Półautomatyczna instalacja drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych Brother

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Poradniki Półautomatyczna instalacja drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych Brother

Oglądasz 9 posty - 1 do 9 (z 9 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #608
    Avatar photocyanoone
    Forumowicz

    Witam,
    w związku z tym, że sporo osób męczy temat Brotherów w Manjaro postanowiłem podzielić się swoim sposobem.

    Na prośbę moderatora dodaje swoiste ostrzeżenie.

    w żadnym systemie, który wykorzystuje swój menedżer pakietów (w Manjaro jest to archowy pacman) co najmniej nie jest zalecane używanie obcych (tu dpkg) menedżerów pakietów do instalacji pakietów przeznaczonych dla innych systemów.
    Przedstawione rozwiązanie – choć działające – może się okazać niebezpieczne dla systemu

    Zaczynajmy :)

    1. Instalacja dpkg. Do instalacji dpkg będzie nam potrzebny yaourt. Wpisujemy w terminalu

    yaourt dpkg

    Dalej wybieramy 3 (aur/dpkg ) i jedziemy z instalacją :)

    2. Pobieranie skryptu, który zainstaluje co potrzeba, by nasz Brother zadziałał. Wchodzimy w link poniżej.
    http://support.brother.com/g/b/productsearch.aspx?c=pl&lang=pl&content=dl
    Następnie wyszukujemy model urządzenia, którego sterowniki chcemy zainstalować. Klikamy na to urządzenie na liście. Pojawi nam się strona na której wybieramy system. Tak to powinno być zrobione:

    Klikamy szukaj. Otrzymamy komunikat,że nasz język jest nie wspierany, klikamy zamknij. W zakładce 'Język’ wybieramy English. Ukaże nam się okno w którym wybieramy 'Driver Install Tool’. Na kolejnej stronie naciskamy 'Wyraź zgodę na umowę EULA i pobierz’. Po ukończeniu pobierania plików wypakowujemy pobrane archwum. Zmieniamy nazwę wypakowanego pliku (wraz z rozszerzeniem) na drukarka.sh.

    3. Upragniona instalacja drukarki. Jeśli drukarka ma być na usb to teraz trzeba ją podpiąć (o ile ktoś wcześniej tego nie zrobił), w przypadku połączenia przez WiFi drukarka powinna być podpięta pod naszą sieć (powinniśmy tez znać jej IP). W terminalu nadajemy plikowi drukarka.sh odpowiednie uprawnienia:

    chmod 755 drukarka.sh

    Czas zacząć instalację. Posłuży nam do tego polecnie:

    sudo ./drukarka.sh

    Teraz już najprostsze – script działa, wpisujemy model drukarki (pełny) np. DCP-j140W. Kolejne pytania będą intuicyjne :)

    U mnie to działa już od jakiegoś czasu na 2 pc (1 po usb oraz 1 po WiFi). Moja drukarka to ta z przykładu – Brother DCP-J140W.
    Pozdrawiam :)

    #616
    pavbaranov
    Forumowicz

    Cóż, wiem, że rozwiązanie takie działa. Niemniej jednak w żadnym systemie, który wykorzystuje swój menedżer pakietów (w Manjaro jest to archowy pacman) co najmniej nie jest zalecane używanie obcych (tu dpkg) menedżerów pakietów do instalacji pakietów przeznaczonych dla innych systemów.
    Przedstawione rozwiązanie – choć działające – może się okazać niebezpieczne dla systemu.
    W AUR/AUR4 sporo jest sterowników dla urządzeń Brothera. Niestety, niektóre z nich do poprawy, ale to już trzeba zgłaszać bezpośrednio opiekunom.

    #618
    Avatar photocyanoone
    Forumowicz

    Mi już to działa parę miesięcy, system nadal stabilny :)

    #620
    pavbaranov
    Forumowicz

    Tak, tylko, że:

    Mi już to działa

    nie upoważnia nikogo do pisania poradników, które są sprzeczne z rozwiązaniami przyjętymi w danym systemie. Zwłaszcza, że rozwiązania systemowe – w tym przypadku – są, bądź też te, które są, są łatwe do zaadoptowania do innych sterowników. Dostępne w Archu/Manjaro dpkg, czy rpm służą do tworzenia w tych systemach paczek dla innych systemów, a nie do instalacji czegokolwiek w Archu/Manjaro. Każdy zaś poradnik musi mieć jedną cechę: być zgodny z danym systemem. Inaczej rozwiązanie zachowujemy dla siebie i na własne ryzyko.

    #624
    Avatar photocyanoone
    Forumowicz

    No dobrze, ale jeżeli ktoś ma siedzieć nad tym wiele czasu i nie jest pewne, że będzie mu działać to dlaczego nie ma sobie życia ułatwić? W Manjaro jest wiele paczek instalowanych właśnie w taki sposób np. Spotify (Przez dodawanie/usuwanie oprogramowania).

    #626
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Panowie. Uważam, że ta dyskusja do niczego nie prowadzi. Proponuję by @cyanoone na początek posta dał coś w stylu co napisał @pavbaranov

    w żadnym systemie, który wykorzystuje swój menedżer pakietów (w Manjaro jest to archowy pacman) co najmniej nie jest zalecane używanie obcych (tu dpkg) menedżerów pakietów do instalacji pakietów przeznaczonych dla innych systemów.
    Przedstawione rozwiązanie – choć działające – może się okazać niebezpieczne dla systemu.

    lub coś innego i po kłopocie.

    #627
    Avatar photocyanoone
    Forumowicz

    Dodałem do pierwszego postu.

    #628
    pavbaranov
    Forumowicz

    Mały offtop, za co z góry przepraszam i już cicho siedzę.

    W Manjaro jest wiele paczek instalowanych właśnie w taki sposób np. Spotify (Przez dodawanie/usuwanie oprogramowania).

    Raczej nie. Są natomiast paczki, dla których budowy służy pakiet *.deb czy *.rpm. Przykładem jest choćby wspomniany przez Ciebie Spotify, który nie jest paczką Manjaro, a skryptem do budowy udostępnionym w AUR. Zerknij na: PKGBUILD w AUR – choć źródłem jest *.deb, to po pierwsze tworzona jest natywna paczka dla Archa, po drugie zaś jest ona przebudowywana tak, by wszystkie pliki znalazły się w odpowiednim miejscu, a nadto opiekun zadbał (bo musi) o wszystkie zależności dla spotify.
    Osobiście nie znam żadnej paczki, która w jakimkolwiek systemie pochodnym od Archa byłaby instalowana przez dpkg. „Dodawanie i usuwanie oprogramowania” nie obsługuje też niczego oprócz pacman oraz yaourt (bodaj).

    #725
    gaco
    Forumowicz

    Ja też mam drukarkę Brothera, a dokładniej DCP-J315W. Udało mi się ją uruchomić poprzez zainstalowanie odpowiedniej paczki ze sterownikiem (odpowiednio dla modelu drukarki). Mimo tego drukarka nie chciała zaskoczyć. Po kilku próbach i niepowodzeniach postanowiłem ręcznie pobrać plik odpowiedzialny za pracę drukarki w formacie .ppd ze strony producenta. Po przypisaniu go jako pliku konfiguracyjnego drukarki wszystko zaczęło działać jak trzeba. Od tamtej pory minęło kilka miesięcy i nie ma żadnego problemu, a drukarka nigdy nie odmówiła mi posłuszeństwa. Wydaje mi się, że najciemniej jest pod latarnią, rozwiązanie problemu w moim przypadku było bardzo proste.

Oglądasz 9 posty - 1 do 9 (z 9 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.