[SOLVED]Po ostatniej aktualizacji Manjaro (z 3.18.37-2) zawiesza się

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne [SOLVED]Po ostatniej aktualizacji Manjaro (z 3.18.37-2) zawiesza się

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1731
    Avatar photomajo
    Moderator

    Korzystam z XFCE.
    Po ostatniej aktualizacji Manjaro, system zawiesza się z domyślnym kernelem 3.18.37-2
    ( ze starszym kernelem 3.14.73-2 system normalnie się uruchamia).

    Próba uruchomienia systemu (z 3.18.37-2) przebiega następująco:
    – Początkowo wszystko zaczyna się tak , jak zwykle, tj. pojawia się logo Manjaro, z „migrującą” białą, kropką, pokazującą (jak się domyślam) poprawność przebiegu ładowania systemu;
    – po ok 20 sekundach logo Manjaro znika i dalej nic się nie dzieje (a monitor sygnalizuje brak sygnału). W tym stanie system pozostaje (chyba) w nieskończoność.

    Kiedy wcisnę klawisz „Esc”, to pojawia się informacja, jak w linku poniżej:
    https://s32.postimg.org/getuk4oh1/manjaro318.jpg
    W najniższej linii, z czerwonymi gwiazdkami i tekstem:
    A start job is running for CLI Netfilter Manager
    zmienia się ciągle czas; poza tym nic się dalej nie dzieje.

    Czy macie pomysł jak naprawić ten błąd ?

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #1732
    Avatar photomajo
    Moderator

    Edit: Po kolejnej aktualizacji systemu do 3.18.38-1 błąd ciągle występuję dla tego kernela.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #1733
    Avatar photoaquila
    Moderator

    W najnowszym Manjaro jest kernel 4.4. Nie wiem skąd masz 3.18. Zainstaluj nowszy.

    Nie pisz posta pod swoim postem, edytuj wcześniejszy post.

    #1734
    pavbaranov
    Forumowicz

    Uruchom w trybie ratunkowym, wyłącz firewall i sprawdź, czy ponownie startuje prawidłowo. Jeśli tak, to sprawdź następnie ustawienia firewalla lub ustaw go od początku. Problem jest związany z usługą ufw.service (najprawdopodobniej; system próbuje ją uruchomić i nie ma żadnego limitu czasowego na to – usługa natomiast, z jakichś przyczyn nie jest podnoszona).

    #1735
    Avatar photomajo
    Moderator

    Odpowiadając, tytułem wstępu, mam leciwy sprzęt, na którym dotychczas najlepiej sprawiał mi się kernel 3.16. Jednak ze względu na to, że nie jest on rozwojowy dla Manjaro, zainstalowałem kernel 3.18 LTS, który już działał mi trochę słabiej od 3.16, ale był do zaakceptowania.

    Obecnie zainstalowałem testowo także kernel 4.4 i nie ma tu błędu ze startem systemu.
    Jednak kernel ten na mojej maszynie (przynajmniej pod kątem testowanych przeglądarek) działa znacznie wolniej niż 3.14, 3.16 i 3.18, dlatego, jak mi się uda naprawić ten błąd dla kernela 3.18, to zamierzam odinstalować kernel 4.4.

    Wyłączyć firewalla w trybie ratunkowym nie byłem w stanie, gdyż nie wiem, jak to zrobić – nie widzę takiej opcji w menu startowym Manjaro.
    Po wyłączeniu firewalla z poziomu Menu (Manjaro/k.4.4.16 -> Ustawienia -> Konfiguracja Zapory Sieciowej) i restarcie systemu udało mi się uruchomić system z kernelem 3.18.

    Wygląda na to, że rzeczywiście coś gryzie się pomiędzy ostatnimi dwoma kernelami w linii 3.18 a usługą ufw.service, gdyż będąc w Manjaro/k.3.18.38, nie udało mi się włączyć firewalla poprzez Gufw(za pomocą: Menu -> Ustawienia -> Konfiguracja Zapory Sieciowej).
    Sam proces włączania się zawiesił, a Internet przestał działać.

