to jak otrzymywać odpowiedzi na pytania, których się nie zadało. Nie pytałem, o to co działa, tylko o to, co nie działa. Jeszcze raz:
    # wykonaj, expressis verbis, następujące komendy:

    sudo pacman-mirrors -g
    sudo pacman -Syyu

    # jeżeli przejdą bez błędów, to restart i dodawaj pakiety.
    # jeżeli będą błędy, to:
    – informacje proszę, nt. tego, co to za błędy,
    – zawartość:

    /etc/pacman.conf
    /etc/pacman-mirrors.conf
    /etc/pacman.d/mirrorlist

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5656
    pavbaranov
    Forumowicz

    @azja – Wpierw należałoby sprawdzić czy komendy, które polecasz w ogóle w Pacbang są dostępne. Pacbang to nie jest żadna pochodna Manjaro i nie oferuje żadnych narzędzi specyficznych dla tej dystrybucji, w tym pacman-mirrors. Nie wykona się zatem pacman-mirrors by zbudować listę aktualnych mirrorów i nie ma tu pliku /etc/pacman-mirrors.conf. Pacbang to Arch+instalator Architect+prekonfigurowane środowisko OpenBox i różni się od Architect Linux tym, że można go zainstalować offline.

    @zuzol1712
    – W istocie prawdopodobnie nie wykonałeś jednego z poleceń, które są niezbędne dla dokonania aktualizacji/instalacji czegokolwiek w Archu, gdzie przed pierwszym użyciem pacmana należy wykonać polecenie sugerowane Ci przez @azja:
    # pacman -Syy
    Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że Pacbang prawdopodobnie zainstalował Ci listę repozytoriów sprzed ponad roku, to może okazać się, że praktycznie żaden mirror nie jest już aktywny. Zacząć powinieneś zatem od ściągnięcia aktualnej listy repozytoriów stąd, otrzymany plik zapisać w katalogu /etc/pacman.d/ nadając mu nazwę mirrorlist. Aby plik działał, musisz jeszcze zamienić wsystkie wystąpienia #Server samym Server. Po zapisaniu pliku musisz to zrobić już jako root.

    #5657
    Avatar photoazja
    Moderator

    @pavbaranov -> nie mogę sprawdzić dostępności komend (musiałbym uruchomić Pacbang’a albo Archa’a), ale gdyby @zuzol1712 zrobił, to o co był proszony, to już dawno mielibyśmy, to za sobą. Fakt, nie wiedziałem, że pacman-mirrors jest specyficzne dla Manjaro. Rzeczywiście, jest. Teraz już wiem, dzięki za informację.
    @zuzol1712 napisał, że
    sudo pacman -Syu
    zakończyło się sukcesem (choć ja preferuję: -Syyu). Jeżeli (jeżeli!) upgrade systemu idzie bez problemów, to dlaczego problemy pojawiają się przy próbie doinstalowania pojedynczych pakietów? Przecież jedno i drugie (chyba, że jestem w błędzie) wykonywane jest przez ten sam program i wykorzystuje tą samą listę mirror’ów.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #5661
    zuzol1712
    Forumowicz

    Zainstalowalem system jeszcze raz , musialem zrobic tak jak pisaliscie i TY Pawle ( Zacząć powinieneś zatem od ściągnięcia aktualnej listy repozytoriów ) , oraz jak twierdzil azja , musialem wykonac polecenie
    sudo pacman -Syyu , bo samo pacman -Syu , nic nie dawalo , sama aktualizacja tez nie chciala pozwolic na wymiane pakietow , trzeba bylo usunac kilka plikow i wtedy poszla .
    Po wymianie „Mirrorlist „( zapisalem tylko polskie i niemieckie), okazalo sie ze musze wykonac
    sudo pacman -Syyuu
    bo wywalalo mi blad
    ostrzeżenie: fuse-common: local (3.1.1-1) jest nowsze niż extra (3.1.0-1) ostrzeżenie: fuse3: local (3.1.1-1) jest nowsze niż extra (3.1.0-1) i tak z kilkoma pakietami
    Oprocz tego trzeba bylo zmienic wpis /etc/fstab bo caly czas pokazywalo przy starcie systemu blad
    Failed to start Remount Root and Kernel File System
    Poza tym jest OK , jestem bardziej zadowolony niz z archboxa
    Bardzo Wam dziekuje za pomoc , pozdrawiam

    #5663
    pavbaranov
    Forumowicz

    Miałem się już nie udzialać, ale widząc jak się męczysz… :)
    1. Przed pierwszym uruchomieniem pacmana musisz wykonać w Archu i pochodnych (zdaje się oprócz Manjaro) polecenie:
    pacman -Syy
    (dalsze przełączniki nie są konieczne). Ono tworzy na dysku lokalną bazę pakietów, która jest podczas aktualizacji/instalacji porównywana ze zdalną i jeśli występuje różnica, to proponowana jest aktualizacja. Dlatego też pojedyncze „y” nie zadziała w tym przypadku (bo nie ma czego porównać, nie ma jeszcze bazy pakietów). Dlatego też nie można jeszcze niczego zainstalować. Ot, taka konstrukcja pacmana. Późniejsze -Syy dokonuje stworzenia (nadgrania) bazy lokalnej nad tą, która istnieje w systemie. To jedynie gwoli wyjaśnienia.
    2. Druga rzecz. Coś nie tak jest z mirrorami u Ciebie w dalszym ciągu.

    pacman -Ss fuse-common
    extra/fuse-common 3.1.1-1 [zainstalowano]
        Common files for fuse2/3 packages

    Jak widzisz fuse-common jest w extra już w wersji 3.1.1-1. Taką też wersję powinieneś mieć zainstalowaną w systemie. Sprawdź sobie raz jeszcze te mirrory. Możesz do tego wykorzystać reflector, którego powinieneś użyć najelepiej na pełnej liście mirrorów, a jedynie w miejscu X z poradnika wpisz sobie np. 10 (bo więcej nie ma chyba sensu, ale ilość mirrorów jest dowolna).

    #5664
    zuzol1712
    Forumowicz

    Bardzo Pawle dziekuje .Twoja sugestia co do reflector przyniosla pozytywny skutek

    #5666
    Avatar photoazja
    Moderator

    … mirror’y ustawiają się, domyślnie, według czasu dostępu (tak przynajmniej jest w Manjaro), co nie musi oznaczać, że taka sama kolejność byłaby, gdyby posortować je wg aktualności.
    … w przypadku Manjaro niemieckie mirror’y, są chyba najlepsze (teoretycznie korzystam również z polskich, francuskich i austriackich, ale w praktyce – tylko niemieckie). Co do Arch’a, to nie przyglądałem się, ale na podstawie bardziej ogólnych doświadczeń (informatycznych i arch’owych), gdyby ktoś zapytał mnie o polecane, to strzeliłbym: niemieckie. Ale, rzecz jasna, jest to kwestia do wyexperymentowania i wyczytania.
    @pavbaranov -> wydaje mi się, że 'problem’ tworzenia bazy po instalacji systemu, w Manjaro nie istnieje (system tworzy ją sam). Ale, przy okazji jakiejś nowej instalacji, sprawdzę i dorzucę wpis.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 12 posty - 1 do 12 (z 12 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.