Po aktualizacji nie mogę przebrnąć przez ekran logowania

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Środowiska graficzne LXQt Po aktualizacji nie mogę przebrnąć przez ekran logowania

Oglądasz 13 posty - 1 do 13 (z 13 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1869
    Empateon
    Forumowicz

    Ech, jak nie sraczka, to przemarsz wojsk… albo problemy z Manjaro. Dlaczego średnio co pół roku zawsze musi się coś posypać?

    Nowa sprawa – po wczorajszej aktualizacji i restarcie systemu niemożliwym było zalogować się i dostać do środowiska graficznego. Na początku myślałem, że to problem z SDDM, bo podając login i hasło ładował się za każdym razem od nowa. Co udało mi się zrobić, to zalogować na sesję Openboxa. Stamtąd z kolei w konsoli dokonać podmianki SDDMa na SLiMa. Myślałem, że zmiana ekranu logowania załatwi sprawę, ale nie…

    „Failed to execute login command”. Teraz nie mogę wejść ani w sesję Openboxa, ani LXQt.Jak można to naprawić i w ogóle poprawnie zdiagnozować, co się naprawdę stało?

    #1870
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Wciśnij Ctrl+Alt+F1 lub F2, zaloguj sie i wpisz startlxqt lub startx.
    Pokaż co masz w .xinitrc.
    A co się stało to musisz przeszukać logi.

    #1872
    Empateon
    Forumowicz

    Poradziłem sobie już inaczej. Wpisałem exit, zalogowałem się bez SLiMa, zaktualizowałem system, który dociągnął dziś na nowo lxqt i podziałało. Zmieniony ekran logowania działa już normalnie.

    Ale inne rzeczy przestały.

    Nie działa na przykład konfiguracja monitora, która otwiera okno, znikające po chwili. Jeżeli wywołać je z konsoli:

    [empateon@empateon-pc ~]$ lxqt-config-monitor
    kscreen: starting external backend launcher for ""
    kscreen: Failed to request backend: "org.freedesktop.DBus.Error.Spawn.ChildSignaled" : "Process org.kde.KScreen received signal 6"
    Naruszenie ochrony pamięci (zrzut pamięci)

    lub:

    [empateon@empateon-pc ~]$ sudo lxqt-config-monitor
    [sudo] hasło użytkownika empateon: 
    LXQt::SingleApplication::SingleApplication(int&, char**, LXQt::SingleApplication::StartOptions) "Can't connect to the D-Bus session bus\nMake sure the D-Bus daemon is running"

    W sumie jest to dokuczliwe, bo czasem do pracy trzeba ustawić jakiś projektor albo inny dodatkowy ekran albo zwyczajnie w domu podłączyć kompa do telewizora, a tu kiszka.

    Nie można też w PCmanFM otworzyć okna jako root.

    [empateon@empateon-pc ~]$ sudo pcmanfm-qt
    [sudo] hasło użytkownika empateon: 
    
    ** (process:1895): WARNING **: The directory '~/Templates' doesn't exist, ignoring it

    Reszta rzeczy po tej zapaściowej aktualizacji działa normalnie, z tego co zauważyłem.

    #1873
    czapnaper
    Forumowicz

    Jeśli chodzi o problem z PCmanFm powinno pomóc zmienienie dbus na dbus-x11 .

    Manjaro KDE/Xfce - CPU - i5-7300HQ - GPU - Intel/NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]

    #1874
    Empateon
    Forumowicz

    Jedyny komunikat związany z dbus to ten związany z konfiguracją monitora. Ale, ok – mógłbyś mi rozpisać jak mam przeprowadzić tę zmianę?

    #1875
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nie można też w PCmanFM otworzyć okna jako root.

    To zdaje się, że jest typowy błąd, jaki dotyczy wszystkich środowisk graficznych po nowym dbusie. Zobacz, czy pomoże.

    #1876
    Empateon
    Forumowicz

    Podziałało, zresztą w obu przypadkach. Dzięki. Tymczasowo będę z tego korzystał…

    #1877
    czapnaper
    Forumowicz

    Wystarczy po prostu zainstalować pakiet dbus-x11 i podczas instalacji przy komunikacie dbus-x11 i dbus konfliktują ze sobą (libdbus). Usunąć dbus? [t/N] potwierdzić i powinno działać .

    Manjaro KDE/Xfce - CPU - i5-7300HQ - GPU - Intel/NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]

    #1878
    pavbaranov
    Forumowicz

    Wystarczy po prostu zainstalować pakiet dbus-x11

    Nie. Nie wystarczy. Ten pakiet spowoduje więcej problemów niż pożytku. Przeczytaj wątek na forum Antergosa.
    Generalnie – nie wprowadzać do systemu bardzo wrażliwych paczek, które nie pochodzą z samego systemu.

    #1879
    czapnaper
    Forumowicz

    W wątku na oficjalnej stronie manjaro osobom na podobne problemy pomogła instalacja tego pakietu przykład . Więc może spróbować jeśli pojawią się jakieś nowe problemy może wrócić ponownie zainstalować dbus ,

    Manjaro KDE/Xfce - CPU - i5-7300HQ - GPU - Intel/NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]

    #1880
    pavbaranov
    Forumowicz

    Zerknij sobie na tłumaczenie 'just’ na forum Antergosa. Jest ono dobre i prawdiłowe.
    To, że ktoś na forum (a nie na oficjalnej stronie Manjaro) proponuje takie rozwiązanie, to nie znaczy, że jest ono dobre. Zobacz sobie czym jest dbus i do jakiej kategorii paczek należy. Dopiero potem można eksperymentować z dbus-x11 z AUR.
    Od oryginalnej paczki z Arch/Manjaro różni się jedną opcją konfiguracyjną:
    --enable-x11-autolaunch
    Pomimo tego, że problem jest znany od kilku tygodni, z jakiegoś powodu to obejście nie zostało użyte w żadnej dystrybucji.
    Jeśli zatem jesteś w 100% pewny, że polecane przez Ciebie obejście nie zrobi niczego złego w systemie – ok. Prosiłbym w takim przypadku jednak o wytłumaczenie: czemu służy owa opcja w build, co powoduje w systemie i jakie ma konsekwencje.

    #1881
    Avatar photonapcok
    Administrator

    W Manjaro dbus-x11 znajduję się w oficjalnych repozytoriach i przy aktualizacji zastępuje dbus. Wygląda więc na to, że developerzy zdecydowali że to dobre rozwiązanie.

    #1882
    pavbaranov
    Forumowicz

    No fakt – mea culpa. Przy okazji już wiem, co robi dodatkowa opcja konfiguracyjna:

    –enable-x11-autolaunch build with X11 auto-launch support

    Dalej jednak nie do końca pojmuję, dlaczego obecna wersja wymaga jej dla uruchomienia GUI z uprawnieniami roota (jak rozumiem pod Xami), a poprzednio nie wymagała tego.

Oglądasz 13 posty - 1 do 13 (z 13 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.