    Ustawienia firewalla mam podstawowe i domyślne dla Gufw (bez żadnych dodatkowych reguł).

    Co dalej mogę zrobić ?

    PS
    Trochę offtopic, ale zostałem „wywołany”, więc się tłumaczę, że nie mam już dostępnej opcji edycji pierwszego posta, stąd napisałem „post pod postem”.
    Sugestia do Admina, aby zobaczył czy przypadkiem w skrypcie forum nie ma ustawionego zbyt krótkiego czasu, po którym wyłącza się opcja EDYTUJ dla posta.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #1736
    pavbaranov
    Forumowicz

    W trybie ratunkowym oczywiście, że możesz włączać/wyłączać usługi. Systemd się kłania. Mniejsza o to. W jakimkolwiek kernelu, który Ci się uruchamia:
    – wyłącz usługi ufw,
    – uruchom kernel „docelowy”,
    – ustaw sobie jak chcesz firewall,
    – sprawdź jak to funkcjonuje.
    Szukaj pod systemctl status usługa.

    #1737
    Avatar photomajo
    Moderator

    Postępowałem dokładnie według tego scenariusza.
    Po wyłączeniu firewalla w działającym kernelu (np. 3.14) i restarcie systemu bez problemu uruchamia mi się kernel 3.18 i (raczej) wszystko działa poprawnie (choć bez ochrony – firewalla).

    Jednak próba uruchomienia firewalla za pomocą Gufw(pod 3.18) kończy się zawieszeniem Gufw i Internet przestaje działać.
    W takim przypadku nie działa także kończenie sesji Manjaro poprzez wybranie opcji „Uruchom ponownie”. System się zawiesza przy widocznym logo Manjaro i „migrującej” białej kropce, pokazującej – w nieskończoność – proces zamykania systemu.
    Ciekawostka: po wymuszonym tu resecie (klawiszem) i uruchomieniu poprawnie działającego kernela (np. 3.14) Gufw pokazuje, że firewall jest aktywny (choć wcześniej Gufw się zawiesił podczas próby uruchomienia firewalla) !

    W pozostałych kernelach (poza 3.18) włączenie firewalla za pomocą Gufw trwa kilka sekund.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #1738
    pavbaranov
    Forumowicz

    Spróbuj: # ufw logging off. To powinno dać ochronę, ale przestać przekazywać informacje do dmesg.
    Jeśli ustawienia ufw masz prawidłowe, to problem do zgłoszenia na bugzilli Manjaro.

    #1741
    Avatar photomajo
    Moderator

    Niestety, ale komenda # ufw logging off nic nie pomogła z kernelem 3.18.

    Zainstalowałem także kernel 4.1.28 i również tu ten błąd występuje.

    Podsumowując, problemów nie mam dla:
    Linux314 3.14.74
    Linux316 3.16.36
    Linux44 4.4.16

    Problemy występują dla:
    Linux318 3.18.37
    Linux41 4.1.28

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #1754
    pavbaranov
    Forumowicz

    W takiej sytuacji, wygląda na to, że kernele: linux318 i linux41 zostały jakoś inaczej skompilowane od pozostałych trzech wskazanych przez Ciebie. Wg mnie – w takim przypadku – rzecz do zgłoszenia na bugzilli Manjaro.

    #1767
    Avatar photomajo
    Moderator

    Po aktualizacji systemu do [Stable Update] z 2016-08-17 problemy z kernelami: linux318 i linux41 same się rozwiązały (zapewne z udziałem developerów Manjaro ) :)

    @admin
    Zaktualizuj, proszę, temat pierwszego wątku o przedrostek [solved], a najlepiej udostępnij nam użytkownikom, o ile istnieją takie techniczne możliwości, opcję edytowania pierwszego wątku.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.