[SOLVED] Pozostałości bootloadera po ubuntu i kalim grub error

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne [SOLVED] Pozostałości bootloadera po ubuntu i kalim grub error

Oglądasz 10 posty - 1 do 10 (z 10 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5960
    SupCoreX
    Forumowicz

    Mam dwa dyski ssd na jednym windows 10 na drugim linuxy. Chciałem zmieniać z powrotem na manjaro na tym drugim dysku ale co się porobiło z bootloaderem, Sformatowałem dysk, gdzie był poprzednio ubuntu i kali ale gdzieś popełniłem błedy przy instalacji widocznie bo bootloader`y jednego i drugiego zostały gdzieś na dysku gdzie jest windows 10.

    Sformatowałem z botowanego usb partycje efi windowsa i potem z opcji napraw wszedłem w cmd i zrobiłem co trzeba programem bootrec, następtnie po naprawieniu windowsa programem EasdBSD wszystko zgodnie z tym poradnikiem:

    https://www.dobreprogramy.pl/roobal/Jak … 31953.html

    W EasyBSD widzi tylko loadera windowsa już. Natomiast jak uruchamiam komputer wchodzę w bios to w opcjach botowania mam dalej Windowsa, Ubuntu i Kali na tym samym dysku.

    Jak się tego pozbyć? Bo nie mogę teraz zainstalować Manjaro tzn instaluje się, ale po pierwszym restarcie już nie wstaje jakiś błąd GRUB`a i brak listy wyboru. Muszę ręcznie podczas uruchamiania wciskać f8, aby wejść do boot menu i ręcznie wybrać z czego ma wystartować.

    P.S poprzednio manjaro 17.0.4 XFCE przy instalacji i tworzeniu partycji wołał mi o partycje /boot/efi z flagą esp jak dobrze pamiętam, teraz 17.05 KDE nie mogłem nawet stworzyć takiego woluminu jak /boot/efi jedynie co to była możliwość stworzenie /boot.

    Da radę jakoś to naprawić wszystko, czy format wszystkich dysków i od nowa instalacje windy i manjaro? Bo wczoraj do 3 nad ranem z tym walczyłem szukając jeszcze po eng forach i w końcu się poddałem.

    #5961
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Na początek podaj:
    lsblk -f
    Oraz zawartość katalogu, jeśli istnieje:
    ls /boot/efi/EFI/

    #5962
    SupCoreX
    Forumowicz
    $ lsblk -f
    NAME                    FSTYPE      LABEL UUID                                 MOUNTPOINT
    sda                                                                            
    ├─sda1                  ntfs              2802E76602E73788                     
    ├─sda2                  vfat              78DD-8A98                            
    ├─sda3                                                                         
    ├─sda4                  ntfs              ECCA3135CA30FD80                     
    └─sda5                  ntfs              6408F7D608F7A568                     
    sdb                                                                            
    ├─sdb1                  vfat              3A81-5E56                            /boot/efi
    ├─sdb2                  crypto_LUKS       e7e3c9ec-2f1b-447b-b8ce-f90cb134d9cd 
    │ └─luks-e7e3c9ec-2f1b-447b-b8ce-f90cb134d9cd
    │                       ext4              7912e022-ecf5-45fd-ac98-ccfe0fdfc5d9 /
    └─sdb3                  crypto_LUKS       2475d561-d779-4e62-9225-11d8872c290c 
      └─luks-2475d561-d779-4e62-9225-11d8872c290c
                            ext4              9b83c474-5762-4b1a-a131-aca755bf1b6b /home
    sdc                                                                            
    └─sdc1                  ntfs              2ED4005ED4002AA3              
    
    
    $ ls /boot/efi/EFI/
    boot  Manjaro
    #5963
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Jeśli możesz to opisz co konkretnie jest na każdej z partycji. Zwłaszcza co to jest za partycja sda2. i co na niej jest.

    #5965
    SupCoreX
    Forumowicz

    A więc:
    SDA1 – partycja recovery windy tworzy się automatycznie podczas instalaji
    SDA2 – partycja EFI windy j.w
    SDA3 – jakieś kilka mega nieprzydzielonego obszaru zostało nie wiem skąd się to wzięło nawet…
    SDA4 – główna partycja win10
    SDA5 – partycja która zajmuje kilkanascie mb i instalator windy również ją zawsze tworzy automatycznie podczas instalacji

    SDB – nie trzeba tłumaczyć

    SDC – dysk magazyn na dane

    Taraz tak: dysk SDB do linuxów był już cały sformatowany i poprzydzielane obszary na nowo, z urządzenia usb pousuwałem i sformatowałem partycje na dysky SDA zostawiając tylko nieruszaną SDA4 z windą i oprogramowaniem, następtnie z bootowanego pendka windowsa wykorzystałem opcję naprawy i przywrócenia tego co potrzeba aby winda mogła wstawać. Wszystkie te operacje zrobiłem na dysku SDA przy stanie surowym dysku SDB. Po wykonaniu jak winda startowała doinstalowałem po raz kolejny manjaro na SDB Wchodzę w uefi/bios czy tam menu bootowania i takie kwiatki:

    Wydaje mi się, że bootloadery z kali i ubuntu muszą być na partycji SDA4… tylko nie wiem jak się pozbyć tego bez reinstalacji całego windowsa.

