[SOLVED] Pacman-optimize: nie znaleziono polecenia.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] Pacman-optimize: nie znaleziono polecenia.

Oglądasz 12 posty - 1 do 12 (z 12 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7532
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Witam.
    Po ostatniej aktualizacji nie działa pacman optimize.
    Dodam tylko że do optymalizacji używam Yaourt-gul.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #7533
    Avatar photoazja
    Moderator

    … funkcja optymalizacji bazy pacman’a została usunięta – jako iluzoryczna i posiadająca wartości wyłącznie marketingowe. Inaczej: poza dobrym wrażeniem, nic nie robiła.
    https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=237507

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7534
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Wielka szkoda, bo to narzędzie czasami się przydawało.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #7535
    pavbaranov
    Forumowicz

    @Robert75:

    The people who believe that pacman-optimize is actually doing something
    useful are the same people who are voting for Trump.

    Allan McRae (to główny maintainer pacmana obecnie).

    #7536
    Avatar photoazja
    Moderator

    … powalająca szczerość, którą należy docenić. Dobrze, że ja tylko sądziłem, a nie wierzyłem ;-)

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7537
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @pavbaranov:
    Pamiętam że kiedyś na tym forum pojawił się wątek że OP ma problem z pojawiającymi się aktualizacjami, a gdy chciał zaktualizować system, okazało się że nie ma nic do zrobienia. I wtedy ja zaproponowałem mu użyć Yaourt-gui w celu optymalizacji pacman-a. I to pomogło.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #7538
    pavbaranov
    Forumowicz

    To, że coś się przez przypadek dzieje, gdy korzystamy z czegoś, to nie oznacza jeszcze, że jest to na tę przypadłość remedium. Pacman-optimize porównywał bazę lokalną, czy zawiera dodatkowe jeszcze repozytoria oprócz aktualnie wykorzystywanych i jeśli tak było, to usuwał te, z których nie korzystamy, przebudowywał ją i tworzył dla niej nową sumę kontrolną. Co to ma wspólnego z optymalizacją, która miała skracać czas niezbędny przy korzystaniu z pacmana?
    Tutaj możesz się zapoznać ze skryptem pacman-optimize.
    PS: W dalszym ciągu to co robił pacman-optymize :)

    #7539
    Avatar photoazja
    Moderator

    @Robert75 -> nie wiem co robi funkcja w Yaourt-gui, odpowiedzialna za optymalizację (cokolwiek, to znaczy) pacman’a, ale podejrzewam, że jest, to zespół czynności mających uporządkować, sprawdzić, etc. bazę/konfigurację. Zapewne, pośród nich znalazło się coś (co? trzeba by zajrzeć do Yaourt-gui, aby zobaczyć co knuje), co pomogło. Nie można również wykluczyć zbiegu okoliczności.
    … co robi(-ł) pacman-optimize (z link’u powyżej):
    ecie, pecie …
    # step 1: sum the old db
    # step 2: tar it up
    # step 3: make and sum the new db side-by-side with the old
    # immediate sync following extraction should get it written continuously on HDD
    # step 4: compare the sums
    # step 5: shuffle the newly extracted DB into the proper location
    msg „$(gettext „Finished. Your pacman database has been optimized.”)”

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7540
    pavbaranov
    Forumowicz

    @azja – yaourt-gui, gdy wybierzesz w nim „optymalizację” wywołuje… pacman-optimize. Program nie rozwijany od marca 2016 i niedostosowany do obecnej wersji pacmana. Jedyne co można doradzić:
    pacman -R yaourt-gui
    (chyba, że to wersja yaourt-gui-manjaro, to nazwa paczki się lekko zmieni, a sama paczka z AUR do wylotu).

    #7543
    Avatar photoazja
    Moderator

    yaourt-gui-manjaro jest jeszcze starsze. Idea zacna (na drugie mam Optymalizator), ale skoro nie robi tego, co deklaruje, to nie ma sensu utrzymywać fikcji – usunąć pacman-optimize ze skryptów i zapomnieć.
    … zamiast yaourt-gui polecam pacui, który jest wersją rozwojową pacli i stanowi interface do pacmana i AUR-helper’ów. Interface txt’owy, więc nie ma ładnych okienek, ale jest klarowny. Program uważam za funkcjonalny, czasem używam i jestem zadowolony. Rzecz jasna, obowiązuje zasada – jest bezpieczny w użyciu, pod warunkiem, że wiesz co robisz (odnosi się do wszystkich narzędzi wchodzących w zakres administracji systemem). Puryści obruszą się na stosowanie jakichkolwiek nakładek na pacman’a, ale nie po to mam pralkę w domu, aby prać ręcznie.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7549
    pavbaranov
    Forumowicz

    pacui, czy pacli – obojętne – raczej nie do używania. Raz – w niektórych miejscach z automatu daje na przełącznik –noconfirm (co jest kompletnym idiotyzmem, jeśli chodzi o jakiekolwiek „helpery”), dla niektórych funkcji obniża bezpieczeństwo pacmana (#1219 i n.) co jest głupim obejściem problemu, dla którego funkcja ta jest tu użyta i zawiera kilka innych jeszcze „sztuczek”, które należy odsądzić od czci i wiary, a w zakresie interesującym autora wątku absolutnie niczego nie zmienia – podobnie jak yaourt-gui również odnosi się do pacman-optimize (#376-#378). Dodatkowo posługuje się yaourt (także), który delikatnie mówiąc nie należy do narzędzi dorobionych.

    Nie, nie jestem purystą, który pierze w rękach, gdy pralka stoi w kącie. Niemniej jednak używanie tego typu narzędzi jak pacui wymaga przeglądnięcia tego kodu (jest tego ponad 2500 linii – ręka w górę, kto to uczynił w dodatku ze zrozumieniem).

    Jeśli chodzi zaś o sam wątek, z którego chyba autor się wycofał, to dla podsumowania:
    1. Wszelkie narzędzia, które odnoszą się do pacman-optimize, bo aktualizacji systemu do pacman 5.1.x zgłoszą po wybraniu „optymalizacji” (lub w innych przypadkach, bo w pacui wygląda na to, że to jakaś „ukryta” funkcja, wykonywana przy wyborze innej) brak tej paczki. Informacja jak najbardziej prawidłowa, albowiem skrypt pacman-optimize został usunięty i nie jest zawarty ani w pacman, ani w pacman-contrib.
    2. Pacman-optimize był w wiki Archa wymieniany jako jeden ze sposobów na przyspieszenie działania pacmana, ale w tym zakresie absolutnie nic nie robił. Tego typu cel osiąga się w inny sposób.

    Jeśli zatem autor zgłaszał jedynie „błąd”, to żadnego błędu nie ma. Informacja uzyskiwana z yaourt-gui jest obecnie jak najbardziej prawidłowa. Jeśli chciał zoptymalizować działanie pacmana, to musi wskazać pod jakim kątem i co chciał uzyskać, albowiem inaczej nie istnieje możliwość pomocy (z wyjątkiem odesłania do wiki Archa, gdzie dość dobrze opisane są różne przypadki takie optymalizacji).

    #7550
    Avatar photoazja
    Moderator

    @pavbaranov -> domyślna zgoda jest irytująca i może być niebezpieczna, a przynajmniej stwarza warunki do zamieszania. Fakt.
    … a propos pacman’a:
    https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Pacman
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman
    … sprawa wyjaśniona, oznaczam problem jako rozwiązany.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 12 posty - 1 do 12 (z 12 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.