Pendrive się zmniejsza, jak sformatować

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie Pendrive się zmniejsza, jak sformatować

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2149
    Avatar photomacieslaw
    Forumowicz

    Mam problemy z pendrivami pod linuksem, czasami zmniejszają swój rozmiar. Teraz nie uzywam windowsa, ale wczesniej używałem windowsowego programu HP USB Disk Storage Format Tool. On fajnie przywracał pendrive do normalnego stanu, ale jak sobie z tym poradzić na linuksie?

    #2151
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Nie wiem, co oznacza „pendrive” zmniejsza się, ale może ta informacja Ci pomoże.

    #2152
    Avatar photomacieslaw
    Forumowicz

    Zdarzylo mi sie tak przy robieniu bootowalnego pendka z linuksem z poziomu linuxmint tzn. programem „Nagrywanie USB” czy cos takiego. Patrze na pendrive na windowsie w Moj komputer, a on ma 1,50 MB.

    A robiąc te dd, jak zabiezpieczyc moj pełny dysk 1-terabajtowy żeby przypadkowo nie sformatowac go zamiast pendka? Nie chcialbym stracic moich danych.

    #2153
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Owe „nagrywanie USB” jest najprawdopodobniej nakładką GUI na dd. O dd masz opisane w tekście z linka i mam nadzieję masz tam wytłumacznone dlaczego „pendrive się zmniejsza”.
    Masz też napisane co masz zrobić, ale albo nie czytałeś, albo nie zrozumiałeś.
    Jeśli wydasz komendę np.:
    sudo fdisk -l
    To otrzymasz wynik, w którym pojawi Ci się zarówno Twój 1TB dysk, jak i każdy inny, który jest widziany przez fdisk. Pierwszy dysk (czyli najprawdopodobniej ów 1TB HDD) będzie oznaczony jako /dev/sda. Jeśli innych dysków HDD/SSD nie masz podpiętych, a będziesz miał podpięty 1 pendrive, to zostanie on zdefiniowany jako /dev/sdb. Jeśli będziesz miał jeszcze jakiś inny dysk, to kolejny otrzyma oznaczenie /dev/sdc itd. Na tej liście należy odnaleźć pendrive, który chcesz „sformatować”, zapamiętać literę /dev/sdX, która występuje w miejscu X i resztę wykonać jak w poradniku, wpisując w miejsce X oznaczenie napędu, pod którym widziany jest pendrive, dla przykładu – jeśli masz wyłącznie 1 HDD/SSD i wyłącznie 1 pendrive podpięty, to będzie to /dev/sdb. Musisz się w tym po prostu rozeznać, a w razie wątpliwości pytać.
    Sama komenda fdisk -l nie zrobi krzywdy (to tylko wylistowanie napędów).

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.