    EDIT// Tak wygląda ekran GRUB

    Jak dam f10 to ładuje się system

    #5966
    pavbaranov
    Forumowicz

    To jeszcze pokaż zawartość sda2 i sdb1 (obu partycji EFI; BTW – Tak to chciałeś utworzyć? Mieć osobne partycje EFI na dwu dyskach, czy też EFI ma być jedno, wspólne dla wszystkich systemów?)

    #5967
    SupCoreX
    Forumowicz

    Tzn przy innych distro jak mint, elementary, antergos i wczesniej manjaro zawsze miałem osobne partycje EFI tzn osobno dla windows i osobno dla linuxów. Coś przy ubuntu i kalim źle porobiłem bo w kalim pamiętam była opcja gdzie ulokować rozruch wybrałem wtedy SDB potem tworzyłem na nim partycje ale coś mi nie pasowało więc wróciłem się wstecz aby pozmieniać rozmiary i pewnie wtedy coś przeoczyłem.

    Ale tak chciałem utworzyć osobno EFI na dwóch dyskach. A prawidłowo powinno być na jednej partycji dla wszystkich systemów?

    Nie wiem jak mam pokazać zawartość SDA2 bo w windzie ona jest chyba ukryta ta partycja.

    A SDB1 to o to chodzi?

    $ ls /boot/efi/EFI/
    boot  Manjaro
    #5968
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ale tak chciałem utworzyć osobno EFI na dwóch dyskach. A prawidłowo powinno być na jednej partycji dla wszystkich systemów?

    Nie ma „prawidłowo”. Jest tak, jak chcesz i co preferujesz oraz co jest dla Ciebie wygodniejsze. Dwa – powodują konieczność przełączania się na drugi dysk startowy w BIOSie (owe F8).

    Nie wiem jak mam pokazać zawartość SDA2 bo w windzie ona jest chyba ukryta ta partycja.

    Nie wiem jak w Windows, bo nie mam, ale powinieneś móc to pokazać z linuksa. Nawet już nie musisz, albowiem to co linux widzi jako urządzenie /dev/sda to u Ciebie w BIOS widoczne jest jako SATA6_G1, zaś /dev/sdb widoczny jest jako SATA6_G2.
    Z pozostałego wpisu (oraz wcześniejszego opisu) wynika, że:
    – na UEFI windowsowym (dev/sda2) masz 3 obrazy: Windows, Kali i Ubuntu (nie zostały one prawidłowo przez Ciebie usunięte),
    – na UEFI linuksowym (dev/sdb1) masz wyłącznie Manjaro.
    Ubuntu i Kali możesz prawdopodobnie usunąć z poziomu Windows i odnowić bootloader Windowsa (jak? Cóż nie mam Windows :)).

    Reszta zależy już od Ciebie, czy chcesz mieć jedną partycję UEFI gdzie będzie obraz zarówno Windows jak i Manjaro i przy starcie komputera będziesz miał wybór systemu, czy też dwie, niezależne od siebie partycje UEFI – jedną „windowsową” (/dev/sda2) i drugą
    „linuksową” (/dev/sdb1). W zasadzie możesz mieć nawet obie i zainstalować np. na /dev/sdb1 GRUBa, ustawić to urządzenie jako startowe w BIOS, a w Manjaro zrobić upgrade GRUBa (powinien wówczas odnaleźć drugi system na /dev/sda).
    Jeśli będziesz miał dwie niezależne partycje UEFI i przynajmniej linuksowej nie skonfigurujesz tak, by była startową oraz nie skonfigurujesz GRUBa, by wykrywał Windows, to przy starcie systemu czeka Cię przełączanie dysku startowego w BIOS.
    Wybór należy do Ciebie.

    #5969
    SupCoreX
    Forumowicz

    Rozwiązane.

    Usunołem za pomoca botowanego usb całkowicie partycej efi z dysku SDA, stworzyłem na nowo, przywróciłem bootloadera windowsowego i następnie z live-cd kali zrobilem re-instal gruba na dysku SDB.


    @pavbaranov
    – Dzięki za rozjaśnienie sytuacji i wytłumaczenie pewnych kwestii.

    Mam jeszcze pytanie odnośnie opcji wirtualizacji w biosie. Zainstalowałem wg wiki virtualbox`a , zmieniłem w biosie opcje virtualizacji, a i tak mogę tylko 32-bit systemy wirtualizować. Czy może to być wina tego, że opcje wirtualizacji w biosie przestawiłem dopiero po instalacji virtualbox?

    #5971
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Jeden wątek – jeden temat (pkt. 5 regulaminu forum). Załóż nowy wątek dotyczący virtualboksa.

Oglądasz 10 posty - 1 do 10 (z 10 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.